Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Postavila na nohy chebskou knihovnu. Dostala za to cenu města

  15:04aktualizováno  15:04
Dokáže poutavě vyprávět o dobách dávno minulých i o „své“ knihovně v Chebu. Tu totiž spolu se svým manželem postavila po válce na nohy a zůstala jí celý svůj profesní život věrná. Řeč je o bývalé knihovnici Clotildě Douchové, která letos oslavila devadesáté narozeniny.

Jubilantka Clotilda Douchová obdržela k devadesátinám Cenu města Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Když jsme s manželem, který tu dostal místo knihovníka městské knihovny, přišli dva roky po válce do Chebu, byli jsme postaveni před těžký úkol. Knihovna sice sídlila v krásné secesní budově, ale jinak jsme museli začít od začátku. Českých knih tu bylo málo a dětské? Těch jsme v regálech našli jen pár,“ vzpomíná Clotilda Douchová.

Její slova dokládá zápis tehdejší knihovní rady. Píše se tu, že v knihovně bylo jen 420 českých knih a pouhých 16 knih pro děti. Vedle toho tam bylo 60 tisíc německých svazků. Nacistická literatura později putovala do sběru a zbytek posloužil jako základ pro cizojazyčné knihovny v okrese i v dalších městech.

„Dodnes nezapomenu, jak nám dosavadní knihovník knihovnu předal. Tady máte klíče a ať se vám daří, řekl. Jak jsme později zjistili, v budově byl jeden pracovní stůl, jeden psací stroj a několik židlí. To bylo vše. Žádné kancelářské potřeby, papíry nebo tiskopisy. Žádná evidence. Nic.“

Nevzdala se a v knihovně pomáhala tajně

Po počátečním rozkoukání se do práce v knihovně zapojila i Clotilda. Tehdejší představitelé chebského národního výboru však o dalšího knihovníka nestáli. A to i přes skutečnost, že oba manželé patřili k těm nejpovolanějším. Absolvovali knihovnickou školu zakončenou státní závěrečnou zkouškou.

Clotilda se ale nevzdala a do knihovny chodila pomáhat tajně. Oficiálním zaměstnancem, ale pouze na okamžitou výpomoc, se stala až o několik měsíců později.

„Co jsem měla dělat? Sedět doma? Tak jsem se sebrala a začala v knihovně pomáhat. Bylo třeba nejen knihy zpracovat, abychom je mohli půjčovat čtenářům, ale i vymyslet celý systém půjčování a evidence. Chyběly seznamy s praktickými údaji i katalogy. Museli jsme zkrátka vytvořit základy, na kterých by knihovna mohla fungovat ne rok nebo pět let, ale několik desetiletí,“ vypráví Douchová.

A podařilo se. Díky znalostem, které načerpali při studiu knihovnické školy, se jim podařilo vytvořit systém, který fungoval až do nástupu počítačů.

Pracovali přes deset hodin denně, sháněli české knihy

Clotilda Douchová spolu s manželem tehdy pracovala v knihovně i více než deset hodin denně. Dopoledne vždy knihy zpracovávali, balili a razítkovali, odpoledne je ještě „horké“ půjčovali čtenářům. Zavedli čtenářské průkazy, sháněli české knihy, kde se dalo.

„Během tří dnů se po městě rozkřiklo, že knihovna má otevřeno a že půjčuje české knihy. Ve 14 hodin, kdy jsme otevírali, stála přede dveřmi vždy fronta. Lidé nám ty knihy doslova rvali z rukou. A do večera jsme opět nějaké svazky zpracovali a ráno začínali nanovo,“ usmívá se bývalá knihovnice, kterou prý tehdy těšilo, že i v tak těžké době si lidé v pohraničí našli čas na čtení.

Do šesti měsíců vybudovali manželé Douchovi v chebské knihovně i oddělení cizojazyčné literatury, kde shromáždili významná díla anglických, francouzských, německých i ruských spisovatelů.

Aby si na své přišli i malí čtenáři, začalo v patře knihovny poprvé sloužit i dětské oddělení. Počet čtenářů rostl závratným tempem.

„Kvůli knihovně jsme se i hádali. Jednou to bylo na cestě z oběda. Šli jsme hradebním příkopem a já po Karlovi dost důrazně žádala třicet tisíc korun. On mi oponoval, že tolik nemá. Lidé, kteří nás míjeli, nevěděli, že se bavíme o penězích pro dětskou knihovnu. Dívali se na nás dost vyděšeně,“ říká žena, která v chebské knihovně, kterou doslova vybudovala a postavila na nohy, prožila šedesát let.

Dobré jméno chebské knihovny šířila po celé republice spolu se svým manželem Karlem Douchou, který knihovnu řídil od roku 1947 do roku 1974, kdy byl z politických důvodů odvolán. V roce 2004 obdržela Clotilda Douchová Cenu českých knihovníků. V témže roce byla cena udělena in memoriam také Karlu Douchovi. Letos získala bývalá knihovnice Cenu města Chebu za zásluhy o rozvoj města v oblasti kultury.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz