Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koalice v Chebu obešla partnera a zvolila komunistu. Začala se rozpadat

  16:10aktualizováno  16:10
Koalice ČSSD, ODS a Volby pro město, která řídí Cheb, se čtyři měsíce před volbami rozpadá. Občanští a sociální demokraté totiž v úterý při hlasování o změnách ve vodárenské firmě Chevak obešli svého koaličního partnera a dali přednost komunistovi. Lídr VPM pak ve středu oznámil, že přechází do opozice.
Koalice v Chebu se rozpadá, možná bude vládnout s tichou podporou komunistů. (Ilustrační snímek)

Koalice v Chebu se rozpadá, možná bude vládnout s tichou podporou komunistů. (Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Chebští zastupitelé za ČSSD a ODS při nominaci do dozorčí rady vodárenské společnosti Chevak dali přednost komunistovi Janu Votrubovi před radním a zároveň děkanem ekonomické fakulty v Chebu Miroslavem Plevným (lídr VPM). Votruba má titul RSDr., který se uděloval jen v době komunistického režimu absolventům VŠ politické.

"Je to jednoznačné porušení koaliční smlouvy. Zahájíme kroky k vypovězení koaliční smlouvy a ukončení koaliční spolupráce," řekl Miroslav Plevný. Znamená to podle něho, že oslabenou koalici ODS a ČSSD možná budou v tichosti do října podporovat komunisté. "Směr je nalinkovaný - tichá nebo otevřená podpora ze strany KSČM," míní Plevný.

Votruba nechtěl obrat na radnici příliš komentovat. Prý k němu nemá, co říct. "Slyším poprvé, že Volba pro město odchází z koalice. Žádnou nabídku k užší spolupráci jsme od ČSSD ani ODS zatím nedostali," pronesl šéf KSČM v Chebu.

Rozkol nastal kvůli změnám ve vedení Chevaku

Odchodem čtyř poslanců VPM ztrácí koalice převahu hlasů. Podle šéfa ČSSD na Chebsku a chebského zastupitele Petra Navrátila to není nic tragického, protože do komunálních voleb už se odehrají maximálně dvě zasedání zastupitelů.

"Mrzelo by mě ale, kdyby pan Plevný odešel. Doufám, že spolu ještě najdeme společnou řeč pro současnou i budoucí spolupráci," nadhodil Navrátil.

Rozkol nastal poté, co občanští a sociální demokraté tlačili na razantní změnu řízení Chevaku. Prosazovali, aby se rozhodovací pravomoce přesunuly na dozorčí radu rozšířenou na jedenáct členů. To se také ve středu na valné hromadě Chevaku stalo.

V dozorčí radě po dvou zasednou zástupci měst - politici Chebu, Mariánských Lázní, Aše, Františkových Lázní, tři bude mít německá firma Gelsenwasser AG, která drží 28 procent akcií.

Naopak okleštěno je představenstvo Chevaku na pouhé dva členy. Ty navíc okamžitě zvolila nová dozorčí rada a už nikoliv valná hromada jako dosud.

Podle Plevného a jeho kolegů z Volby pro město nebylo vhodné čtyři měsíce před volbami tak zásadně zasahovat do řízení Chevaku, když vše celkem fungovalo.

Chtěli jsme podpořit změny, říkají lidé z ODS a ČSSD

Zastupitelům z VPM chyběla ekonomická analýza, která by zdůvodňovala, proč je změna potřebná. Plevný a spol. navíc odhalili v připravených nových stanovách zásadní chybu, která by posílila vliv německého akcionáře na úkor měst a obcí. Tato někým nastražená mina nakonec z návrhu na poslední chvíli vypadla.

"Hlasoval jsem pro toho, kdo byl ochoten změny podpořit. Protože pan Plevný řekl, že změny v Chevaku nechce, tak jsem neměl důvod pro něj zvednout ruku," vysvětlil ve středu zastupitel za ODS a člen představenstva Chevaku Jiří Strádal, proč podpořil nominaci Pavla Vanouška (ČSSD) a Jana Votruby (KSČM) do dozorčí rady.

Podobně mluví i zástupci ČSSD. "S Volbou pro město jsme jednali. Když řekla, že návrh nepodpoří, hledali jsme jinde," uvedl Petr Navrátil.

O tom, že sociální demokraté mají jako kandidáta do dozorčí rady komunistu, se Plevný dozvěděl od starosty Chebu Pavla Vanouška (ČSSD) v úterý ráno. "Nejde o moji osobu. Spíš mě mrzí, co se stalo a jak to proběhlo," dodal Plevný.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz