Poslední let - příběh Zdeňka Mikše (1926), který se ve třiadvaceti letech

Poslední let - příběh Zdeňka Mikše (1926), který se ve třiadvaceti letech pokusil s několika spolužáky z Letecké vojenské akademie ukrást v Chocni letadlo a dostat se na Západ. Reprodukce, výstava ´Ještě jsme ve válce - Příběhy 20. století´ v karlovarském muzeu na Nové louce. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Komiksy v karlovarském muzeu ukazují temné stránky života v nesvobodě

  • 0
Třináct strhujících příběhů skutečných lidí z válečné fronty, koncentračních táborů, komunistických kriminálů i prostředí Státní bezpečnosti představuje v netradiční komiksové podobě nová výstava v karlovarském muzeu na Nové louce.

Komiksová výstava nazvaná Ještě jsme ve válce - Příběhy 20. století připomíná dobu nesvobody. Třináct špičkových českých a slovenských výtvarníků nakreslilo třináct příběhů podle vyprávění třinácti skutečných lidí.

Soubor Ještě jsme ve válce vychází z projektu Paměť národa, vytvořeného nevládní a neziskovou organizací Post Bellum.

Její dokumentaristé zaznamenali v rozmezí let 2001-2011 na 1 500 vzpomínek válečných veteránů, obětí holocaustu, vězňů a odpůrců nacismu i komunismu, obětí kolektivizace, ale i důstojníků Státní bezpečnosti, jejích spolupracovníků, bachařů.

Kompletní příběhy pamětníků, jejichž zkrácené verze jsou obsahem výstavy, vyšly i ve stejnojmenné komiksové knize.

"Nejprve jsem četl právě tento komiks. Z něj pak vzešla i výstava, která se poprvé uskutečnila v roce 2011 na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Moc jsem stál o to, abychom výstavu dostali i do Karlových Varů. V dnešní době, kdy řada lidí stále zpochybňuje, co byl a jak se odrazil na osudech lidí nacismus i komunismus, jsem přesvědčený, že je nanejvýš žádoucí zprostředkovat výstavu co nejvíce lidem. Jejím mottem může být známý citát - Ten, kdo se nepoučí z minulosti, je odsouzen k jejímu opakování," říká historik Lukáš Svoboda, kurátor výstavy.

Zmíněný citát pochází od George Santayany, amerického filosofa, kritika a spisovatele španělského původu.

Komiksové příběhy zobrazené na panelech jsou stěžejním základem výstavy. Její součástí budou rovněž animované filmy a audiopříběhy, dále návštěvníci uvidí původní uniformy bachaře a mukla z uranových dolů, uniformu příslušníka Sboru národní bezpečnosti a také dobové plakáty a samizdatové tiskoviny. Mezi nimi i legendární časopis Vokno a další.

Muzeum připravilo i doprovodné akce

Výstavu doprovodí dvě akce. Nejprve Muzejní noc, která se odehraje 25. května od 17 do 22 hodin. "V jejím rámci vystoupí jeden z protagonistů komiksového příběhu František "Čuňas" Stárek, který promluví o samizdatovém vydávání undergroundového časopisu Vokno. Čtyři vstupy si připravilo karlovarské Divadlo Dagmar - s tématy fašistické i komunistické diktatury, a hudební složku Muzejní noci obstará Levoruký Eda s angažovanými protest songy," upozorňuje historik Jan Nedvěd.

Druhou akcí pak bude 12. června od 17 hodin Nedvědova přednáška Totalitní a autoritativní režimy v Československu.

Expozice Ještě jsem ve válce bude ve výstavních prostorách karlovarského muzea na Nové louce k vidění do 23. června.