Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Někde už je výsledek voleb jasný, lidé dostanou jediný hlasovací lístek

  8:53aktualizováno  8:53
V Karlovarském kraji je osmadvacet obcí, kde o přízeň voličů usilují komunální politici jen s jedinou kandidátkou. Pro starosty, kteří ve valné většině případů svůj post obhajují, je to výhoda. Mohou bez větších komplikací pokračovat v započaté práci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„To je bezpochyby hlavní pozitivum. Máte připravené projekty, čekáte na dotace. To, že ve všem můžete pokračovat, je jednoznačné plus,“ potvrdil starosta Milíkova Jan Benka, který kandiduje pod hlavičkou sdružení Pro obec.

Za nevýhodu považuje Benka, který vykonává funkci neuvolněného starosty, fakt, že je ve svém volném čase pro obec hodně vázaný.

O důvodech, proč na řadě míst kandiduje jen jedno uskupení, mohou současní starostové jen spekulovat.

„Vždy se před volbami najde dost lidí s ambicemi, kteří by chtěli kandidovat. Jestli neseženou dost lidí, nebo jestli se jim kandidátka rozpadne, netuším,“ naznačil možné příčiny Benka.

Obce, kde mají na výběr jen z jedné kandidátky

Dolní Žandov, Křižovatka, Milíkov, Ovesné Kladruby, Podhradí, Poustka, Tuřany, Valy, Velký Luh, Andělská Hora,  Božičany, Černava, Horní Blatná, Chyše, Jenišov, Krásný Les, Otovice, Pila, Smolné Pece, Šemnice, Bublava, Dasnice, Jindřichovice, Krajková, Nová Ves, Přebuz, Rovná, Tatrovice

Zdroj: www.volby.cz

„Je to o tom, že věčným rejpalům vyhovuje popichování, ale nechtějí nést za obec zodpovědnost,“ je přesvědčený starosta Šemnice Vladislav Tůma, který vede kandidátku Nezávislých.

„Kdybychom to dělali špatně, asi už by se zvedla nějaká vlna tak, jak jsme ji zvedli my před dvanácti lety, a v obci by se určitě nějací protikandidáti našli,“ dodal.

Dát dohromady i tu jedinou kandidátku ovšem bývá často problém. Po zadlužených Pramenech na Chebsku, kde se dlouho do komunální politiky nikdo příliš nehrnul, tuto nelichotivou štafetu převzala Bublava na Sokolovsku. Tam jako jediné kandiduje sdružení Společně pro Bublavu.

„Sehnat lidi v dnešní hektické době a s přičtením toho, v jakých finančních problémech obec Bublava je, bylo složité. Do politiky se nikomu moc nechce,“ potvrdil Miroslav Račko, člen horské služby a dvojka kandidátky sdružení v narážce na finanční problémy, do kterých se obec dostala kvůli zkrachovalému projektu akvaparku.

Vedle obcí a měst s jedinou kandidátkou je v Karlovarském kraji i několik sídel, kde jsou do voleb jen jednotlivci. Týká se to například Vojtanova, Krásného Údolí či Vysoké Pece.

Na Božím Daru, kde od roku 1990 mají jediného starostu Jana Horníka, pak proti jeho hnutí STAN stojí jediná žena, Pavlína Nováková. Podobně je tomu i v Potůčkách, kde ovšem proti SNK kandiduje hned devět jednotlivců.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Muž hrozil v obci kdekomu, s nožem v ruce šel i na policisty

Soudce poslal muže do vazby

Kriminalisté stíhají muže, který v malé obci na Karlovarsku vyhrožoval komu mohl. S nožem v ruce například děsil hosty...

Muži se hádali o sbírku známek, jeden vzal druhého mačetou po hlavě

Mačeta patří k častým zbraním lupičů a násilníků. Ilustrační foto.

Mačetou se rozhodl řešit spory muž na Chebsku. Zbraní zaútočil na cizince, kterého vinil ze ztráty alba poštovních...

VIDEO: Trio chytrých laviček dobije mobil i čtečky a připojí k internetu

Chytrá lavička na náměstí Milady Horákové v Karlových Varech

V centru Karlových Varů se objevily tři chytré lavičky, které do svého okolí vysílají wi-fi signál s vysokorychlostním...

Najdete na iDNES.cz