Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co dál s krajskou nemocnicí? Dotovat ji, nebo pronajmout, říká ředitel

  19:37aktualizováno  19:37
Buď se smířit s tím, že krajská nemocnice v Karlových Varech a Chebu prodělává ročně 50 až 100 milionů korun, a ztrátu dotovat z rozpočtu kraje, nebo ji prodat či pronajmout strategickému partnerovi. Jen tyto dvě možnosti má vedení kraje podle generálního ředitele Karlovarské krajské nemocnice Petra Svobody.

Petr Svoboda prosazuje model se silným krajským špitálem ve Varech (se všemi obory) a s menšími okresními špitály. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Tak vypadá stručně Svobodova koncepce, kterou dostal za úkol sepsat na téma budoucnost akutní péče v regionu. O dalším osudu zdejšího zdravotnictví rozhodnou krajští zastupitelé zřejmě už v dubnu.

Ředitel o svých variantách promluvil poprvé veřejně na úterní tiskové konferenci. A zaskočil přítomného náměstka hejtmana a šéfa ČSSD v kraji Miloslava Čermáka. "Prodej ani pronájem krajské nemocnice nepřichází vůbec v úvahu," zareagoval náměstek okamžitě.

Svobodu k veřejnému vystoupení vyprovokovala aktivita manažerů firmy Nemos (řídí soukromou Nemocnici v Ostrově a pronajatou v Sokolově). Nemos pro kraj zpracovává svůj návrh koncepce a nabízí politikům, že klidně bude řídit i Karlovarskou krajskou nemocnici (KKN) a efektivněji (více čtěte zde).

Svoboda se takovým plánům vysmál. "Stále poslouchám, jak všechno bude báječně fungovat, když Nemos nemocnici manažersky převezme." Nemyslí si, že přeskupením oborů a péče se dá extrémně ušetřit.

Zdůraznil, jak krajská nemocnice finančně doplácí na to, že politici před třemi lety oddělili sokolovský špitál a pronajali ho firmě Nemos. Zatímco krajská nemocnice si své stamilionové dluhy za sebou vleče dál, tak sokolovská je oddlužená. Starý dluh 63 milionů korun za ni zaplatila právě krajská nemocnice.

O další miliony přichází KKN podle Svobody kvůli odpisům přístrojů pronajatých Nemosu. "Vznikla ekonomická nerovnost, naše a jejich podmínky nejsou stejné," uvedl generální ředitel KKN.

Čermák se sokolovské nemocnice zastal. Připomněl, že ji kraj pronájmem zachránil před zavřením, a kdyby zanikla, musela by KKN tak jako tak sokolovský dluh hradit. Odpisy se navíc začnou krajské nemocnici časem vyplácet.

Představa ředitele: silný krajský špitál a menší okresní

Naposledy Svobodu namíchlo, když Nemos přišel s plánem operovat v Sokolově pacientky s rakovinou prsu. Prsní žlázy se totiž operují v Karlových Varech - loni 158 žen. "Kapacitně na to stačíme. Otevírat další centrum pro léčbu prsu v Sokolově by bylo zbytečné plýtvání. Navíc tam nemají a nebudou mít nutnou nukleární medicínu," vymezil se Svoboda vůči Nemosu.

Petr Svoboda prosazuje model se silným krajským špitálem ve Varech (se všemi obory) a s menšími okresními špitály.

"Pacienty musíme zachraňovat i za vysokých nákladů. U nás vítězí medicína, ne ekonomika. Když se zastupitelé rozhodnou obráceně, dobré to nebude," dodal Svoboda.

Lékařský ředitel krajské nemocnice Josef März si navíc stěžuje na komunikaci s Nemosem. Ten prý v listopadu dal písemně až na poslední chvíli vědět, že v Ostrově do konce roku zavře chirurgii.

Když na čas zavřela chirurgie v Ostrově, obešlo se to bez potíží. "Nestalo se nic. Z toho vyplývá, že množství lůžek je v kraji nadbytečné," míní März.

Nevadilo by mu zavření jedné ze čtyř porodnic a gynekologií. Krajská nemocnice oslovila dopisem všechny zastupitele a pozvala je, aby se před hlasováním o koncepci přišli do špitálu podívat a zeptat se na to, co je zajímá.

"Nejhorší bude, když při hlasování nebudou vědět, jak péče funguje a jak je financována," obává se März. Podle něj nejde o lobbing.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz