Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Protestovali proti sloučení škol, teď je na jejich místa konkurs

  11:40aktualizováno  11:40
Rozhodnutí chodovských radních, kteří vyhlásili konkurs na místa ředitelů dvou škol, připomíná odplatu. Právě Ilona Juhásová a Ladislav Stojan se v březnu veřejně postavili proti plánu radnice sloučit 3. základní školu a základní uměleckou školu.

Iloně Juhásové, ředitelce chodovské ZUŠ, vyčítají radní špatnou komunikaci s vedením města. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Naštvaní rodiče tehdy sepsali petici a tento tlak nakonec donutil radní od slučování ustoupit.

"Mám pocit, že je to msta za to, že se školy vzbouřily a že se lidé za ně v petici postavili," míní zastupitel Jaroslav Hodík. Konkurs na ředitele se totiž týká jen dvou z celkem čtyř škol ve městě. S ostatními jsou radní údajně spokojeni.

Kauza sloučení

více než 500 dětí a 25 kantorů. Radní ji chtěli sloučit s 3. základní školou. Petici proti tomu podepsalo 1 492 lidí. Podle kantorů by sloučení vedlo k likvidaci ZUŠ, vedení města nakonec pod tlakem couvlo.

Všichni naopak souhlasí s přestěhováním lidušky do nových prostor, kde by všechny čtyři obory byly pod jednou střechou (nyní jsou rozesety po celém městě).

Nové zázemí pro ZUŠ má vzniknout časem přestavbou bývalé školní jídelny v areálu 3. ZŠ. Rekonstrukce budovy by mohla začít na jaře 2013, oprava se odhaduje na šest milionů korun. I s přístavbou pak na 12 až 15 milionů.

Podle zastupitele Hodíka je výběrové řízení účelové. Obě městské příspěvkové organizace považuje za dobře vedené. Někteří radní tvrdí, že protest Juhásové a Stojana proti slučování s vyhlášením konkursu na jejich posty nijak nesouvisí.

Třeba místostarosta Patrik Pizinger s nimi není spokojen dlouhodobě. "Umělecké škole citelně chybí hudební těleso, které by reprezentovalo město. A 3. základní škola by potřebovala jiné, agilnější vedení, aby se posunula kupředu," míní Pizinger.

Jiní radní ale nepřímo připustili, že chování ředitelů ve sporu o spojení obou škol vliv mělo. Nejhlasitěji to asi řekl starosta Josef Hora, když prohlásil na zasedání zastupitelstva, že Juhásová tendenčně informovala své pedagogy i rodiče, kteří se pak vzbouřili.

"Pokládám to za nekolegiální chování paní ředitelky. Problém nevidím ve fungování umělecké školy navenek, ale v komunikaci ředitelky s městskou radou," uvedl Hora.

Sami ředitelé nechtějí důvody pitvat. Mohlo by jim to uškodit před konkursem, do kterého se také přihlásili a který skončí 7. června.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz