Kauza s odměnami rozhoupala židli pod ředitelem záchranky Romanem Sýkorou (na snímku). Ve funkci ale zůstává. Většina chyb se podle hejtmanova náměstka pro zdravotnictví Miloslava Čermáka stala za šéfování Luďka Nečesaného.

Kauza s odměnami rozhoupala židli pod ředitelem záchranky Romanem Sýkorou (na snímku). Ve funkci ale zůstává. Většina chyb se podle hejtmanova náměstka pro zdravotnictví Miloslava Čermáka stala za šéfování Luďka Nečesaného. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Záchranka dala odměny za miliony, i když čerpala finanční pomoc z kraje

  • 5
- Odměny v celkové výši 1,5 milionu korun vyplatila loni místo odstupného Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje jedenácti lidem na odchodu. A 4,8 milionu korun rozdala zaměstnancům na prémiích, aniž by uměla doložit, co mimořádného nebo významného udělali.

Takový je výsledek kontroly, kterou na záchrance provedl krajský úřad. "Cítím se podveden," ohlásil vzápětí hejtman Josef Novotný.

Kraj totiž loni poslal záchrance na její žádost mimořádně 10,3 milionu korun navíc, aby přežila kritickou finanční situaci. Bývalé vedení organizace o finanční pomoc požádalo v prosinci 2011 (více čtěte zde). "Část příspěvku ale vyplatila na odměny a odstupné. Ne vždy byly peníze použity na plynulý chod záchranky," dodal Novotný.

Podle jeho náměstka pro zdravotnictví Miloslava Čermáka se chyby staly v době, kdy organizaci vedl Luděk Nečesaný (do srpna 2012) a pak i jeho nástupce Roman Sýkora. Kauza pod Sýkorou rozhoupala židli. Krajská vláda ho však ve funkci ponechala. "Dáme mu ještě šanci, ale zůstane bez odměn," řekl Čermák.

Většina chyb se podle něho stala za Nečesaného. "Vyšší než tabulkové odměny manažerům, to není úplně normální. Budeme zkoumat možnosti, jak vymáhat peníze zpět. Trestný čin se ale nestal," dodal Čermák.

Bývalý ředitel záchranky odměny obhajuje

Nečesaný se ihned proti výsledku kontroly ostře ohradil. Odměny místo odstupného brali na odchodu hlavně manažeři, s nimiž bylo nutné se rozloučit, aby se napjatá situace v záchrance uklidnila.

"Dohodli jsme se s nimi na částce, která odpovídala odstupnému, protože jsme nerušili jejich pracovní pozice. Měli z minulosti lukrativně nastavené podmínky," vysvětlil Nečesaný. Odměny pro zaměstnance obhajuje a neměly prý vůbec nic společného s příspěvkem od kraje.

Prémie záchranáři brali v květnu (celkem 1,5 milionu korun) a pak v červenci (3,5 milionu). Tedy ještě předtím, než kraj poslal záchrance další dotaci ve výši 10 milionů korun. Ta byla podle bývalé mluvčí organizace Barbory Silné určená na nákup vybavení.

"Většinu odměn jsme vyplatili už předtím. Vždy to bylo kryto hospodářským výsledkem. Otočili jsme hospodaření a získali mnohamilionové příjmy od pojišťoven navíc. Chtěli jsme, aby zaměstnanci více pracovali, a potřebovali jsme je motivovat," řekl Nečesaný.

I po vyplacení odměn měla záchranka na účtě více než devět milionů korun. Každý měsíc byla v zisku 1,5 milionu.

"A proto nesouhlasím s argumentem, že bychom použili peníze kraje nesprávně. Jsem rád, že jsme mohli ohodnotit dobrou práci záchranářů. Očekával bych od kraje vděčnost za to, že jsem zachránil peníze, které mohly dál padat do černé díry," dodal bývalý ředitel.