V Kyselce díky příznivému počasí i v zimě pokračuje obnova objektů bývalých...

V Kyselce díky příznivému počasí i v zimě pokračuje obnova objektů bývalých lázní. V popředí vlevo vila Vilemína s obnovenou kopulí. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Kyselku opravují dobře, vzkázali ministerští kontroloři kritikům

  • 3
Památková inspekce ministerstva kultury ukončila kontrolu v Kyselce. Vydala se tam kvůli stížnosti sdružení kritizujícího obnovu bývalých lázní, prý je pomalá a nedostatečná. Inspektoři si to ale nemyslí.

Není to obnova, ale řízená devastace, hlásali před půl rokem členové Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD). Obrátili se kvůli tomu na Památkovou inspekci ministerstva kultury s podnětem, aby v areálu provedla kontrolu.

Ta je u konce. Inspektoři konstatovali, že majitel, kterým je obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka, zákon o státní památkové péči v rámci svých finančních možností dodržuje.

„Památkově chráněný nemovitý majetek se nacházel ve stavu, který lze převážně označit za havarijní, a to v důsledku letitého porušování povinností předchozích vlastníků. Památková inspekce na základě porovnání dokumentace fyzických stavů jednotlivých budov neshledala, že by se za působení kontrolované osoby dále tento stav zhoršil,“ uvedli inspektoři.

Zmínili rovněž, že společnost převzala soubor lázeňských budov v tristním stavu, což se snaží změnit. Oceňují navíc citlivý přístup, kterým se společnost snaží zachovat co nejvíc originálních částí a používá techniku z doby výstavby.

„V tomto ohledu přímo vyniká kvalita přezdívání a obnovy omítek včetně plastických článků na věžové části Vilemínky, se kterou se lze na území ČR setkat jen naprosto výjimečně,“ tvrdí inspektoři.

Co napsali

z ministerstva kultury

„Provedené konstrukční práce byly vedeny snahou o co nejcitlivější přístup k obnově s respektováním maximální možné míry zachování originálu a použité techniky z doby výstavby při náhradě nedochovaných či značně poškozených částí.“

Zdroj: Ministerstvo kultury ČR

Předsedu správní rady obecně prospěšné společnosti Vladimíra Lažanského výsledky inspekce potěšily.

„Přiznávám, že jsem to čekal, ovšem ne to, že některé věci označí takovými superlativy. Podnět byl přitom podaný v tom smyslu, že se o bývalé lázně nedobře staráme,“ uvedl.

O něco opatrnější v hodnocení obnovy je ovšem viceprezident asociace Martin J. Kadrman. Upozornil ale, že ačkoli je ASORKD autorem podnětu, protokol z kontroly stále nedorazil.

„Čekáme na obsah, ke kterému se vyjádříme později, nicméně pokud by to skutečně mělo být tak, že z pohledu památkové péče je to obnova vzorová, ať si každý sám udělá obrázek při pohledu na Jindřichův dvůr, Mattoniho vilu nebo budovu ředitelství lázní, kde se propadá krov a ten se propadá za vlastnictví obecně prospěšné společnosti. Nikdo s tím nic nedělá a hrozí, že dopadne stejně jako Mattoniho vila, protože se ten krov zřítí až do přízemí,“ upozornil viceprezident.

Podle něj je dobře, že má vila Vilemína krov a vzniká i v Mattoniho vile, jenomže bývalé lázně netvoří jen tyto dva objekty. Podotkl navíc, že za společností stojí firma s miliardovými obraty.

Proti tomuto tvrzení se ovšem staví ředitel obecně prospěšné společnosti Miroslav Perout. Připomněl, že kromě Karlovarských minerálních vod má tato společnost ještě další 4 zakladatele, mimo jiné také Kyselku a Karlovy Vary.

„Mrzí nás, že obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka byla terčem neoprávněné kritiky. Nedůvodné kritizování jí jen nesmyslně škodí,“ uvedl.

Asociace se ve své kritice při obnově bývalých lázní opřela i do práce památkářů z karlovarského magistrátu. Podle jejich šéfa Antonína Handlmaiera inspektoři z ministerstva ani nemohli konstatovat nic jiného.

„V Kyselce se postupuje podle všech památkových pravidel a nedá se říct, že by měli šanci najít něco, co by bylo špatně,“ řekl. Ministerská kontrola trvala tři měsíce. Do konce tohoto roku by členové obecně prospěšné společnosti chtěli osadit zastřešení věže Mattoniho vily.