Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odvolaný šéf internátu ve Varech vede vychovatele, kraj posílá kontrolu

  8:59aktualizováno  8:59
Další kontrola z krajského úřadu se příští týden chystá do Domova mládeže v Karlových Varech. Zajímat ji bude hlavně místo vedoucího vychovatele, kterým se stal Ladislav Novák. Toho přitom krajští radní odvolali z postu ředitele. Lidé z úřadu budou zjišťovat, zda je nová pozice obnovená podle zákona.
Domov mládeže v Karlových Varech je už řadu let problémový. Na bývalého ředitele přišlo hned několik stížností a dvě petice. Ilustrační snímek

Domov mládeže v Karlových Varech je už řadu let problémový. Na bývalého ředitele přišlo hned několik stížností a dvě petice. Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Novák před dvěma týdny skončil ve funkci ředitele, když ho krajští radní odvolali kvůli řadě nedostatků v hospodaření. Jeho dosavadní zástupce Petr Prajka, který je až do jmenování nového ředitele pověřen vedením internátu, nabídl s odvoláním na zákoník práce Ladislavu Novákovi volné místo.

Exšéf je přijal a stal se vedoucím vychovatelem internátu. Bývalí i někteří současní zaměstnanci nad tím nevěřícně kroutí hlavami.

„Pověřený pan ředitel nabídl panu Novákovi uvolněné místo vedoucího vychovatele, které k 1.1. 2014 zrušil,“ podivila se bývalá vedoucí vychovatelka Michaela Kroftová. Ta se o zániku svého místa dozvěděla loni 13. prosince s tím, že důvodem je zefektivnění práce.

„Ačkoli pan Novák celou dobu tvrdil, že mé propuštění nebylo účelové, teď je vidět, že účelové bylo,“ podotkla.

Zaměstnanci domova už byli na úřadě několikrát

Ladislav Novák se ale kritice brání s tím, že místo vedoucího vychovatele obnovil koncem srpna, a to po kontrolách z kraje a auditu personální agentury. Ty ukázaly, že se bez hlavního vychovatele internát neobejde.

„Jako ředitel jsem se k tomu musel ještě postavit. Kromě některých dílčích opatření, o kterých jsme informovali krajský úřad, jsme přijali opatření i v této oblasti. Pověřený ředitel mi nyní musel nabídnout jiné místo. Když jsme ho zřizovali, nevěděli jsme, že na něm skončím já. Mé odvolání přišlo z hodiny na hodinu,“ uvedl Novák.

Bývalí i současní zaměstnanci se vydali začátkem tohoto týdne kvůli situaci v internátu již poněkolikáté na krajský úřad. Tentokrát se sešli s jeho ředitelem Romanem Rokůskem, s nímž o problémech hodinu debatovali.

„Vysvětloval jsem jim termíny, závěry kontroly a auditu, aby pochopili, že kraj je vůči nim otevřený. Netoužíme schovávat něco pod koberec, ale snažíme se věc řešit. Tím klíčem je ale nový ředitel a dobře vybraný,“ uvedl.

Domov mládeže je už řadu let problémový

Zda je místo vedoucího vychovatele obnovené podle zákona, vyrazí příští týden kontrolovat zaměstnanci úřadu. Se zbytkem už si musí poradit nový ředitel internátu, na kterého už kraj vypsal výběrové řízení. „Až jej jmenuje rada, musí říct, s kolika lidmi a jakou strukturou hodlá tento domov řídit,“ vysvětlil.

Pověřený šéf internátu Petr Prajka zatím neví, zda se bude o místo také ucházet. „Momentálně to nedokážu říct,“ uvedl.

Podle ředitele krajského úřadu je karlovarský domov mládeže už řadu let velmi problémovým zařízením. Za dvanáct let, co jej kraj řídí, chodí na jeho vedení mnoho stížností. Na Ladislava Nováka jich dorazilo 13 plus dvě petice.

Kontrola, kterou krajský úřad v domově naposledy provedl, zjistila, že zařízení v době jeho vedení vytvořilo ztrátu necelých 700 tisíc korun.

Kontroloři objevili také porušení zákona o veřejných zakázkách, kdy internát uzavřel bez výběrového řízení smlouvu za 3,5 milionu korun na nákup potravin. Řádně uzavřené nebyly ani smlouvy týkající se pronájmů, nedostatky našli kontroloři rovněž v účetnictví.

Ladislav Novák je bývalým ředitelem kynšperské věznice. V dubnu 2008 musel z rozhodnutí vedení Vězeňské služby ve funkci skončit, protože se podle něj nedokázal vypořádat s výskytem nelegálně držených mobilních telefonů mezi vězni.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz