Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie letos zadržela 130 migrantů, výrazně méně než před třemi lety

  15:16aktualizováno  15:16
Jen asi 130 migrantů, kteří přecházeli přes české území, zadržela policie od začátku letošního roku. Oproti roku 2015, kdy vrcholila migrační krize, je to to výrazně méně, tehdy se jich Českou republiku pokoušely přejít až 3 tisíce. Při kontrolní akci policie na Chebsku zaměřené na migraci to řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

Podle něj není Česká republika cílovou ani tranzitní zemí pro migranty, proto jsou počty přestupků velmi nízké. Doplnil také, že dobrá práce policie při odhalování nelegální migrace odrazuje převaděče od pokusů dostat uprchlíky přes Česko do cílových zemí. Lidé, které policie letos zadržela, byli většinou z Blízkého východu nebo ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Fotogalerie

V pátek a v sobotu si na dvou hraničních přechodech na Chebsku policisté vyzkoušeli nejmodernější zařízení na odhalování falešných dokladů a lidí ukrytých v autech. Na akci se každý den podílí asi 40 českých a přibližně osm německých policistů.

„Zatím jsme zjistili 19 přestupků na úseku zákona o pobytu cizinců. Nejčastěji to jsou chybějící doklady. Dále to byly obecné přestupky na poli bezpečnosti silničního provozu a jednou jsme zaznamenali i maření výkonu úředního rozhodnutí, kdy řidič dodávky sedl za volant, přestože má zákaz řízeni,“ potvrdil karlovarský krajský policejní ředitel Petr Macháček.

„Při akci bylo dosud zkontrolováno na 850 osob, z toho bylo přibližně 280 občanů České republiky, 450 občanů Evropské unie a asi 150 občanů třetích zemí,“ dodal s tím, že kontrolou prošlo také 552 vozů.

Detektor odhalí srdeční tep

Policisté na hraničním přechodu Pomezí měli k dispozici detektor Heartbeat, který je schopen pomocí několika čidel detekovat srdeční tep a zjistit, zda se ve voze nacházejí živí lidé. 

„Takové přístroje jsou zatím k dispozici pouze na krajských ředitelstvích Jihočeského a Jihomoravského kraje. Pro tuto akci byl zapůjčen. V příštím roce ale počítáme s tím, že budou takto vybaveny všechny kraje kromě Prahy a Středočeského kraje, kde státní hranice nejsou. Jeden detektor přijde na 1,7 milionu korun,“ slíbil náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild.

Na přechodu Svatý Kříž měli policisté k dispozici takzvaný Schengenbus čtvrté generace, který dokáže vyhodnotit pravost dokladů a veřejných listin. „Je to vlastně mobilní kancelář a laboratoř v jednom. Díky tomu, že je na kolech, ji můžeme použít na každém místě v kraji, kde právě potřebujeme,“ uvedl Petr Hurt z oddělení dokladů a specializovaných činností cizinecké policie.

Kromě toho se mohli policisté při kontrolách opřít i o specializované mobilní středisko, které se umí propojit s databázemi hledaných osob. To si policisté zapůjčili od pražských kolegů.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Tesařský mistr z Německa věnoval Chebu modely unikátních krovů

Tesařský mistr z německého Parksteinu Josef Hauer věnoval Chebu dva modely...

Když v Chebu začali s podrobným průzkumem dřevěných krovů na chebském historickém náměstí, netušili, že objevují...

Muži se hádali o sbírku známek, jeden vzal druhého mačetou po hlavě

Mačeta patří k častým zbraním lupičů a násilníků. Ilustrační foto.

Mačetou se rozhodl řešit spory muž na Chebsku. Zbraní zaútočil na cizince, kterého vinil ze ztráty alba poštovních...

Vary žalují ministerstvo. Vadí jim, že nemohou mluvit do zplyňování kalů

Ve Vřesové na Sokolovsku se likvidují ropné kaly z Ostravska.

Karlovy Vary podaly správní žalobu na ministerstvo životního prostředí. Udělaly to kvůli zplyňování více než 90 tisíc...

Najdete na iDNES.cz