Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sedlecký kostel sv. Anny býval ruinou. Zachránilo ho občanské sdružení

  7:13aktualizováno  7:13
Když před devíti lety uviděl Alois Kůrka a jeho přátelé zdevastovaný interiér kostela sv. Anny v Sedleci, nevěřili svým očím. Všude suť, hnízdící hejna holubů, nánosy trusu, vytlučená okna, stěny nasáklé vodou, rozpadlá střecha. Kolem kostela chodili často, zevnitř jej však neznali.

Alois Kůrka a jeho přátelé devět let zachraňují kostel svaté Anny v Sedleci. Pomáhají jim dotace i benefiční koncerty. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lidé se do něj na podzim roku 2004 podívali díky Dnům evropského dědictví, které tradičně otevírají dveře jinak nepřístupných památek. Stav kostela je zarmoutil natolik, že založili občanské sdružení na jeho záchranu. Příští rok to bude deset let, co památku obnovují. A mají za sebou už pořádný kus práce.

"Kostel patřil a patří římskokatolické církvi. Když sem po revoluci dorazila církev řeckokatolická, tak jí kostel svaté Anny nabídla i s farou. Tu si nechala, ale kostel byl pro ni moc velký, stejně jako případná investice do jeho oprav. Řeckokatolická církev nakonec svůj kostel našla v Ondřejské ulici," vypráví Alois Kůrka.

Šedesát lidí se pustilo do úklidu

Sedlecký kostel tak zůstal opuštěný a do roku 2004 chátral. Pak přišlo občanské sdružení, jehož předsedou se stal právě Alois Kůrka. Kolem šedesáti jeho členů se pustilo do úklidu kostela, neboť jej po dlouhé době čekala slavnostní chvíle.

"Do Karlových Varů v tu dobu přišel ze Staňkova farář Vladimír Miller. Pozval do kostela tamní sbor, což byl úplně první benefiční koncert na jeho záchranu. Moc lidí na něj ale tenkrát nedorazilo. Pak jsme ho převzali my a adventním koncertům začali dělat propagaci," vzpomíná Alois Kůrka.

První adventní koncerty v kostele sv. Anny absolvovali posluchači v bojových podmínkách. Sedět mohli jen v jedné polovině, ve druhé totiž padala klenba. Od té doby se koncert i díky výtěžkům z pravidelných koncertů o dost změnil. Má kompletně opravenou střechu i krovy, které byly napadené červotočem. Tím, že se propadla klenba, do kostela zatékalo, což už jsme také vyřešili. Opravili jsme věže a desítky drobných věcí," spočítal předseda sdružení.

Dokumentem roku bude restaurátorský průzkum

Letos má kostel za sebou další dvě, a to vybudování sociálního zařízení a kompletně novou elektroinstalaci, která zahrnuje jak nouzové osvětlení, tak zásuvky. Vznikl také restaurátorský průzkum, který bude důležitým dokumentem příštího roku.

"Už jsme ho předložili památkářům. Příští rok se na jeho základě pustíme do výmalby a fresek," těší se Alois Kůrka, který v Sedleci i žije.

Kromě tamních obyvatel jsou však členy sdružení také lidé z jiných městských částí Karlových Varů a třeba i z Německa. Kdy se jim podaří kostel kompletně opravit, je těžké odhadnout.

"Když jsme v roce 2004 sdružení zakládali, říkali jsme si, že za deset let to bude hotové. Deset let to ale bude příští rok. Zpočátku šly opravy dobře, jenže dotace na opravy památek jsou rok od roku nižší," mrzí Aloise Kůrku.

Hlavními dobrodinci, kteří na rekonstrukci přispívají, jsou nyní Českoněmecký fond budoucnosti a město Karlovy Vary. Lidé, kteří kostelu díky vstupnému přispěli více než milionem korun, slyšeli už na sedm desítek těles z deseti zemí světa. Každý rok uspořádá občanské sdružení 12 až 15 benefičních koncertů.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Ruska šla na policii kvůli Knížákovu dílu, označila ho za dětské porno

Kvůli této koláži vystavené za sklem výlohy karlovarské Galerie umění neváhala...

Rozruch okolo výstavy Žít jinak v karlovarské Galerii umění, která představuje práce Milana Knížáka, vyvolala ruská...

Další pohroma pro zadlužené Prameny, čeká je dražba části majetku

Obec Prameny s dluhem kolem sta milionů korun a téměř bez majetku, který by se...

Prameny na Chebsku se opět řítí do spirály dluhů. Čeká je dražba části majetku. Poté, co ztroskotala dohoda s...

Novodobou kopii historického krytého mostu v Radošově čekají opravy

Krytý most v Radošově čeká zásadní oprava.

Frekventovaný dřevěný most přes Ohři v Radošově sužuje hniloba. Do jeho oprav obec Kyselka investuje 670 tisíc korun....

Najdete na iDNES.cz