Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z chebského kostela opadává krytina, prázdná místa jsou vidět i ze země

  16:06aktualizováno  16:06
Už více než deset let zdobí kostel sv. Mikuláše v Chebu nové helmice věží. A téměř stejnou dobu se římskokatolická farnost snaží o to, aby firma, která vrcholy věží zhotovila, odstranila závady a důsledky nekvalitní práce. Zatím marně.

Kostel sv. Mikuláše v Chebu | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Už po necelém roce od slavnostního usazení se bohužel ukázalo, že pokrytí věží bylo provedeno hrubě nekvalitním způsobem. Břidlicové šablony se za větru nadzvedávají, klepají o sebe, posouvají se a někdy dokonce odpadávají. Prázdná místa jsou viditelná pouhým okem ze země,“ popsal situaci chebský farář Petr Hruška.

Uvedl, že už v roce 2009 zahájila farnost, která věže od Nadačního fondu Historický Cheb převzala do vlastnictví, se zhotovitelem reklamační řízení.

„To se však táhlo, dokud firma Pegisan v říjnu 2016 nezkrachovala. Nyní se čeká, jak dopadne reorganizace firmy a kdo případně převezme právní zodpovědnost, abychom mohli požadovat nápravu nekvalitní práce,“ řekl farář Hruška.

Ten má v ruce posudky, které jeho slova potvrzují. Například inspektor Jan Kříž z Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky ve svém posudku napsal: „Na střešním plášti jsou lokálně vážné závady. Může docházet k úplnému uvolnění šablon a jejich následnému opadávání, což nenese pouze následek zatékání, ale i možné újmy na zdraví osob v těsné blízkosti kostela, pod věžemi. Dále může docházet k zafoukávání sněhu a k zatékání netěsnostmi na nárožích.“

K podobnému výsledku došla i soudní znalkyně v oboru stavebnictví Šárka Šilarová. Ve svém vyjádření z roku 2013 dokonce konstatuje, že střešní plášť je nutné předělat.

„Provedení střešní krytiny z přírodní břidlice na nových helmicích kostela svatého Mikuláše je z hlediska spolehlivosti, trvanlivosti a vodotěsnosti chybné. Nemůže dlouhodobě plnit svojí funkci v důsledku chybně položené a zcela nedostatečně připevněné střešní krytiny v oblasti nároží a konvexních obloucích, chybně provedených detailů a klempířských prvků,“ uvedla.

Osazení kostelních věží replikami původních helmic, které vzaly zasvé v posledních dnech 2. světové války, přišlo téměř na devět milionů.

Shromáždil je Nadační fond Historický Cheb. Nadaci se podařilo získat také státní dotaci a uspořádat veřejnou sbírku. Vynesla dva a půl milionu korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Taxikář zachránil seniorům úspory, které měl odvézt podvodníkovi

Ilustrační snímek

Zřejmě celoživotní úspory zachránil seniorům na Sokolovsku všímavý taxikář. Toho pro peníze poslal podvodník, který se...

V Krušných horách vznikne obří areál, nabídne třicet kilometrů sjezdovek

Klínovecká sjezdovka Dámská

Obrovské zimní středisko vzniká v Krušných horách. Může za to chystané propojení skiareálu na Klínovci se sousedním...Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Rychlou přepravu po Karlových Varech umožní od dubna sdílená kola

Růžových jízdních kol ke sdílení je v Ostravě sto osmdesát. A má jich přibývat.

Karlovy Vary mají připravený pilotní projekt sdílení kol. Tzv. bikesharing by měl začít fungovat společně se začátkem...

Bagr zboural komín v někdejší ostrovské Škodovce, vznikne nový areál

Bagr rozložil šedesát metrů vysoký komín v areálu někdejší továrny Škoda...

Šedesát metrů vysoký cihlový komín v areálu někdejší továrny Škoda Ostrov šel ve čtvrtek k zemi. Namísto běžného...

Na trati u Dalovic, kde se na jaře sesunul svah, je opět omezený provoz

Po opravě byl 6. srpna 2018 obnoven provoz osobních vlaků na trati mezi...

Krokem musí od úterý jezdit vlaky na trati mezi Karlovými Vary a Ústím nad Labem v úseku mezi stanicemi Hájek a...

Najdete na iDNES.cz