Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarský kraj rozdá lidem desítky milionů na kotlíkové dotace

  19:11aktualizováno  19:11
Na nápor zájemců o výměnu starého kotle na tuhá paliva se připravuje karlovarský krajský úřad. Žádosti začne přijímat 2. března. V první etapě, která potrvá do roku 2017, rozdá kraj 67 milionů korun. Uspokojit v ní chce 440 žádostí. Cílem je zlepšit kvalitu ovzduší v regionu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Přímo na podatelně krajského úřadu budou začátkem března úřednice pomáhat lidem, kteří si přinesou žádost o takzvanou kotlíkovou dotaci. Chtějí udělat rovnou na místě letmou kontrolu, zda mají všechny formuláře v pořádku.

Počítají s tím, že zájem bude vysoký. Staré kotle totiž vůbec poprvé mohou díky dotacím lidé v kraji vyměnit za moderní nízkoemisní kotle na uhlí, biomasu nebo kombinované kotle, dále za tepelná čerpadla nebo plynové kondenzační kotle. Maximální pomoc se může vztahovat na celkovou částku 150 tisíc korun.

Kdo má nárok na dotaci?

  • O výměnu kotle může žádat ten, kdo má rodinný dům pro bydlení o max. počtu 3. bytových jednotek.
  • Každý zájemce musí vyplnit formulář a donést jej s přílohami na krajský úřad.
  • Pokud budova nesplňuje klasifikační třídu „C“, musí zájemce o dotaci provést ještě mikroenergetické opatření - výměnu oken, zateplení apod.
  • Výměna starého kotle za nový na uhlí bude dotována 70 %, kombinovaný kotel (uhlí+biomasa), plynový kondenzační kotel 75 %, kotel výhradně na biomasu a tepelná čerpadla 80 %.
  • Zájemci o výměnu z K. Varů a Otovic dostanou 5% bonus.
  • Všechny informace najdou lidé na webu krajského úřadu.

„Žadatel tedy získá nejvíce 127 500 korun. Dotaci dostanou lidé zpětně, to znamená po ukončení výměny a uhrazení všech nákladů dodavatelům,“ popsal Josef Hora, krajský radní pro životní prostředí.

Upozornil přitom, že se výzva vztahuje i na ty, kteří vyměnili kotel už pro letošní zimu, a to od 15. července. Pokud krajskému úřadu doloží všechny dokumenty, příspěvek mohou dostat také. Finanční bonus pět procent k dotaci navíc kraj dopřeje lidem, kteří budou měnit kotle v Karlových Varech a Otovicích.

„Z dlouhodobé studie životního prostředí vyšlo, že v těchto dvou oblastech je překročen imisní limit zátěže. Jinak má ale kraj oproti jiným ovzduší znečištěné velmi málo,“ uvedl Jan Kříž, náměstek ministra životního prostředí. Ten předpokládá, že výzvy týkající se výměny starých kotlů budou pokračovat i v dalších letech.

„Celkem by měly přijít tři vlny. V té první si čtrnáct krajů mezi sebou rozdělí tři miliardy korun. Koncem roku 2017 bude možné uvažovat o spuštění další výzvy. Třetí vlna by mohla přijít o tři roky déle,“ uvedl náměstek.

Lidé, kteří by rádi dosáhli na kotlíkovou dotaci a budova není úplně energeticky nenáročná, ale musejí počítat s dalším úkolem – tedy snížením náročnosti. Využít mohou nabídku programu nazvaného Nová zelená úsporám. V takovém případě se musejí pustit do takzvaných mikroenergetických opatření.

„Považuje se za ně například zateplení střechy nebo půdních prostor, zateplení sklepního stropu, dílčí výměna oken, dílčí zateplení dalších konstrukcí, výměna vstupních nebo balkonových dveří nebo výměna zasklení starších oken za modernější dvojskla,“ vyjmenoval Josef Hora.

Ten už před časem kvůli kotlíkovým dotacím objížděl starosty v regionu a nejčastějším problémem, se kterým se setkal, bylo prý to, že lidé nebudou mít na předfinancování celé výměny. „Některé obce už uvažují o tom, že by na tento problém zareagovaly,“ prozradil.

Podle úřednic, které mají na kraji kotlíkové dotace na starosti, se na ně mohou zájemci s případnými problémy obracet telefonicky. Možné je také sjednat si s nimi schůzku. Kraj na výměny kotlů vyplácí dotace, které dostává z ministerstva životního prostředí.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Loučení se sezonou čeká na lyžaře v Krušných horách až po Velikonocích

O svátcích bude otevřený i areál na Bublavě, a to včetně černé sjezdovky, ovšem...

Ačkoli byl v úterý první jarní den, změna ročního období zatím není v krušnohorských skiareálech příliš patrná. Díky...

Novodobou kopii historického krytého mostu v Radošově čekají opravy

Krytý most v Radošově čeká zásadní oprava.

Frekventovaný dřevěný most přes Ohři v Radošově sužuje hniloba. Do jeho oprav obec Kyselka investuje 670 tisíc korun....

VIDEO: Kraslické razítko s beránkem míří na dopisech do celého světa

Dopisy a pohlednice dostávají v Kraslicích příležitostné poštovní razítko s...

Zaměstnanci pošty v Kraslicích na Sokolovsku opět vyřizují tradiční Velikonoční poštu. Motivem příležitostného razítka...

Najdete na iDNES.cz