Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarský kraj rozdá lidem desítky milionů na kotlíkové dotace

  19:11aktualizováno  19:11
Na nápor zájemců o výměnu starého kotle na tuhá paliva se připravuje karlovarský krajský úřad. Žádosti začne přijímat 2. března. V první etapě, která potrvá do roku 2017, rozdá kraj 67 milionů korun. Uspokojit v ní chce 440 žádostí. Cílem je zlepšit kvalitu ovzduší v regionu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Přímo na podatelně krajského úřadu budou začátkem března úřednice pomáhat lidem, kteří si přinesou žádost o takzvanou kotlíkovou dotaci. Chtějí udělat rovnou na místě letmou kontrolu, zda mají všechny formuláře v pořádku.

Počítají s tím, že zájem bude vysoký. Staré kotle totiž vůbec poprvé mohou díky dotacím lidé v kraji vyměnit za moderní nízkoemisní kotle na uhlí, biomasu nebo kombinované kotle, dále za tepelná čerpadla nebo plynové kondenzační kotle. Maximální pomoc se může vztahovat na celkovou částku 150 tisíc korun.

Kdo má nárok na dotaci?

  • O výměnu kotle může žádat ten, kdo má rodinný dům pro bydlení o max. počtu 3. bytových jednotek.
  • Každý zájemce musí vyplnit formulář a donést jej s přílohami na krajský úřad.
  • Pokud budova nesplňuje klasifikační třídu „C“, musí zájemce o dotaci provést ještě mikroenergetické opatření - výměnu oken, zateplení apod.
  • Výměna starého kotle za nový na uhlí bude dotována 70 %, kombinovaný kotel (uhlí+biomasa), plynový kondenzační kotel 75 %, kotel výhradně na biomasu a tepelná čerpadla 80 %.
  • Zájemci o výměnu z K. Varů a Otovic dostanou 5% bonus.
  • Všechny informace najdou lidé na webu krajského úřadu.

„Žadatel tedy získá nejvíce 127 500 korun. Dotaci dostanou lidé zpětně, to znamená po ukončení výměny a uhrazení všech nákladů dodavatelům,“ popsal Josef Hora, krajský radní pro životní prostředí.

Upozornil přitom, že se výzva vztahuje i na ty, kteří vyměnili kotel už pro letošní zimu, a to od 15. července. Pokud krajskému úřadu doloží všechny dokumenty, příspěvek mohou dostat také. Finanční bonus pět procent k dotaci navíc kraj dopřeje lidem, kteří budou měnit kotle v Karlových Varech a Otovicích.

„Z dlouhodobé studie životního prostředí vyšlo, že v těchto dvou oblastech je překročen imisní limit zátěže. Jinak má ale kraj oproti jiným ovzduší znečištěné velmi málo,“ uvedl Jan Kříž, náměstek ministra životního prostředí. Ten předpokládá, že výzvy týkající se výměny starých kotlů budou pokračovat i v dalších letech.

„Celkem by měly přijít tři vlny. V té první si čtrnáct krajů mezi sebou rozdělí tři miliardy korun. Koncem roku 2017 bude možné uvažovat o spuštění další výzvy. Třetí vlna by mohla přijít o tři roky déle,“ uvedl náměstek.

Lidé, kteří by rádi dosáhli na kotlíkovou dotaci a budova není úplně energeticky nenáročná, ale musejí počítat s dalším úkolem – tedy snížením náročnosti. Využít mohou nabídku programu nazvaného Nová zelená úsporám. V takovém případě se musejí pustit do takzvaných mikroenergetických opatření.

„Považuje se za ně například zateplení střechy nebo půdních prostor, zateplení sklepního stropu, dílčí výměna oken, dílčí zateplení dalších konstrukcí, výměna vstupních nebo balkonových dveří nebo výměna zasklení starších oken za modernější dvojskla,“ vyjmenoval Josef Hora.

Ten už před časem kvůli kotlíkovým dotacím objížděl starosty v regionu a nejčastějším problémem, se kterým se setkal, bylo prý to, že lidé nebudou mít na předfinancování celé výměny. „Některé obce už uvažují o tom, že by na tento problém zareagovaly,“ prozradil.

Podle úřednic, které mají na kraji kotlíkové dotace na starosti, se na ně mohou zájemci s případnými problémy obracet telefonicky. Možné je také sjednat si s nimi schůzku. Kraj na výměny kotlů vyplácí dotace, které dostává z ministerstva životního prostředí.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz