Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stipendia na studia chce v kraji více studentů, než s kolika se počítalo

  13:22aktualizováno  13:22
Až nečekaně mnoho studentů - 62 - podalo žádost o stipendium, které zdejším vysokoškolákům letos poprvé nabízí Karlovarský kraj. Krajská vláda se i tímto způsobem pokouší udržet vzdělané lidi v regionu.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Původně politici zamýšleli, že částkou dvou tisíc korun měsíčně, tedy až 24 tisíc ročně, podpoří zpočátku maximálně 25 studentů. Jenže zájemců se do středeční uzávěrky přihlásil více než dvojnásobek.

O finanční podporu kraje se uchází 27 studentů bakalářského a 35 magisterského programu. Většinou jde o budoucí ekonomy a právníky. Velký ohlas překvapil také náměstka hejtmana pro školství Václava Sloupa.

„Byl bych rád, kdyby stipendium mohli dostat všichni. Pokusím se o tom radu kraje přesvědčit, ale je to otázka diskuse a financí. Proto nemohu předjímat výsledek,“ uvedl Václav Sloup (KSČM).

Problém podle něho vyřeší rada do konce listopadu. Kraj chtěl na stipendiích vyplatit v prvním roce maximálně 600 tisíc. A jak by podporovaných studentů přibývalo, částka by ve čtvrtém roce vystoupala až na 2,4 milionu korun.

Pravidla, která krajská vláda schválila v srpnu, mluví o tom, že pokud se zájemců objeví víc než 25, tak šťastné vybere krajský úřad losem. Všichni se ale musí ve smlouvě upsat, že se jako absolventi vrátí domů. A že tu budou pracovat nebo podnikat právě tolik let, kolik pobírali stipendium. Bakaláři aspoň dva roky, magistři čtyři roky.

Studenti prvního ročníku totiž o peníze žádat nemohou. Ti jednou už vybraní pak budou mít automaticky nárok na podporu i v dalších letech. Program se netýká těch, co studují dálkově.

Ošemetná bývá vymahatelnost smlouvy. Na splnění podmínky pracovat a podnikat v kraji 2 a 4 roky mají bakaláři a magistři lhůtu deseti let. Pokud slib nedodrží, musí peníze vrátit. To se týká i případů, když školu opustí nebo když studium přeruší na déle než rok.

Odložit plnění závazku lze po dobu rodičovské dovolené, při dalším navazujícím studiu nebo pokud je absolvent nejdéle rok v evidenci úřadu práce. Mohou však nastat případy a životní situace, kvůli nimž by radní mohli vrácení stipendia prominout.

Profesní struktura kraje zaostává o třicet let

Krajské vládě jde o to, aby se v regionu zvýšil počet vysokoškolsky vzdělaných lidí. V tomto ohledu region velmi zaostává za republikovým průměrem, když nejvyšší možné vzdělání tu má podle Českého statistického úřadu pouze sedm procent lidí. V Česku je to průměrně 12 procent.

Jen základní školu v kraji má za sebou téměř čtvrtina populace (23,2 %). Tato situace se odráží ve složení profesí: podprůměrný podíl v náročnějších a tedy i lépe honorovaných pozicích, zato nadprůměrný podíl pracovníků bez kvalifikace u obsluhy strojů, ve službách a obchodě.

„Obdobnou profesní strukturu, jakou dnes vykazuje Karlovarský kraj, měla Česká republika zhruba před 30 lety. Zaostávání kraje v modernizaci trhu práce je tedy značné,“ napsali odborníci z firmy BermanGroup, když na zakázku pro krajskou vládu sestavovali program rozvoje regionu na období 2014 až 2020.

„Stipendia se týkají všech studovaných oborů, protože vysokoškolských pracujících tu máme obecně málo. Je to jeden z pokusů, jak přitáhnout mladé vysokoškoláky zpět do kraje, kde budou žít, pracovat, mít trvalé bydliště,“ uvedl Sloup.

Podle hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) by kraj přivítal, kdyby se do programu zapojili i zaměstnavatelé a krajská hospodářská komora. V budoucnu by pak mohl vzniknout fond, do něhož by zaměstnavatelé přispívali a ze kterého by byla stipendia vyplácena.

Odborníci pobídku pro vysokoškoláky nezavrhují. Děkan chebské ekonomické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Plevný míní, že jakákoliv snaha udržet vzdělané lidi v regionu je dobrá.

„Troufám si ale tvrdit, že většinu stipendií budou pobírat ti, kteří by se do kraje vrátili tak jako tak,“ odhadl Plevný. Podle něho záleží na studovaném oboru a zda tu potom dotyčný najde pracovní příležitost. Přimlouval by se, aby stipendia byla součástí širšího balíčku vzájemně provázaných opatření.

Autor:Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Karlovarský kraj letos vydá více než půl miliardy na opravy silnic

Silnice mezi Ostravou a Opavou.

Bezmála 550 milionů korun má jít letos do oprav silnic druhých a třetích tříd v Karlovarském kraji. Kromě tradičních...

Polygon BMW na Sokolovsku vláda zatím odložila, ministři chtějí místo vidět

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Nejdříve v druhé polovině dubna se vláda vrátí k projednávání záměru mnichovské automobilky BMW vybudovat na výsypce u...

Plán pálit na Sokolovsku toxické kaly z Ostravska se starostům nelíbí

Komíny paroplynové elektrárny společnosti Sokolovská uhelná ve Vřesové u Chodova. (ilustrační snímek)

Záměr vozit do spalovny u Sokolova toxické kaly z Ostravy vyvolal v Karlovarském kraji pozdvižení. Lidem vadí, že...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz