Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pomoc lidem nemocným s rakovinou se kraji prodraží o desítky milionů

  12:18aktualizováno  12:18
Zhruba osmdesát milionů korun mohl ušetřit Karlovarský kraj při nákupu přístroje pro ozařování nádorů. Jenže neušetří. Drahý zářič, bez jehož obměny se onkologické oddělení v Chebu neobejde, chtěla Karlovarská krajská nemocnice pořídit z evropské dotace. Kvůli dluhům však na ni nedosáhne.

Lineární urychlovač sloužící k ozařování onkologických pacientů v chebské nemocnici dosluhuje. Nový vyjde na 100 milionů korun. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Přístroj bude muset zaplatit kraj jako její zřizovatel čistě ze svého rozpočtu. Do potíží, které teď vyvrcholily, spadl se svou nemocnicí nevědomky už letos na jaře.

V březnu nemocnice vypsala výběrové řízení na dodavatele lineárního urychlovače. Jenže v srpnu se ukázalo, že kvůli loňskému prodělku 131 milionů korun se dostala v hodnocení svého finančního zdraví až do nejnižší kategorie F a o dotace vlastně usilovat nemůže. Žádost o peníze z Unie tedy za nemocnici podal v září Karlovarský kraj.

Tahle varianta se ale ukázala jako velmi riskantní a vedení kraje žádost o dotaci z programu ROP Severozápad v podstatě vzdalo. To proto, že organizátorem soutěže na dodavatele přístroje a žadatelem o dotaci na tentýž aparát nemohou být dvě různé instituce.

Kraj nechce riskovat

Po zkušenostech s auditory Ministerstva financí se hejtman Josef Novotný obává, že by kraj nakonec musel dotaci i s úroky vracet. „Na doporučení našeho právního odboru jsme nechtěli riskovat, že budeme platit vysokou pokutu a penále. Takže kraj bere závazek pořídit přístroj pro onkologii na sebe. Lineární urychlovač zaplatí ze svého, pokud to schválí zastupitelstvo,“ řekl Novotný.

A to přesto, že právníci z dotačního úřadu ROP Severozápad tvrdí, že změnit zadavatele výběrového řízení v průběhu soutěže možné je. „Hejtman se rozhodl správně. Musí věřit víc právnímu oddělení kraje,“ uvedl předseda regionální rady ROP Petr Navrátil.

Opoziční krajský zastupitel a člen zdravotního výboru Jan Svoboda z Chebu míní, že je jedno, odkud peníze na lineární urychlovač přijdou. Důležitý je samotný aparát. „Otázka zní, jestli bych našel odvahu a postupoval jinak než hejtman. Při tak vysoké investici by penále mohlo být hodně krvavé,“ poznamenal Svoboda.

Předejít potížím bylo těžké

Podle Novotného se této situaci dalo předejít jen velmi obtížně. Nemocnice se špatnou zprávu o svém finančním zdraví dozvěděla až v srpnu a to už bylo výběrové řízení v běhu. Navíc bez výběru konkrétního přístroje nelze zahájit práce na budování bunkru, ve kterém bude zářič v chebské nemocnici umístěn. Proto krajská vláda soutěž na dodavatele nezrušila a v úterý ji vyhodnotila.

Vítězem se stala firma Transkontakt Medical s nabídkovou cenou 80,9 milionu korun. Lineární urychlovač má dodat do 22 měsíců od podpisu smlouvy. „Po montáži a zkušebním provozu by měl přístroj sloužit od 1. ledna 2016,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Miloslav Čermák.

Starý zářič v chebské nemocnici dosluhuje a hrozilo, že by Všeobecná zdravotní pojišťovna po roce 2015 přestala léčbu nádorových onemocnění v Chebu hradit. Karlovarský kraj je přitom na druhém místě ve výskytu rakoviny v zemi. První místo mu patří ve výskytu nádorů žaludku, konečníku a plic. Ročně tu onemocní zhruba 2 500 obyvatel, asi 870 jich na zhoubný tumor umírá.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Karlovarská KSČ šokovala výměnou vedení, po 21. srpnu zůstal pocit zrady

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Karlovarská okresní konference KSČ v březnu 1968 ukázala, že lidé chtějí změnu. Její výsledky pak šokovaly komunistické...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz