Lineární urychlovač sloužící k ozařování onkologických pacientů v chebské

Lineární urychlovač sloužící k ozařování onkologických pacientů v chebské nemocnici dosluhuje. Nový vyjde na 100 milionů korun. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pomoc lidem nemocným s rakovinou se kraji prodraží o desítky milionů

  • 1
Zhruba osmdesát milionů korun mohl ušetřit Karlovarský kraj při nákupu přístroje pro ozařování nádorů. Jenže neušetří. Drahý zářič, bez jehož obměny se onkologické oddělení v Chebu neobejde, chtěla Karlovarská krajská nemocnice pořídit z evropské dotace. Kvůli dluhům však na ni nedosáhne.

Přístroj bude muset zaplatit kraj jako její zřizovatel čistě ze svého rozpočtu. Do potíží, které teď vyvrcholily, spadl se svou nemocnicí nevědomky už letos na jaře.

V březnu nemocnice vypsala výběrové řízení na dodavatele lineárního urychlovače. Jenže v srpnu se ukázalo, že kvůli loňskému prodělku 131 milionů korun se dostala v hodnocení svého finančního zdraví až do nejnižší kategorie F a o dotace vlastně usilovat nemůže. Žádost o peníze z Unie tedy za nemocnici podal v září Karlovarský kraj.

Tahle varianta se ale ukázala jako velmi riskantní a vedení kraje žádost o dotaci z programu ROP Severozápad v podstatě vzdalo. To proto, že organizátorem soutěže na dodavatele přístroje a žadatelem o dotaci na tentýž aparát nemohou být dvě různé instituce.

Kraj nechce riskovat

Po zkušenostech s auditory Ministerstva financí se hejtman Josef Novotný obává, že by kraj nakonec musel dotaci i s úroky vracet. „Na doporučení našeho právního odboru jsme nechtěli riskovat, že budeme platit vysokou pokutu a penále. Takže kraj bere závazek pořídit přístroj pro onkologii na sebe. Lineární urychlovač zaplatí ze svého, pokud to schválí zastupitelstvo,“ řekl Novotný.

A to přesto, že právníci z dotačního úřadu ROP Severozápad tvrdí, že změnit zadavatele výběrového řízení v průběhu soutěže možné je. „Hejtman se rozhodl správně. Musí věřit víc právnímu oddělení kraje,“ uvedl předseda regionální rady ROP Petr Navrátil.

Opoziční krajský zastupitel a člen zdravotního výboru Jan Svoboda z Chebu míní, že je jedno, odkud peníze na lineární urychlovač přijdou. Důležitý je samotný aparát. „Otázka zní, jestli bych našel odvahu a postupoval jinak než hejtman. Při tak vysoké investici by penále mohlo být hodně krvavé,“ poznamenal Svoboda.

Předejít potížím bylo těžké

Podle Novotného se této situaci dalo předejít jen velmi obtížně. Nemocnice se špatnou zprávu o svém finančním zdraví dozvěděla až v srpnu a to už bylo výběrové řízení v běhu. Navíc bez výběru konkrétního přístroje nelze zahájit práce na budování bunkru, ve kterém bude zářič v chebské nemocnici umístěn. Proto krajská vláda soutěž na dodavatele nezrušila a v úterý ji vyhodnotila.

Vítězem se stala firma Transkontakt Medical s nabídkovou cenou 80,9 milionu korun. Lineární urychlovač má dodat do 22 měsíců od podpisu smlouvy. „Po montáži a zkušebním provozu by měl přístroj sloužit od 1. ledna 2016,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Miloslav Čermák.

Starý zářič v chebské nemocnici dosluhuje a hrozilo, že by Všeobecná zdravotní pojišťovna po roce 2015 přestala léčbu nádorových onemocnění v Chebu hradit. Karlovarský kraj je přitom na druhém místě ve výskytu rakoviny v zemi. První místo mu patří ve výskytu nádorů žaludku, konečníku a plic. Ročně tu onemocní zhruba 2 500 obyvatel, asi 870 jich na zhoubný tumor umírá.