Přijímací zkoušky na krajské střední školy přitvrdí. (Ilustrační snímek)

Přijímací zkoušky na krajské střední školy přitvrdí. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MF DNES

Příliš snadné přijímačky na střední školy ředitelé poznají na odměnách

  • 8
Žáci, kteří budou příští rok skládat přijímací zkoušky na střední školy v Karlovarském kraji, se musí připravit o něco lépe než doposud. Krajští radní totiž nyní schválili doporučení pro ředitele středních škol a gymnázií, aby zvedli zájemcům o studium minimální počty bodů, kterých musejí dosáhnout v přijímacích Scio testech.

Z celkových 130 jich musejí budoucí gymnazisté získat alespoň 39 oproti loňským 32,5, budoucí studenti středních škol pak alespoň 25. Vloni to přitom bylo 19,5 bodu. Podle hejtmanova náměstka pro školství Václava Sloupa byly podmínky příliš měkké.

"Sami ředitelé zjistili, že to nefunguje a na gymnázia a střední školy byli přijímáni žáci ze základních škol se čtyřkami a někdy i s pětkami. To bylo na pováženou a nepřispívalo to ke zlepšení postavení studenta gymnázia nebo střední školy," řekl.

Protože kraj nemůže přijímací kritéria školám nařídit, vymysleli radní jinou motivaci. Ředitelé, kteří si doporučení vezmou, či naopak nevezmou k srdci, to poznají na odměnách, které jim kraj dvakrát ročně vyplácí.

Odměny se řídí velikostí školy

"Nařizovat jim to nemůžeme, na to je zákon. Ovšem my potřebujeme kvalitu na školách, proto jsme přistoupili k tomuto řešení," vysvětlil Václav Sloup. Odměny pro ředitele přitom podle něj nejsou zrovna malé. Podle velikosti školy se pohybují od 20 do 30 tisíc korun.

Pokud by nová kritéria přijímacích testů platila už letos na jaře, teoreticky by se na krajská gymnázia nedostali tři studenti, na střední školy dvaasedmdesát žáků. Ani platnost těch ve školním roce 2014/2015 však nemusí být konečná. Lidé z krajského odboru školství je vyhodnotí a pak uvidí, co dál.

"Podle toho, jaký bude dopad, buď opět přitáhneme šroubky, nebo necháme pravidla tak, jak jsme je nyní ředitelům škol doporučili," uvedl náměstek, který měl tento týden se šéfy krajských středních škol schůzku.

Dlouhodobým kritikem příliš mírných přijímacích zkoušek na střední školy v kraji je šéf Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově Pavel Janus. "Už když kraj povinné přijímací zkoušky zavedl, jsem upozorňoval, že jsou kritéria příliš mírná. I teď bych navrhoval ještě je o něco zpřísnit," uvedl.

O něco opatrnější s minimální spodní hranicí by byl Milan Martinek, zástupce ředitele Gymnázia Ostrov. A to proto, že Scio testy prý nejsou každý rok stejně obtížné a spodní hranice minimálního počtu bodů může být zavádějící. "Pokud by plánovaná kritéria přijímacích zkoušek platila už letos, všichni současní studenti by se k nám v pohodě dostali," zjistil.