Externí právníci pomáhají Karlovarskému kraji snížit obří pokuty. Stojí to statisíce korun.

Externí právníci pomáhají Karlovarskému kraji snížit obří pokuty. Stojí to statisíce korun.

Na průšvihy s evropskými dotacemi si kraj najal právníky za statisíce

  • 1
Karlovarský kraj utrácí za externí právníky statisíce korun. Tvrdí, že si je najímá, aby s jejich pomocí snížil obří pokuty za chyby při použití dotací na opravy silnic a výstavbu školy ISŠTE v Sokolově. Dotační úřad ROP Severozápad přitom odpouští viníkům 75 procent z každé sankce téměř automaticky.

Naposledy zaplatil kraj 642 tisíc korun známé advokátní kanceláři Jansta, Kostka za zpracování odvolání proti pokutě, kterou dostali krajští silničáři. Právníci na zakázce pracovali čtyři týdny na přelomu ledna a února za cenu 2 500 korun na hodinu. Shromáždili přesně 317 důkazů, proč je pokuta udělena nesprávně a nespravedlivě.

Kraj si vybral kancelář Jansta, Kostka spol. s r. o. v jednoduchém poptávkovém řízení i proto, že loni psala odvolání v kauze ISŠTE Sokolov. A také proto, že poskytla slevu z nabídkové ceny, která původně činila tři tisíce korun na hodinu.

Sankci 114 milionů korun (100 procent poskytnuté dotace) vůči Krajské správě a údržbě silnic se odvoláním podařilo snížit na 19 milionů a tuto částku také kraj za svou organizaci už zaplatil.

Předseda regionální rady ROP Severozápad Petr Navrátil potvrdil, že odpuštění velké části pokuty není nic až tak neobvyklého. "Příjemci dotací si mohli požádat o prominutí a bylo jim prominuto. Ne automaticky, ale nebyl s tím žádný problém, pokud to pravidla umožňovala," řekl.

Opatrnost vidí opoziční zastupitelé jako mrhání

Žádost o odpuštění by podle něho narazila, kdyby v ní byly formální chyby. Najmout si profesionály doporučuje Petr Navrátil spíš z opatrnosti.

Opoziční krajští zastupitelé to vidí jako mrhání penězi daňových poplatníků.

"Každý rozumný člověk by si zcela jistě rozmyslel, kdyby měl z vlastní peněženky zaplatit právníkovi za necelý měsíc práce víc než půl milionu korun," uvedla zastupitelka Jana Vildumetzová. Její kolega Petr Šindelář už dříve pro MF DNES upozornil na to, že náklady na externí právní služby ho překvapují a že podobné úkony by kraj jistě zvládl silami vlastních úředníků.

Krajský úřad zaměstnává čtyři vlastní právníky, ti ale mají podle mluvčí kraje Jany Pavlíkové na starosti i jiné věci než jen žádosti o prominutí sankcí. "Najali jsme si specialisty na evropské právo, chtěli jsme uspět. Stojí za to najmout si experty, když jde o záchranu desítek milionů korun," řekla Pavlíková. Pokud by podle ní kraj podával v celé kauze žalobu ke správnímu soudu, tak precizně zpracované odvolání může velmi pomoci.

"A navíc jde také o to, že kdybychom vlastními silami zpracovali odvolání a neuspěli bychom, určitě by se našli lidé, kteří by takový postup kritizovali a ptali se, proč jsme nevyužili externí právníky, kteří tohle umějí líp než my," dodala mluvčí.

Kraj si umí poradit i vlastními silami, upozorňují kritici

Kritici upozorňují, že v jiných případech kraj své právníky na sepisování odvolání proti pokutám používá. Krajský úřad to udělal, když dostal platební výměr na 447 tisíc za chyby v projektu, díky kterému se vzdělávali učitelé.

To byla ale podle Pavlíkové ve srovnání s kauzou silničářů jiná situace. Šlo o mnohem nižší sankci a o protest proti výsledku legálně provedené daňové kontroly ze strany finančního úřadu.

Nepříjemný výsledek auditu na silniční zakázky zadaného Evropskou komisí zodpovědní zástupci kraje zpochybňují, označují ho za nezákonný.