Ztrátová a nepostradatelná oddělení Karlovarské krajské nemocnice dostanou od kraje příspěvek 38 milionů korun.

Ztrátová a nepostradatelná oddělení Karlovarské krajské nemocnice dostanou od kraje příspěvek 38 milionů korun. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Kraj zachrání nemocnici ze svého, přispěje na ztrátová oddělení

  • 2
Karlovarská krajská vláda zachrání osm ztrátových a přitom nepostradatelných oddělení předlužené krajské nemocnice. Její špitály v Karlových Varech a Chebu jsou totiž už u konce s dechem. Je to průlom ve financování nemocnice.

Na ztrátová oddělení přispěje letos ze svého rozpočtu kraj částkou 38 milionů korun, podobně jako třeba na autobusovou nebo vlakovou dopravu. Kraj si důležitou ztrátovou péči ve vlastní nemocnici v podstatě objedná a také zaplatí.

Tím vlastně špitál udrží nad vodou, když nevystačí s příjmy od pojišťoven. Na záchranu politici spěchají, protože vlastní kapitál nemocnice v těchto dnech opět dramaticky klesl do minusu. Kvůli loňské ztrátě (131 milionů korun), která dál měsíčně narůstá o sedm až osm milionů. V takové situaci má každá firma povinnost podat na sebe návrh na konkurs.

Finanční pomoc formou takzvaného závazku veřejné služby tento týden schválila krajská vláda na mimořádné schůzi. A to včetně smlouvy s nemocnicí. Totéž doporučila ke schválení zastupitelstvu, které zasedne už příští čtvrtek.

Kde kraj pomůže

infekční, plicní, urologické, ORL, kožní, neonatologie, OARIM (anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicína), příslužba gastroenterologické ambulance

O pomoc ale žádají i soukromě řízené Nemocnice Ostrov a Sokolov

Jak politici na pomoc pro nemocnici pospíchají, dojde k tomu, že jí 38 milionů pošlou dříve, než vybraná skupina expertů vůbec začne pracovat na další koncepci lůžkové péče v regionu. Logický by byl obrácený postup. Koncepci si vyžádali zastupitelé přitom už vloni právě proto, aby kraj mohl udělat úsporné změny v péči a nemusel sypat do zdravotnictví desítky milionů korun.

"Na koncepci tato podpora nezávisí. Vybraná oddělení tu musíme udržet. Neumím si představit, že by za nimi museli lidé jezdit mimo kraj," řekl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Miloslav Čermák (ČSSD).

Opozice ho kritizuje a pokoušela se ho také odvolat z funkce za to, že dosud koncepci lůžkové péče nesepsal. "Je mi líto, že se tu takhle hospodaří bez dlouhodobého plánu. Když soukromě řízené nemocnice mohou být v plusu, tak krajská by se jim měla aspoň přiblížit," míní Petr Šindelář (ODS).

Podklady k dotaci dodala sama nemocnice

K dotaci zrovna ve výši 38 milionů korun došel kraj na základě ekonomických dat dodaných od krajské nemocnice. Součástí sumy je podle připravené smlouvy také přiměřený zisk, maximálně 15 procent. Smlouva se uzavírá na dobu určitou do konce roku 2014. Závazek veřejné služby ve zdravotnictví už uzavřely i další tři kraje - Plzeňský, Královéhradecký a Pardubický.

Ředitel Karlovarské krajské nemocnice Josef März se tváří spokojeně. Závazek veřejné služby považuje za důkaz, že vedení kraje má zájem, aby vybraná oddělení dál fungovala a aby pacienti nemuseli jezdit za léčbou mimo region.

"Znamená to, že na oněch jedinečných pečlivě vybraných odděleních, která jsou kvůli úhradové vyhlášce v propadu, nebudeme prodělávat," poznamenal März. Oddělení ARO se na seznamu ocitlo proto, že poskytuje drahou péči pacientům žijícím mimo karlovarský okres. Naopak chebskou onkologii není třeba dotovat, protože mírně vydělává. I s podporou 38 milionů korun ale přečká krajský špitál letošní rok jen tak tak. Podle odhadů mu na konci roku kvůli ztrátám opět klesne hodnota vlastního kapitálu na pouhých 1,7 milionu korun.

O pomoc žádá i Nemos

Objednání a dotování péče v krajské nemocnici má však další důsledky. O tutéž pomoc požádala i firma Nemos, která soukromě řídí nemocnice v Ostrově a Sokolově. I tyto špitály provozují nepostradatelná oddělení, jejichž ztrátu manažeři vyčíslili celkem na 25,2 milionu korun (8,3 milionu Ostrov a 16,9 milionu Sokolov). Jde třeba o oddělení psychiatrie a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče v Ostrově a o oční, soudní a ARO v Sokolově.

"Nevím, proč rada kraje náš požadavek ještě neprojednala. Dostáváme ale ujištění, že naši žádost i žádost krajské nemocnice projedná zastupitelstvo 19. června společně," uvedl asistent jednatele Nemosu Joža Lokajíček.

Pokud by zastupitelé dorovnali ztrátu oddělení ve Varech a už ne v Sokolově a Ostrově, byl by to podle Lokajíčka problém. "Považovali bychom to za nadstandardní podporu pro krajskou nemocnici a ptali bychom se, jestli kraj vůbec o péči v Ostrově a Sokolově stojí. Možná bychom udělali propočty, jestli je pro nás za takových okolností schůdné dál některá oddělení dotovat z vlastních zdrojů," dodal Lokajíček za firmu Nemos.

Náměstek hejtmana Miloslav Čermák vysvětlil, že žádost od Nemosu dorazila jen mailem, nikoliv oficiálně a proto se jí rada ještě nezabývala.

"Ať upřesní a doloží jedinečnost ztrátových oddělení. Pak věc posoudí rada a zastupitelstvo," řekl Čermák. Není si jist, zda politici stihnou požadavek firmy projednat ještě v červnu nebo až v září. "Nemůžeme ale obyvatele kraje dělit na dvě různé kategorie," naznačil náměstek, že podmínky by měly být pro všechny nemocnice stejné.

Může jít o nedovolenou podporu, míní opoziční zastupitel

Pokud by kraj své nemocnici vyhověl a zároveň se zdráhal pomoci Nemosu, vystavoval by se podle opozičního poslance a právníka Petra Šindeláře riziku, že dostane pokutu za nedovolenou podporu od antimonopolního úřadu či Evropské komise.

Do toho ani atmosféra v Karlovarské krajské nemocnici není ideální. Politici se v ní po odchodu generálního ředitele Petra Svobody znovu snaží posilovat svůj vliv. Vypsali výběrové řízení na tři ředitele - pro ekonomiku, provoz a kontroling. Své odborné vedení si tedy nemůže nemocnice vybrat sama, ale udělá to komise většinově složená z radních a zastupitelů.