Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj dal na filmový festival víc peněz. Chce ale pořádnou propagaci

  8:58aktualizováno  8:58
Zatímco dosud si musela společnost Film Servis Festival Karlovy Vary vystačit se čtyřmilionovým příspěvkem od Karlovarského kraje, letos se může těšit na další dárek. Na přípravy jubilejního 50. ročníku mezinárodního filmového festivalu dostane o tři miliony korun navíc. Nebude to ale zadarmo.

Letos oslaví karlovarský filmový festival padesáté narozeniny. | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

Celkem společnost z krajského rozpočtu utrží sedm milionů korun. Kraj chce za peníze ale náležitou propagaci.

„Jedná se o padesátý ročník a vedení společnosti Film Servis nás požádalo o navýšení dotace, a to právě kvůli využití peněz na akce, které jsou s kulatým výročím spojené. My jsme tím chtěli vyjádřit jako rada náš postoj k festivalu, protože je to podle nás výborná reklama a PR pro kraj - takřka nenahraditelný jinými způsoby propagace,“ zdůvodnil hejtman Martin Havel.

Kraj si dal několik podmínek, které má společnost dodržet. Chce například, aby propagační materiál jeho webového portálu Živý kraj našli pasažéři v oficiálních vozech festivalu. Šňůrkami s názvem webu mají být opatřené i akreditace určené pro Karlovarský kraj. Podpora by se měla odrazit i ve festivalových novinách a Festivalových minutách.

Podle krajského radního Petra Šindeláře se na filmovém festivalu dostane ke slovu i videoklip Živý kraj, který se bude promítat na vnitřním televizním okruhu. „Dá se říct, že za poněkud menší peníze se dostáváme na úroveň obvyklých komerčních partnerů. To vidím jako přínos,“ uvedl Šindelář.

Zároveň podotkl, že výročí neslaví jen mezinárodní přehlídka, ale také kraj jako takový a nevyloučil, že by se vyšší dotace mohla stát pravidlem.

„Pokud bychom se dohodli na nějaké dlouholeté koncepci, na podpoře Živého kraje a podpořili bychom tím v podstatě i marketing a nepřímo také destinační management, tak si to dokážu představit, ale tady mluvím sám za sebe,“ uvedl.

Rozhodnutí radních našlo odezvu i u karlovarského primátora Petra Kulhánka, který je zároveň krajským zastupitelem. „V žádném případě s tím nemám problém a návrh jsem podpořil,“ řekl.

Karlovy Vary darovaly organizátorům osm milionů korun, což je stejná částka jako v minulých letech. Nad rámec dohody pak město souhlasilo s některými slevami týkajícími se využití parkovacích ploch či prostranství.

Dotace jako investice do pověsti lázeňského města

„Takže pomoc ze strany města je také vyšší, než byla jiné roky,“ podotkl primátor. Festival vnímá jako nedílnou součást Karlových Varů a dotaci bere jako výbornou investici do pověsti lázeňského města.

„Každý rok dostáváme ekonomické zhodnocení festivalu, abychom věděli, kolik se během jeho konání ve městě vlastně utratí. Částka dosahuje téměř 200 milionů korun a část z toho jde do městského rozpočtu,“ řekl primátor.

Ačkoli je filmová přehlídka podle něj pro Karlovy Vary výhodná, loni si muselo osmimilionovou dotaci vedení festivalu vybojovat. Místo tradiční částky měl filmový svátek dostat jen sedm milionů.

Zastupitelé nakonec s původní výší souhlasili, festivalová delegace složená z prezidenta Jiřího Bartošky a výkonného ředitele Kryštofa Muchy ale musela slíbit, že Film Servis Festival použije peníze na služby dodané výhradně karlovarskými podnikateli a společnostmi (více čtěte zde).Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK/MONTÉR VÝTAHŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz