Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarský kraj schválil rozpočet. Utratí víc peněz, než dostane

  8:58aktualizováno  8:58
Krajský rozpočet, který počítá s výdaji téměř pěti miliard, je i přes řadu protestů opozice schválen. Té nejvíce vadila dotace pro hokejisty a zvýšení příspěvku pro filmový festival.

Kraj pořídil pro chebskou nemocnici nový lineární urychlovač. Plánuje ale investovat další peníze do její modernizace. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Velmi napjatá atmosféra vládla při schvalování krajského rozpočtu. Emoce vyvolala především dotace ve výši jednoho milionu korun pro A tým karlovarské Energie.

„Profesionální hokejisty by podle mého neměl zachraňovat Karlovarský kraj,“ řekla zastupitelka Eva Valjentová (KSČM). S tím ale rezolutně nesouhlasila Markéta Wernerová (ČSSD).

„Sportovci jsou vzorem pro naší mládež,“ odvětila. Další důvod, proč poslat hokejistům peníze, našel Edmund Janisch (ČSSD). „Nemáme jiný sportovní klub, který by hrál na takto vysoké úrovni. Ten má navíc vysokou návštěvnost a musíme se na to podívat i ze stránky marketingu, neboť se o hokeji mluví v celé republice,“ vysvětlil Janisch.

„Nejsem nepřítel sportu, ale nejsem proto, aby se financoval z veřejných peněz. Tak ať se zvednou ceny vstupenek,“ argumentoval Jiří Kotek (Alternativa). I přes řadu protestů opozice však tento bod prošel.

Peníze pro festival a Císařské lázně

O milion víc než loni přispějí krajští zastupitelé i organizátorům Mezinárodnímu filmovému festivalu – pošlou mu tak celkem osm milionů korun.

Na 1,3 milionu korun se mohou těšit také dlouho opomíjené Císařské lázně. Částka bude sloužit pouze k nutné údržbě, což částečně vadilo opozičním zastupitelům. Ti chtějí vědět, kdy a co se s nimi stane. Odpovědi se však nedočkali. Opozici rovněž vadilo, že se detaily o schvalování rozpočtu dozvěděla pouhých 15 dní předjednáním. Dle zákona je ale termín v pořádku.

„Je chyba schvalovat rozpočet bez předchozí diskuze,“ prohlásil Robert Pisár (Alternativa). „Pan zastupitel se za mnou mohl kdykoliv zastavit a mohli jsme to spolu projít bod po bodu,“ reagoval náměstek hejtmana Jiří Červenka (ODS).

Rozpočet pro rok 2016 počítá s příjmy ve výši 4,4 miliardy korun a výdaji 4,75 miliardy korun. Schodek ve výši zhruba 355 milionů je kraj schopný pokrýt z vlastních zdrojů z fondu budoucnosti. „Ten byl ale zřízen ze zcela jiných důvodů, než aby dotoval provozní náklady kraje,“ zlobil se Václav Živný (KSČM).

Peníze spolknou silnice a nemocnice

Podle hejtmana Martina Havla (ČSSD) nový rozpočet neutlumuje investice. „Priority jsou zdravotnictví, doprava, sociální sféra a životní prostředí,“ uvedl hejtman.

Nejvíce peněz jednorázově spolkne velká rekonstrukce chebské nemocnice a plánovaná výstavba obchvatu Mariánských Lázní.

Na rozpočtu pro příští rok se pracovalo už od srpna. Krajské odbory od té doby musely řešit snížení výdajů o deset procent. Příspěvkové odbory pak nesměly překročit rozpočet letošního roku.

Ve finančním výhledu na příští rok museli krajští úředníci počítat i s rezervou na úhradu pokut už za realizované evropské projekty. Ta činí v rozpočtu 185 milionů korun. Definitivní výše pokuty není zatím jasná.

Podle hejtmana kraje byly zatím kraji vyměřeny korekce za chyby v evropských projektech ve výši 355 milionů korun. „To je opravdu maximalistická částka,“ podotkl hejtman.

Kraji se však daří vyjednávat o jejím snížení, což potvrzuje i zmenšení pokuty na 88,7 milionů korun. O definitivní částku by se ale jednat nemělo. Podle politiků není konečná a v případě neúspěchu při dalším snižování neodmítají možnost obrátit se na správní soud.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Najdete na iDNES.cz