Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Karlovarský kraj požene spor o stromy u silnic až k Ústavnímu soudu

  • 1
Průlomový rozsudek, který se může dotknout měst v celé republice, drží v ruce Aš. Týká se péče o stromy podél krajských silnic v obcích. Nově by se měl o zeleň starat Karlovarský kraj. Ten se ale brání.

Až k Ústavnímu soudu míří spor města Aš a Krajského úřadu Karlovarského kraje. Problémem, který zaměstnává právníky obou stran, jsou stromy rostoucí podél krajských silnic uvnitř zastavěného území města Aš. 

Přestože soudy daly zapravdu Ašským, kraj se chce ještě pokusit zvrátit pro něj nepříznivý rozsudek u Ústavního soudu.

„Odvolací soud se zřejmě přiklonil ke znění občanského zákoníku, kde se píše, že o majetek má pečovat vlastník. Ale podle zákona o provozu na pozemních komunikacích se má o zeleň uvnitř měst starat obec,“ argumentuje náměstek hejtmana Jakub Pánik.

„My teď budeme chtít, aby Ústavní soud jasně řekl, co vlastně platí, kdo má pravdu a kdo se má tedy o zeleň v intravilánu obcí starat.“

V tomto sporu nejde podle Pánika pouze o jeden strom v Aši. Mohl by to být precedens, který by v konečném důsledku kraj stál desítky milionů korun za údržbu zeleně.

„Podobný nárok by vznesly jistě i ostatní obce. Pokud by tato povinnost přešla na kraje, v rámci republiky by se mohlo jednat o desítky, možná stovky milionů korun,“ odhaduje Pánik. 

Podle rozsudku má kraj zaplatit Ašským také 39 tisíc korun. To jsou náklady, které město v souvislosti s odstraněním starých a nemocných stromů mělo. 

„Proti rozsudku není možné podat takzvané dovolání, protože se jedná o částku nižší než 50 tisíc korun. Jedinou šancí je tedy ústavní stížnost,“ vysvětluje hejtman Martin Havel.

Město verdikt přivítalo. „Jsme rádi, že soud rozhodl tak, jak rozhodl. Od začátku si myslíme, že o stromy na pozemcích jakéhokoliv vlastníka by se měl postarat sám vlastník. Rozsudek je pro nás důležitý i s ohledem na budoucí spory,“ spokojeně říká ašský místostarosta Pavel Klepáček. „Snad to vlastníky přiměje stromy kontrolovat a jejich stav řešit.“

Začalo to pádem stromu na auto

Problém odstartoval pád rozložitého stromu, který rostl u silnice ve Studentské ulici. „Spadl rovnou na auto. Když přišel majitel, a žádal, aby mu město škodu uhradilo, naše pojišťovna to odmítla.

Důvod? „Stromy nejsou města,“ vzpomíná na začátky tahanic ašský starosta Dalibor Blažek. Podle jeho slov nakonec škodu na automobilu zaplatil ze své pojistky kraj, ale problém gradoval. Město pozvalo dendrologa, který zjistil, že většina stromů je uvnitř vyhnilá a měla by jít k zemi, protože hrozí, že se mohou kdykoli zřítit.

„Podobných lokalit máme ve městě víc. A je třeba si uvědomit, že pod těmi stromy nestojí jen auta, ale především kolem chodí lidé. S tím se musí něco dělat. Ale není možné, aby se město staralo o majetek někoho jiného. To by pak s takovým požadavkem mohl přijít každý. Musí být jednou pro vždy jasné, kdo má za stromy odpovědnost. Proto jsme do sporu šli,“ dodává starosta.