Rudolf Mašata, generální ředitel hotelu Thermal, a Wang Jiarui, čínský ministr...

Rudolf Mašata, generální ředitel hotelu Thermal, a Wang Jiarui, čínský ministr pro mezinárodní vztahy při prohlídce hotelu Thermal. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovarský kraj se víc otevře Číně, přestože Ostrov přátelství odmítl

  • 5
Zástupci měst z Karlovarského kraje chtějí uzavřít partnerství s obvodem Xicheng čínské metropole Peking. Kvůli spolupráci vzniklo již před časem sdružení, jehož členy jsou Mariánské a Františkovy Lázně, Jáchymov, Kynšperk nad Ohří a Ostrov.

Zastupitelé Ostrova ovšem přátelství odmítli. Podle starosty Pavla Čekana v tom hrál roli jejich osobní postoj k Číně.

Neznamená to ale, že byl akci konec. „Do Číny jedou zástupci kraje a ti deklarují, že spolupráci města podporují. Mají i mou podporu, já s tím nemám problém,“ uvedl.

Partnerství přitom vidí jako výhodnou věc. Stačí se podle něj podívat do Jihomoravského kraje, kde na základě dohody roste lázeňská zóna Pasohlávky (psali jsme o ní zde).

Podle hejtmana Martina Havla není nutné, aby zastupitelé jednotlivých měst s memorandem o přátelství souhlasili.

„Memorandum bude z naší strany podepsané a pak už bude záležet na městech, jestli toho využijí. Když to odmítnou, bude to samozřejmě bezcenný cár papíru, pokud to přijmou, tak to bude vstupenka na čínský trh, řekněme, v úzkém profilu,“ poznamenal hejtman.

Zároveň podotkl, že podpis memoranda poté oběma stranám umožní uzavírat následující věci bez dalšího politického jednání, což je výhodné zejména pro byrokratickou Čínu.

Vedení lázní vidí v čínském zájmu potenciál

Spolupráci naopak nepodceňuje vedení Mariánských Lázní, kde zastupitelé s chystaným čínským přátelstvím souhlasili 8. září loňského roku.

„Všude se mluví hlavně o čínských investicích. Když jsme tam byli na akci týkající se cestovního ruchu, docela se o české lázně zajímala odborná veřejnost,“ uvedl starosta Petr Třešňák.

V čínském zájmu o české lázeňství prý vidí potenciál, a to navzdory tomu, že se jedná o zcela jinou klientelu, pro kterou jsou charakteristické rychlé průjezdy. Starostu o možném přínosu přesvědčily údaje, které přicházejí z jiných evropských lázní - například z Německa nebo Velké Británie.

Obsahem memoranda bude podle mluvčí krajského úřadu Veroniky Severové spolupráce hlavně v oblasti cestovního ruchu, lázeňství a kultury.

„A to například formou pravidelných návštěv, kulturních výměn, zprostředkování informací a zkušeností. Výsledkem by mohlo být zviditelnění Karlovarského kraje a významnější příliv čínských turistů do regionu,“ uvedla.

Do Číny letěl kromě hejtmana Martina Havla i jeho náměstek Miloslav Čermák a starosta Kynšperka Tomáš Svoboda. Dopravila je přímá linka mezi Prahou a Pekingem, pobudou tam šest dní.