Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zadluženou nemocnici ve Varech zachrání 38 milionů od kraje

  11:34aktualizováno  11:34
Karlovarskou nemocnici, která se kvůli vysokým dluhům znovu ocitla na hraně insolvence, zachrání kraj. Zastupitelé po vypjaté debatě těsnou většinou hlasů rozhodli, že špitál zachrání a pošlou mu 38 milionů korun na provoz ztrátových oddělení.

Dotace pomůže krajské nemocnici jen do konce roku. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Kraj si letos objedná a příspěvkem 38 milionů korun zaplatí chod osmi ztrátových a přitom nepostradatelných oddělení – třeba neonatologického, urologického, kožního. Odborně se této formě finanční pomoci říká závazek veřejné služby.

Jde o průlomový a možná i riskantní způsob záchrany zařízení v krajském městě a Chebu. Bez pomoci zvenčí by na sebe nemocnice musela vyhlásit insolvenci.

Opozice varuje, že krajská vláda ČSSD a KSČM tím otevírá pandořinu skříňku. Požadavek na dorovnání ztrát oddělení ve výši 25 milionů totiž už vznesla i firma Nemos, která soukromě řídí nemocnice v Sokolově a Ostrově. Její údaje o ztrátovosti ale chce krajský úřad nejdříve prověřit.

Jednatel Nemosu David Soukup to nelibě nese. „Zásahy kraje nabourávají rovné podnikatelské prostředí v našem oboru,“ řekl. Kdyby kraj podle něho zvýhodnil jen svou nemocnici, jednalo by se o nedovolenou podporu.

Půjdou do fronty další?

Opozičním zastupitelům vadí, že kraj zachraňuje špitál, aniž by vůbec začala pracovat expertní komise, která má sepsat koncepci lůžkové péče v regionu.

„Riskujeme že se do fronty postaví další poskytovatelé péče a budou chtít také peníze. Nevím, jak na to budeme reagovat a jestli na to vůbec budeme mít,“ upozornil Petr Šindelář (ODS).

Navíc se ztrátovostí oddělení se dá podle politika a lékaře Oldřicha Vastla (Hnutí nezávislých) lehce žonglovat. Třeba zvýšením nákladů. „Vytvoříme tím černou díru a ještě se budeme divit. Není problém udělat kterékoliv oddělení ztrátové. Být ředitelem, zvýšil bych třeba platy,“ nadhodil Vastl na dokreslení. 

Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Miloslava Čermáka je hrazení závazku veřejné služby důsledkem nedostatečných příjmů nemocnice od pojišťoven.

„Tento nástroj používají i jiné kraje. My k němu přistupujeme proto, aby oddělení nezanikla a občané nemuseli jezdit za péčí do jiných nemocnic a regionů,“ vysvětlil Miloslav Čermák.

Dotace 38 milionů korun pomůže krajské nemocnici jen do konce roku. Pak se podle odhadů znovu dostane s vlastním kapitálem nebezpečně blízko k nule a tedy opět k hranici insolvence.

„Snažíme se posílit výnosy nemocnice. V červenci dostaneme od státu třináct milionů jako náhradu za zrušené regulační poplatky. Malé zdravotní pojišťovny nám garantují zvýšení plateb. Negativní trend by se měl otočit,“ věří členka představenstva KKN Dagmar Divišová. Podle ní by měl špitál letos skončit ve ztrátě kolem dvaceti milionů korun. Vloni to bylo katastrofálních minus 131 milionů.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz