Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dalších pět ukrajinských rodin najde v Chebu nové místo k životu

  9:00aktualizováno  9:00
Do Chebu míří další krajané z válečné Ukrajiny. Rozšíří tak řady Ukrajinců s českými kořeny, kteří před válečnými hrůzami utekli na západ Čech začátkem roku. Město už poskytlo dalším pěti rodinám byty a seznam míst, kde je možné najít práci. Přistěhovat by se měli v listopadu.

Olena Pereverzieva, její dcera Anna a synové Artem s Arturem se do Chebu nastěhovali v lednu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vyslanci pěti ukrajinských rodin se přijeli v těchto dnech do Chebu podívat.

„Ukazuje se, že jsme se vydali dobrou cestou. Pomáháme lidem zkoušeným válkou a zároveň se nám daří je začlenit do života ve městě,“ uvedl starosta Petr Navrátil.

„Netušili jsme, do čeho jdeme. Ale předchozí zkušenost nám dala za pravdu, že tohle je způsob, jak pomoci a zároveň získat nové obyvatele,“ řekl Navrátil, který u lidí přicházejících z oblasti válečného konfliktu oceňuje především snahu rychle se zapojit do práce a co nejdříve se vrátit k běžnému životu.

Na pomoc s orientací v novém prostředí radnice vytvořila pracovní skupinu, která těmto lidem pomáhá s hledáním zaměstnání, umisťováním dětí do mateřských škol i zajištěním lékařské péče. Jenže volných míst u praktických lékařů je nedostatek. Lidé proto musí za lékařem dojíždět například do Hazlova.

Do Chebu míří hlavně mladí lidé s malými dětmi

Město se proto s ohledem na další příliv obyvatel snaží s VZP vyjednat posílení lékařské služby.

„Dozvěděl jsem se, že pojišťovna vypíše výběrové řízení na praktického lékaře pro Cheb a okolí. To by mělo problémy vyřešit,“ dodal starosta.

Stejně jako v předchozím případě město nabídlo ukrajinským rodinám neobsazené byty, a to jak uprostřed města na sídlišti Sadová, tak na Zlatém vrchu.

„Opět se jedná o Ukrajince z oblasti Donbasu, jejichž předci kdysi na Ukrajinu přišli z Česka,“ uvedla mluvčí města Simona Liptáková.

„Jsou to převážně mladí lidé s dětmi předškolního a mladšího školního věku, kteří chtějí pracovat a postavit se na vlastní nohy. Na rozdíl od první skupiny jsou mnohem lépe jazykově připraveni. Přesto projevili zájem o jazykové kurzy, chtějí se v češtině dál zdokonalovat. Tuto službu by měla pomoci zorganizovat charita,“ přiblížila.

Učitelka hudby nastoupila k soustruhu, aby uživila rodinu

Přestože by se mohlo zdát, že lidé, kteří přicházejí, mají díky pomoci nejrůznějších organizací cestu k začlenění snadnou, opak je pravdou. Řada z nich začíná od nuly, jen s několika taškami, ve kterých si do Chebu přivezli celý svůj majetek.

Příkladem může být učitelka hudby Olena, která dorazila do Chebu sama se třemi dětmi. První noc v prázdném bytě pro ni byla zkouškou nervů.

Drobná žena se však nevzdala. Aby rodinu finančně zajistila, nastoupila k soustruhu do strojírenského podniku ve Skalné, odkud z odpolední směny přijížděla do Chebu až po půlnoci. Stále doufala, že se jí povede vrátit se k původní profesi.

Podařilo se. Od září učí na ašské umělecké škole opět hru na klavír. A má plno. Aby tu však mohla pracovat dál, čeká ji další úkol. Musí složit náročnou jazykovou zkoušku.

Podobně jako Cheb podala krajanům pomocnou ruku řada dalších měst, organizací i obyčejných lidí.

„Těch nabídek na pomoc bylo tolik, že mne to překvapilo,“ uvedla vedoucí Střediska migrace Arcidiecézní charity Praha Světlana Porche s tím, že řada lidí volala na charitu a nabízela krajanům například přespání na jednu noc.

„Program samozřejmě funguje jinak. A co se týče rozsahu, nabídka města Cheb je skutečně ze všech nejlepší. Zahrnuje nejen ubytování, ale i zaměstnání pro repatriované osoby. Často se stává, že tam, kde jsou byty, není práce. A naopak,“ dodala Světlana Porche.

Od března loňského roku, kdy byl projekt zahájen, se už do země svých předků z Ukrajiny vrátilo na 450 lidí.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Najdete na iDNES.cz