Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Život sbalený ve dvanácti taškách. Do Chebu dorazili krajané z Ukrajiny

  8:56aktualizováno  8:56
Čtyři rodiny Ukrajinců s českými kořeny přijely do Chebu hledat nové místo k životu. Poté, co jejich domovy zasáhla válka, chtějí na západě Čech začít znovu.

Olena Pereverzieva, její dcera Anna a synové Artem s Arturem. Ve středu se nastěhovali do bytu poskytnutého městem Cheb krajanům z východní Ukrajiny. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Dvanáct tašek. To je veškerý majetek ukrajinské rodiny s českými kořeny, která utekla před válkou do země svých předků. Ve středu se nastěhovala do bytu v Chebu. Čeká ji tu další etapa života. Musí se totiž co nejdříve postavit na vlastní nohy.

„Celý svůj život jsem sbalila do tuctu velkých plastových tašek. To je vše, co jsem si přivezla. Tohle a tři děti,“ rozhlíží se Olena Pereverzieva po prázdném bytě. V obývacím pokoji leží hromada vyskládaných zavazadel. Sedmiletý Artur a devítiletý Artem se v nich horečně přehrabují. Snaží najít sbalené hračky.

Zájem o vystěhování do České republiky

má přes tisíc Ukrajinců

  • Na přesídlení krajanů z celého světa vláda uvolnila v začátku loňského roku 66 milionů korun. Využity by mohly být především pro lidi s českým původem na Ukrajině.
  • Součástí vládního plánu je kromě zajištění dočasného ubytování také finanční pomoc, asistence při stěhování, hledání trvalého bydlení nebo zaměstnání.
  • Program vznikl v reakci na žádosti několika stovek krajanů z Ukrajiny o přesídlení do Česka, kteří žádost adresovali prezidentovi České republiky Miloši Zemanovi.
  • Podle Hany Malé z tiskového odboru Ministerstva vnitra České republiky zájem o vystěhování do České republiky projevila více než tisícovka Ukrajinců s českými kořeny. Část z nich už v Česku žije a pracuje.

Po chvíli se jim to podaří a začnou si na podlaze budoucího dětského pokoje hrát s autíčky. „Co potřebuji? Nic! Všechno máme. Nějaké nádobí jsem si přivezla, hrnce, mám i peřiny a polštáře. A dva lustry. Od kamarádky mám žehličku. Dostali jsme tři postele, psací stoly a židle,“ vypočítává usměvavá Olena.

Jediné, co jí teď dělá starost, je nemocný syn. „Měl angínu, bral antibiotika. Musím se rychle zorientovat, dojít na pojišťovnu a najít nějakého dětského lékaře. Potřebuji s ním jít na kontrolu, na školu si ještě počká,“ pohladí synka po tváři.

Na otázku, co chce udělat jako první, říká, že nejprve musí v bytě uklidit. Pak vše vybalit a roztřídit. A také rozdělit pokoje. O ně se totiž mezi dětmi hned strhla hádka.

„Ten největší asi necháme klukům. Dva menší si vezmeme já s dcerou,“ plánuje. Pak ji čeká další úkol. Musí nakoupit základní potraviny. A také kýbl, hadr na podlahu, smetáček a prostředek na nádobí. Ví, že následující dny budou těžké.

Přestože je v cizí zemi sama se třemi dětmi, nestěžuje si. „Nikdo jiný tu není. A udělat se to musí,“ usmívá se. Když má ale říct, po čem se jí nejvíc stýská, najednou má v očích slzy. „Po manželovi. I děti se po něm ptají. Každý den si telefonujeme. Ale nemohl jen tak odjet, přijede za námi později,“ doufá Olena.

Do Chebu se přestěhovaly i další tři rodiny

Společně s Olenou a jejími dětmi se do Chebu přestěhovaly další tři rodiny krajanů z východní Ukrajiny. Pomocnou ruku jim nabízí charita.

„Naším úkolem je poskytnout asistenční služby, poradenství a třeba i zajistit kurzy českého jazyka, pokud o to bude zájem,“ upřesnila Klára Zachová z Plzeňské charity, která přijela řešit problémy Ukrajinců přímo do Chebu.

„S rodinami jsme v kontaktu, řada věcí už je předjednaná. Víme, kdo co bude potřebovat a co bude chtít. A od toho se odvíjí naše další kroky. Někteří už se na příjezd do Chebu připravili, už tu několikrát byli a v Chebu se orientují. Naše pomoc a podpora proto bude záležet na tom, co budou ti lidé aktuálně potřebovat,“ uvedla Zachová.

Dodala, že řada krajanů chce svou situaci řešit vlastními silami a podle svých představ. „Pokud ale budou potřebovat pomoc, tak ji dostanou,“ ujistila Zachová.

Pozadu nezůstává ani město Cheb. Už před několika měsíci Chebští pozvali krajany do města, ukázali jim byty a nastínili, kde by mohli získat práci.

„Zajišťujeme místa ve školách a školkách. Předjednali jsme pro ně termín jednání na úřadu práce a pomáháme i jinak,“ uvedla mluvčí Chebu Simona Liptáková.

„Například rodině učitelky hudby, která přijede jen s dětmi, bez manžela, pomůžeme byt vybavit alespoň základním nábytkem. Nevyužité válendy, stolky a skříně nabídla chebská fakulta ze svých studentských kolejí. Vše ale musí probíhat ve spolupráci s rodinami. Nemůžeme je do ničeho nutit,“ doplnila Liptáková.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz