Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podpisy smluv stojí hejtmana a náměstka moc času. Zapojí proto radní

  17:20aktualizováno  17:20
Novinku v podepisování smluv zavedli karlovarští krajští radní. Zatímco doposud je mohli stvrzovat jen takzvaní statutární zástupci - tedy hejtman Martin Havel a vicehejtman Jakub Pánik, nyní to budou dělat i ostatní členové rady, a to podle svých resortů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Podepisováním smluv tráví příliš mnoho času. To je podle nejvyšších představitelů kraje důvod, proč dokumenty budou kromě hejtmana a jeho zástupce moci podepisovat také další členové rady. Jde o materiály, kterým už dali jejich kolegové - radní nebo krajští zastupitelé - zelenou.

„Když všechny smlouvy podepisují jen hejtman a jeho statutární zástupce, tak tím stráví neúměrně mnoho času a nemají nikdy reálně šanci je přečíst, což správně určitě není. Vždy jsem byl v minulých zaměstnáních zvyklý, a kolega také, delegovat maximálně pravomoci na svoje kolegy. Jednak jim důvěřovat a jednak jim dát také tu odpovědnost,“ vysvětlil hejtman Martin Havel.

Opatření se podle něj netýká zásadních věcí, jako je například podpis pod krajským rozpočtem, ale běžných záležitostí - například smlouvy o likvidaci bolševníku nebo stromů v Aši, které zasahovaly do provozu.

Radní nestanovili ani finanční hranici, od které už by měla mít smlouva hejtmanův či vicehejtmanův podpis. „Tu prostě přinese selský rozum,“ řekl Martin Havel.

Náměstek strávil část víkendu mezi stohy papírů

Podle Jakuba Pánika je zapotřebí podepisovat velké množství papírů například v případě škol nebo tělovýchovných jednot, kterým kraj po souhlasu zastupitelů přispívá na různé věci třeba jen několikatisícovými částkami.

Mezi stohy papírů sám nedávno strávil část víkendu. „Podepsal jsem dvanáct smluv, to znamená asi 480 podpisů a strávil jsem tím efektivní dvě a půl hodiny času,“ spočítal.

V případě, že by smlouvu s krajem někdo napadl, vždy bude podle hejtmana napadat právnickou osobu, nikoli konkrétního člena rady, který ji podepsal. „Bez podpisu nemá dokument účinnost ani platnost, takže je tam nutný. Je to jako podpis prezidenta na dokladu, který již dávno předtím rozhodla vláda. Jde o takzvanou kontrasignaci,“ uvedl Martin Havel.

Smlouvy se dají podepisovat třeba i v autě

Ne všichni ale považují novinku za prospěšnou. Například bývalý hejtmanův náměstek a krajský zastupitel za KSČM Jaroslav Borka si myslí, že nejde o příliš dobrou věc. Pravomoc by raději ponechal statutárním zástupcům, kteří by si nesli za svůj podpis odpovědnost.

„Samozřejmě vím, že toho bylo hodně, ale ani ti náměstci číst všechny smlouvy nebudou. Od toho mají příslušný úřednický aparát, který vše připraví a zkontroluje. Oni se samozřejmě musí spolehnout na to, že ten materiál je dobře připraven,“ řekl.

Statutární zástupce by podle něj měl mít přehled a informace o tom, co všechno kraj podepisuje a o jak závažné věci se jedná. Sám prý byl svědkem toho, že bývalý hejtman Josef Novotný si na dokumenty čas našel a smlouvy podepisoval třeba i v autě.

Jaroslav Borka přitom upozornil ještě na další věc, a to, že je nynější krajská rada složená jak z uvolněných, tak i neuvolněných členů. „Už takhle mají starosti podepisovat jenom materiály do rady, natož aby podepisovali a prozkoumávali nějaké smlouvy. Pokud by funkci vykonávali na plný úvazek, potom bych možná o tom připustil nějakou debatu, ale v této situaci to rozhodně není v pořádku,“ řekl.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Najdete na iDNES.cz