Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trautenberkova kašna a opravený kostel. Vítejte v krajské Vesnici roku

  16:11aktualizováno  16:11
Prestižním titulem Vesnice roku Karlovarského kraje se až do příštího roku může chlubit malá obec Křižovatka na Chebsku. Trvale v ní žije asi 250 lidí, přesto ve vesnici nechybí obchůdek a restaurace. Nedávno v Křižovatce opravili kostel. Pokud něco místní trápí, tak že všude musejí dojíždět.

Obec Křižovatka leží v malebné krajině Chebské pánve na cestě ze Skalné do Lubů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na silnici mezi Skalnou a Luby leží obec Křižovatka. Projíždějící na první pohled zaujme opravený kulturní dům s nepřehlédnutelnou oranžovou fasádou, kde sídlí nejen obecní úřad, ale i místní obchůdek a restaurace. V objektu je i sál.

Fotogalerie

V roce 2008 obec převzala kostel svaté Kateřiny, který byl v dezolátním stavu a hrozilo jeho zřícení. Místním se nejdříve podařilo sehnat peníze na statické zajištění stavby a na její opravu. Potom přišla na řadu i rekonstrukce vnitřní části svatostánku.

"Teď jsme v závěrečné fázi a budeme žádat o další peníze na restaurátorské práce," přibližuje další plány Jan Strachota, starosta obce. Opravu kostela v Křižovatce by chtěli dokončit v roce 2013. "Potom se otevře veřejnosti a bude sloužit jako stálá výstavní expozice," věří starosta.

V konečném součtu bude záchrana kostela stát asi 10 milionů korun. Mimo jiné došlo i na opravu věžních hodin, které se porouchaly před téměř třiceti lety. "Teď už nemusím nosit hodinky, ty kostelní totiž opět odbíjejí každou čtvrthodinu," usmívá se starosta.

Místní jsou náležitě pyšní na to, že Křižovatka získala nejvyšší ocenění v krajském kole soutěže Vesnice roku 2012. I přesto, že děti musejí dojíždět do školy i školky a většina dospělých pracuje mimo obec.

"Nežije se nám tu vůbec špatně. Všichni se známe a až na pár výjimek táhneme za jeden provaz. Křižovatka se v posledních letech mění k lepšímu," říká starší žena před zdejším obchůdkem.

Při bližším pohledu zaujmou pečlivě udržované trávníky, čisté chodníky, nové dětské hřiště nebo až pohádkově vyhlížející studna s fontánou.

"Když jsme s dětmi vymýšleli, jak nejlépe obnovit hřiště, objevili jsme při zemních pracích starou studnu. Přemýšleli jsme, co s tím," vzpomíná starosta Jan Strachota.

Při debatách s místními dětmi pak přišla řeč i na večerníčky. A zrodil se nápad vytvořit studnu, která by se podobala té, kterou měl na dvorku Trautenberk. Přestavba do vysněné podoby stála jen deset tisíc korun a zapojili se do ní i místní.

Nadšení z Křižovatky neskrýval ani hejtman Josef Novotný. "Doufám, že letos v celostátním kole nevyhraje znovu vesnice z Moravy," věří hejtman.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz