Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokuta už není, raduje se Mattonka ze zrušené sankce za chátrání památek

  12:57aktualizováno  12:57
Společnost Karlovarské minerální vody nemusí z rozhodnutí Krajského soudu v Plzni platit pokutu 1,8 milionu za nedostatečnou údržbu tří kulturních památek v původním komplexu lázní Kyselka. Sankci firmě v únoru 2012 udělili památkáři z karlovarského magistrátu.

Karlovarské minerální vody minulý rok dokončily celkovou rekonstrukci památkově chráněného domu Stallburg. Společnost jako vlastník do obnovy zchátralého objektu investovala 35 milionů korun. | foto: Vertical Images

V odvolacím řízení ji následně potvrdil i Krajský úřad Karlovarského kraje. Společnost Karlovarské minerální vody (KMV) rozhodnutí správních orgánů okamžitě rozporovala a se správní žalobou se obrátila na soud.

Senát plzeňského krajského soudu se minulý týden v pátek usnesl, že rozhodnutí o pokutě bylo nezákonné. "Napadené rozhodnutí z března 2012 bylo zrušeno," konstatoval předseda senátu Alexandr Krysl. Záložitost se tedy vrací k dalšímu projednávání na Karlovarský kraj.

"Vážím si toho, že si plzeňský krajský soud zachoval nezávislost a že nakonec zvítězila spravedlnost a zdravý rozum," komentoval rozhodnutí soudu generální ředitel KMV Alessandro Pasquale.

Mediální zástupce společnosti Michal Donath zároveň s nadsázkou a odkazem na známý reklamní slogan Mattonky konstatoval, že "pokuta už není".

Karlovarský kraj dosud nemá odůvodnění rozsudku k dispozici. "Zatím tedy nevíme, proč to zamítli. Až dostaneme odůvodnění, stanovíme další postup," uvedla mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková.

Karlovarský kraj každopádně může proti rozsudku podat do dvou týdnů po jeho doručení kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

"Vzhledem k tomu, že pokutu udělovalo oddělení památkové péče jakožto orgán státní správy, tak nám nepřísluší to komentovat. Je to otázka jejich procesů a jejich rozhodování," reagoval na zprávu o rozhodnutí soudu karlovarský primátor Petr Kulhánek.

KMV udivila rychlost, se kterou kraj pokutu potvrdil

Sankce byla vyměřena kvůli chátrání tří samostatných objektů z přelomu 19. a 20. století, které patří firmě Karlovarské minerální vody.

Když krajský úřad v březnu 2012 v odvolacím řízení rozhodl, že pokuta platí, zástupci KMV se podivovali nad rychlostí přijatého rozhodnutí.

"Čtrnáctidenní lhůtu, ve které krajský úřad posoudil odvolání Karlovarských minerálních vod čítající na šedesát stran, považuje společnost za krajně neobvyklou. Nezvykle krátká doba vyvolává pochybnosti o nezávislosti rozhodování institucí v obou stupních řízení," uvedla tehdy v prohlášení mluvčí KMV Bibiana Beňová.

"Rozhodli jsme v zákonem stanovené lhůtě. Náš postup byl naprosto standardní," okomentovala rozhodnutí mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková s tím, že výše pokuty je odpovídající.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz