Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokuta už není, raduje se Mattonka ze zrušené sankce za chátrání památek

  12:57aktualizováno  12:57
Společnost Karlovarské minerální vody nemusí z rozhodnutí Krajského soudu v Plzni platit pokutu 1,8 milionu za nedostatečnou údržbu tří kulturních památek v původním komplexu lázní Kyselka. Sankci firmě v únoru 2012 udělili památkáři z karlovarského magistrátu.

Karlovarské minerální vody minulý rok dokončily celkovou rekonstrukci památkově chráněného domu Stallburg. Společnost jako vlastník do obnovy zchátralého objektu investovala 35 milionů korun. | foto: Vertical Images

V odvolacím řízení ji následně potvrdil i Krajský úřad Karlovarského kraje. Společnost Karlovarské minerální vody (KMV) rozhodnutí správních orgánů okamžitě rozporovala a se správní žalobou se obrátila na soud.

Senát plzeňského krajského soudu se minulý týden v pátek usnesl, že rozhodnutí o pokutě bylo nezákonné. "Napadené rozhodnutí z března 2012 bylo zrušeno," konstatoval předseda senátu Alexandr Krysl. Záložitost se tedy vrací k dalšímu projednávání na Karlovarský kraj.

"Vážím si toho, že si plzeňský krajský soud zachoval nezávislost a že nakonec zvítězila spravedlnost a zdravý rozum," komentoval rozhodnutí soudu generální ředitel KMV Alessandro Pasquale.

Mediální zástupce společnosti Michal Donath zároveň s nadsázkou a odkazem na známý reklamní slogan Mattonky konstatoval, že "pokuta už není".

Karlovarský kraj dosud nemá odůvodnění rozsudku k dispozici. "Zatím tedy nevíme, proč to zamítli. Až dostaneme odůvodnění, stanovíme další postup," uvedla mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková.

Karlovarský kraj každopádně může proti rozsudku podat do dvou týdnů po jeho doručení kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

"Vzhledem k tomu, že pokutu udělovalo oddělení památkové péče jakožto orgán státní správy, tak nám nepřísluší to komentovat. Je to otázka jejich procesů a jejich rozhodování," reagoval na zprávu o rozhodnutí soudu karlovarský primátor Petr Kulhánek.

KMV udivila rychlost, se kterou kraj pokutu potvrdil

Sankce byla vyměřena kvůli chátrání tří samostatných objektů z přelomu 19. a 20. století, které patří firmě Karlovarské minerální vody.

Když krajský úřad v březnu 2012 v odvolacím řízení rozhodl, že pokuta platí, zástupci KMV se podivovali nad rychlostí přijatého rozhodnutí.

"Čtrnáctidenní lhůtu, ve které krajský úřad posoudil odvolání Karlovarských minerálních vod čítající na šedesát stran, považuje společnost za krajně neobvyklou. Nezvykle krátká doba vyvolává pochybnosti o nezávislosti rozhodování institucí v obou stupních řízení," uvedla tehdy v prohlášení mluvčí KMV Bibiana Beňová.

"Rozhodli jsme v zákonem stanovené lhůtě. Náš postup byl naprosto standardní," okomentovala rozhodnutí mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková s tím, že výše pokuty je odpovídající.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Babky vymřely, dcery nechtějí. V Kraslicích batikují vejce muži

Výstava kraslic se koná od čtvrtka do neděle v malém sále Domu kultury Kraslice...

Otec a syn udržují při životě tradici, o kterou ženy ztratily zájem. Batikují velikonoční kraslice včelím voskem. Pavel...

Další z rubriky

Polygon BMW na Sokolovsku vláda zatím odložila, ministři chtějí místo vidět

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Nejdříve v druhé polovině dubna se vláda vrátí k projednávání záměru mnichovské automobilky BMW vybudovat na výsypce u...

Dokumentuji to, co mi přijde zajímavé, říká autorka Běžnodenností

Fotografka Veronika Landa svým objektivem pravidelně zachycuje krásy běžného...

Ze začátku pro ni bylo fotografování jen součástí dětské zvídavosti, nakonec se z něho stala láska na celý život. Dnes...

Podvodnice připravila svého partnera ve vězení o peníze

(Ilustrační snímek)

Jako podvod ohodnotili chebští kriminalisté počínaní padesátileté ženy z Chebska. Ta připravila svého partnera o 40...

Najdete na iDNES.cz