Vedle statku Bernard v Královském Poříčí vznikl ještě v roce 2010 nový sportovní areál se dvěma hřišti, kabinami a klubovnou. Teď už by to kvůli změně územního plánu možné nebylo.

Vedle statku Bernard v Královském Poříčí vznikl ještě v roce 2010 nový sportovní areál se dvěma hřišti, kabinami a klubovnou. Teď už by to kvůli změně územního plánu možné nebylo. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V Královském Poříčí nesmí kvůli ložiskům uhlí stavět domy

  • 1
Kvůli ochraně podzemních ložisek uhlí prosadilo ministerstvo průmyslu do nového územního plánu obce Královské Poříčí na Sokolovsku zákaz stavby domů. Podle starosty Ivana Stefana omezení zhatilo plán výstavby šesti nových rodinných domků. Obec už se přitom chystala, že k parcelám přivede inženýrské sítě.

"Změnila se politika státu k ochraně ložisek surovin a my s tím nemůžeme nic dělat. Pod horní částí vesnice leží desítky tisíc tun uhlí. Zablokovalo to ministerstvo na podnět báňského úřadu," řekl poříčský starosta Stefan.

V prosinci muselo obecní zastupitelstvo schválit územní plán s nepříjemnou uzávěrou, která ve starém dokumentu platném od roku 1997 nebyla. Také proto tu vedle statku Bernard ještě v roce 2010 vznikl nový sportovní areál se dvěma hřišti, kabinami a klubovnou. Teď už by to možné nebylo.

Radnice za přípravu projektu inženýrských sítí zbytečně utratila asi 180 tisíc korun. Domy stavět nesmí. Stát tím chrání uhlí v zemi pro případ, že by ho někdy v budoucnu potřeboval vytěžit.

"V tuto chvíli nemáme žádné plochy, kde by se mohla obec rozvíjet. Nad obcí je nadregionální lesní biokoridor, dole pod ní teče řeka, na druhé straně je šachta," popsal situaci starosta Stefan.

Mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek zdůraznil, že horní zákon, který stavební omezení přináší, platí ve stejné podobě dvacet let. "Ke zpřísnění dochází většinou při výměně kompetentních osob. Za vším je třeba hledat člověka," naznačil Machek, co zřejmě vedlo i ke změně přístupu v Královském Poříčí.

Kvůli ochraně ložisek mají problémy i na Chebsku

Podobně jsou na tom už dlouho některé obce ležící v Chebské a Odravské pánvi. Pod povrchem se tu nachází téměř dvě miliardy tun hnědého uhlí a stát s nimi stále tak trochu počítá. Brzdí tím rozvoj vesnic.

"Problémy s báňským úřadem máme možná ještě větší než Královské Poříčí. Nepovoluje nám prakticky nic. Žádné trvalé stavby, tedy ani rodinné domy," zmínil starosta Třebeně na Chebsku Antonín Kalina. Přitom o zájemce, kteří stojí o nové bydlení, tu není nouze.

"Může se stát, že ochrana ložiska převýší zájem stavět v chráněném ložiskovém území," konstatoval obecně mluvčí báňského úřadu Machek.

V Královském Poříčí už si bude muset s problémy poradit nový starosta. Ivan Stefan po 18 letech ve funkci končí k 31. lednu. Sepsal rezignační dopis a odstoupí také ze zastupitelstva.

"Cítím se velmi unaven, bude mi 68 let. Naposledy jsem šel do voleb už jen s tím, že pomohu obci dostat se z velkých dluhů. To se povedlo, takže odcházím, přenechávám řízení radnice mladším," uvedl Ivan Stefan. Patří k nejdéle sloužícím starostům na Sokolovsku a možná i v kraji.