Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásná vzkřísí výletní místo, ze zanedbaného rybníku bude koupaliště

  17:35aktualizováno  17:35
Obnovit zanedbaný rybník, udělat z lokality místo k rekreaci a oživit areál někdejšího přírodního koupaliště. To je pro následující období plán Krásné, nejzápadnější obce v České republice.

Děti mají v Krásné k dispozici hřiště (8. srpna 2015). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Po revitalizaci nádrže poblíž Saské ulice by mělo vzniknout přírodní koupaliště s dřevěnými moly a převlékacími kabinkami. Projekt podpořilo město Aš, když sousední obci za symbolickou korunu prodalo část vodní plochy a několik přilehlých pozemků, které Krásenští ke svému záměru potřebují.

„Katastrální hranice mezi Krásnou a Aší protínala rybník téměř úhlopříčně. Proto jsme požádali město Aš, zda by nám tu jejich polovinu za symbolickou cenu neprodalo. Případně jsme nabízeli totéž jim, pokud by měli zájem rybník převzít a zrevitalizovat,“ vysvětlil starosta Krásné Luboš Pokorný.

Jakmile se oba partneři dohodli, radnice zahájila projekční práce. Starosta Pokorný předeslal, že obec se pokusí získat na odbahnění rybníka a technickou úpravu hráze dotaci.

„Výhledově by to mohla být pěkná přírodní nádrž, kde by lidé mohli trávit volný čas. Chtěli bychom lokalitě vdechnout kouzlo historie. Od rodáků a pamětníků máme fotografie, které dokládají, jak okolí i samotný rybník v minulosti vypadaly. Je pravda, že to bývalo koupaliště, a my bychom se toho chtěli držet i v budoucnu. Pokud to zákony a hygienické předpisy dovolí, tak bychom tam chtěli umožnit i to koupání,“ řekl Pokorný.

Krásná se po osamostatnění začala bouřlivě rozvíjet

Úprava vodního díla přitom není jediným počinem zastupitelů vísky, která ještě v roce 1990 patřila pod správu města Aše. Od doby, co získala samostatnost, se Krásná začala bouřlivě rozvíjet. Dnes už zde žije na šest stovek obyvatel, obec má vlastní byty, školku, knihovnu, několik hřišť a obecní jízdárnu. Také zde funguje řada spolků včetně dobrovolných hasičů a už třetím rokem se mohou dříve narození spolehnout na seniortaxi, kterým je obec vozí do Aše k lékařům a za nákupy.

„Po osamostatnění se nejprve začala řešit infrastruktura. Do Krásné jsme zavedli plyn, ve dvou etapách vybudovali kanalizaci. Z hlavní budovy bývalých kasáren pohraničníků je dnes bytovka s šestnácti malometrážními sociálními byty, z garáží vznikla školka a zázemí pro hasiče. Dvůr jsme přeměnili na náves,“ vypočítává starosta a doplňuje, že letos o prázdninách zde otevřeli i obecní knihovnu, která úzce spolupracuje s chebskou knihovnou.

„V té době nám pomohly hlavně dotace. Na investiční akce jsme tehdy mohli dát z rozpočtu přibližně půl milionu korun a to není mnoho. Dneska už je to jiné. Z obecního můžeme v případě potřeby ročně investovat až třikrát tolik,“ vysvětlil Pokorný. Díky dotacím mají v Krásné také řadu sportovišť. Třeba dětské lanové centrum, workoutové hřiště, velké multifunkční hřiště nebo inline dráhu či obecní jízdárnu.

V historických pramenech je obec Krásná poprvé zmíněna v první polovině 14. století. V listině krále Jana Lucemburského z roku 1331, kterou vydal pánům z Neubergu a osvobodil je tak od daní, dalších platů a dávek, se píše i o Krásné, která byla tehdy tvořena dvěma částmi s názvy Horní a Dolní Schönbach. Nejstarší stavbou v Krásné je hrázděnka z roku 1793.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Hazard se vrátí do Chebu, povolen bude i jinde než jen na Svatém Kříži

Demonstrace proti návratu hazardu do Chebu (19. 9. 2018)

Cheb čelí zvýšenému zájmu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Stalo se tak v souvislosti s vyhláškou, která...

VIDEO: Trio chytrých laviček dobije mobil i čtečky a připojí k internetu

Chytrá lavička na náměstí Milady Horákové v Karlových Varech

V centru Karlových Varů se objevily tři chytré lavičky, které do svého okolí vysílají wi-fi signál s vysokorychlostním...

Tesařský mistr z Německa věnoval Chebu modely unikátních krovů

Tesařský mistr z německého Parksteinu Josef Hauer věnoval Chebu dva modely...

Když v Chebu začali s podrobným průzkumem dřevěných krovů na chebském historickém náměstí, netušili, že objevují...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz