Krásná vzkřísí výletní místo, ze zanedbaného rybníku bude koupaliště

  17:35aktualizováno  17:35
Obnovit zanedbaný rybník, udělat z lokality místo k rekreaci a oživit areál někdejšího přírodního koupaliště. To je pro následující období plán Krásné, nejzápadnější obce v České republice.

Děti mají v Krásné k dispozici hřiště (8. srpna 2015). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Po revitalizaci nádrže poblíž Saské ulice by mělo vzniknout přírodní koupaliště s dřevěnými moly a převlékacími kabinkami. Projekt podpořilo město Aš, když sousední obci za symbolickou korunu prodalo část vodní plochy a několik přilehlých pozemků, které Krásenští ke svému záměru potřebují.

„Katastrální hranice mezi Krásnou a Aší protínala rybník téměř úhlopříčně. Proto jsme požádali město Aš, zda by nám tu jejich polovinu za symbolickou cenu neprodalo. Případně jsme nabízeli totéž jim, pokud by měli zájem rybník převzít a zrevitalizovat,“ vysvětlil starosta Krásné Luboš Pokorný.

Jakmile se oba partneři dohodli, radnice zahájila projekční práce. Starosta Pokorný předeslal, že obec se pokusí získat na odbahnění rybníka a technickou úpravu hráze dotaci.

„Výhledově by to mohla být pěkná přírodní nádrž, kde by lidé mohli trávit volný čas. Chtěli bychom lokalitě vdechnout kouzlo historie. Od rodáků a pamětníků máme fotografie, které dokládají, jak okolí i samotný rybník v minulosti vypadaly. Je pravda, že to bývalo koupaliště, a my bychom se toho chtěli držet i v budoucnu. Pokud to zákony a hygienické předpisy dovolí, tak bychom tam chtěli umožnit i to koupání,“ řekl Pokorný.

Krásná se po osamostatnění začala bouřlivě rozvíjet

Úprava vodního díla přitom není jediným počinem zastupitelů vísky, která ještě v roce 1990 patřila pod správu města Aše. Od doby, co získala samostatnost, se Krásná začala bouřlivě rozvíjet. Dnes už zde žije na šest stovek obyvatel, obec má vlastní byty, školku, knihovnu, několik hřišť a obecní jízdárnu. Také zde funguje řada spolků včetně dobrovolných hasičů a už třetím rokem se mohou dříve narození spolehnout na seniortaxi, kterým je obec vozí do Aše k lékařům a za nákupy.

„Po osamostatnění se nejprve začala řešit infrastruktura. Do Krásné jsme zavedli plyn, ve dvou etapách vybudovali kanalizaci. Z hlavní budovy bývalých kasáren pohraničníků je dnes bytovka s šestnácti malometrážními sociálními byty, z garáží vznikla školka a zázemí pro hasiče. Dvůr jsme přeměnili na náves,“ vypočítává starosta a doplňuje, že letos o prázdninách zde otevřeli i obecní knihovnu, která úzce spolupracuje s chebskou knihovnou.

„V té době nám pomohly hlavně dotace. Na investiční akce jsme tehdy mohli dát z rozpočtu přibližně půl milionu korun a to není mnoho. Dneska už je to jiné. Z obecního můžeme v případě potřeby ročně investovat až třikrát tolik,“ vysvětlil Pokorný. Díky dotacím mají v Krásné také řadu sportovišť. Třeba dětské lanové centrum, workoutové hřiště, velké multifunkční hřiště nebo inline dráhu či obecní jízdárnu.

V historických pramenech je obec Krásná poprvé zmíněna v první polovině 14. století. V listině krále Jana Lucemburského z roku 1331, kterou vydal pánům z Neubergu a osvobodil je tak od daní, dalších platů a dávek, se píše i o Krásné, která byla tehdy tvořena dvěma částmi s názvy Horní a Dolní Schönbach. Nejstarší stavbou v Krásné je hrázděnka z roku 1793.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Opilec si spletl byt. Když se uvnitř svlékl, majitel ho vyhodil a okradl

Ilustrační snímek

Přílišné popíjení alkoholu se vymstilo muži ze Sokolovska, který si v opilosti spletl byt. Protože bylo otevřeno,...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

VIDEO: Poutník ležel desítky let pod zemí, teď putuje do muzea

Archeolog Jiří Klsák při vykopávání sochy Poutníka na Dianě

Přibližně metr pod zemí a rozdělená na kusy odpočívala desítky let litinová socha Poutníka pod rozhlednou Diana v...

Další z rubriky

Lidé někdy pomocí zvířatům spíše uškodí, říká jejich zachránce

Ve zvířecích záchranných stanicích se nyní nejčastěji starají o ježky.

Na podzim začíná období ježčího stěhování a hledání místa k přezimování. Útulky a záchranné stanice se pak plní malými...

VIDEO: Unikátní systém při námraze sám posolí tři mosty na dálnici D6

Miroslav Kleňha z firmy Rocon Meteo ukazuje na střed silnice, kde jsou ve...

Tři mosty mezi sjezdy na Citice a Kynšperk nad Ohří na dálnici D6 se nově mohou pochlubit unikátním systémem, který...

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Najdete na iDNES.cz