Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vraždící slepec z Chranišova se zapsal do dějin kriminalistiky

Seriál   20:00aktualizováno  20:00
Byl slepý, svou oběť nikdy neviděl, přesto ale dokázal podle verdiktu soudu vraždit. Případ Josefa Potočka ze Sokolovska tak připomínáme v seriálu MF DNES, který mapuje nejotřesnější kriminální případy 90. let.

Ilustrační snímek | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Invalidní důchodce Josef Potoček nemohl nikdy vidět svoji oběť, dvaaosmdesátiletou seniorku. Přesto staré ženě podle kriminalistů v jejím domě v Chranišově na Sokolovsku spoutal nohy a brutálně ji zardousil. I kvůli laciným reklamním hodinkám za padesátikorunu.

Jak se vůbec mohlo stát, že vraždil nevidomý, když takto postižení lidé bývají odkázaní na pomoc jiných? Bývalý sokolovský kriminalista Jan Šíma, který léta pracoval jako šéf 3. odboru Krajského úřadu vyšetřování v Plzni, záhadu vysvětlil.

Josef Potoček

Narodil se v roce 1947 v Hamru na Sokolovsku, byl souzený převážně za krádeže.

Jako mladistvý v roce 1964 na Mostecku přepadl podnapilou ženu, kterou tehdy donutil k souloži údery do obličeje a výhrůžkami zabití.

Později oslepl. To mu ale nevadilo v cestování po celé republice. Občas se převlékal do vojenských uniforem. V jedné z nich vystupoval jako plukovník letectva.

V roce 1996 dostal 19 let za vraždu ženy v Chranišově, kterou okradl. Při pečlivém prohledání místa činu se nepodařilo najít ani korunu v hotovosti a žádný cenný šperk.

„Mimořádně inteligentní recidivista Josef Potoček byl člověk, který ve výkonu trestu přišel cíleně o zrak. Naškrábal si do očí tuhu z inkoustové tužky. V terénu se naučil orientovat s pomocí dalších smyslů dokonale. Řada lidí si ani neuvědomila, že se jedná o nevidomého. Jednoho dne jel s bílou hůlčičkou a ve vlaku narazil na člověka, který říkal, že jede od maminky, která žije sama. A to tehdy devětatřicetiletému Potočkovi stačilo, aby dojel do Chodova, vystoupil tam z vlaku, zastavil si auto a odjel v něm do Chranišova,“ řekl Jan Šíma.

Bývalý kriminalista dodal, že Potoček uměl vytvářet takovou atmosféru, že si řada lidí ani neuvědomila, že je slepý.

Předsedkyně trestního senátu Iveta Zítková odsoudila 18. listopadu 1996 v Plzni obžalovaného Josefa Potočka za vraždu k úhrnnému výjimečnému trestu vězení na 19 let.

Podle rozsudku, který má redakce MF DNES k dispozici, obžalovaný dne 27.10. 1995 v době od 16 do 21.30 hodin v rodinném domě v Chranišově napadl přítomnou Marii N. v úmyslu získat peníze či jiné věci. Potoček své oběti poranil obličej, zlomil hrudní kost a páté až deváté žebro vpravo.

Zavražděnou našli až po několika dnech, kdy v domě svítilo dnem i nocí světlo. Přivolaný lékař pak podle spisu zjistil, že stařenka má pod polostaženou zástěrou spoutané nohy. Bezprostřední příčinou smrti bylo udušení.

„Na místě činu se projevil velmi krutě, manipuloval s rodidly zemřelé paní,“ řekl bývalý vyšetřovatel Jan Šíma s odkazem na rozsudek. Smrt nastala za 5 až 15 minut po rdoušení.

Poté muž byt podle spisu prohledal a odcizil čtyři tisíce korun, koženou peněženku, zlatý přívěšek s řetízkem, reklamní hodinky v hodnotě 50 korun, propisovačku, růženec se skleněnými korálky a další drobnosti.

Kriminální případy 90. let

Dohromady měly odcizené věci hodnotu necelé dva tisíce korun. Nejdražší byl zlatý řetízek s přívěskem, křížkem, v hodnotě tisíc korun. Ten ho pomohl usvědčit.

Na zavražděnou dodnes někteří lidé vzpomínají. Paní Eva, která s dcerou na autobusové zastávce právě čekala na spoj do Chodova, si na tragédii dobře pamatovala.

„Hodná paní měla hroznou smrt, kterou si nezasloužila. Chodila k nám domů za mojí tchyní,“ řekla MF DNES čekající žena.

Josef Potoček se po vraždě nikdy nedostal na svobodu. Umřel ve věznici se zvýšenou ostrahou.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Najdete na iDNES.cz