Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadační fond bývalého hejtmana čelí kritice. Přispěl do něj jen jednou

  8:29aktualizováno  8:29
Krajský zastupitel za ODS Petr Šindelář se opřel do bývalého hejtmana Josefa Novotného. Rezignoval na funkci revizora jeho nadačního fondu, protože v něm přistál jen jeden poslanecký plat. Novotný ale zrušil fond ve chvíli, kdy jej kolegové z ČSSD vyzvali k rezignaci.

Revizorem Nadačního fondu bývalého hejtmana Josefa Novotného byl opoziční zastupitel Petr Šindelář. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Stalo se to šest týdnů po založení fondu.

Opoziční zastupitel Petr Šindelář byl jedním z hlasitých kritiků bývalého hejtmana Josefa Novotného. Vytýkal mu souběh funkcí, tedy to, že je zároveň hejtmanem i poslancem parlamentu.

V říjnu loňského roku se ale situace změnila. Tehdejší hejtman založil Nadační fond Josefa Novotného na pomoc handicapovaným dětem, do něhož se zavázal posílat svůj poslanecký plat. A Petr Šindelář kývl na nabídku stát se jeho revizorem.

Nyní představitelům nadačního fondu poslal rezignační dopis s tím, že na kontě přistál pouze jediný poslanecký plat, tedy 38 500 korun čistého, a fond tedy nikdy řádně nesloužil svému účelu. Petr Šindelář by v něm totiž neočekával jednu splátku, nýbrž čtyři, neboť bývalý hejtman skončil ve funkci 31. ledna.

„Osobně považuji celou aktivitu pana doktora Novotného za líbivě politický krok, který učinil ve snaze odůvodnit své setrvání v obou funkcích hejtmana a poslance,“ napsal v rezignačním dopise.

Bývalého hejtmana rezignační dopis pobavil

Josefa Novotného rezignační dopis pobavil a řekl, že si jím občanský demokrat jen populisticky hřeje polévku. „Dobře ví, že hned jak mi bylo mými kolegy oznámeno, že mám skončit ve funkci, zasedla správní rada fondu a ukončila činnost,“ uvedl.

O tom, že fond končí, osobně spravil Petra Šindeláře poslanecký asistent Lukáš Červený, jeden z členů správní rady. Setkali se spolu v době, kdy se bývalý hejtman dozvěděl, že má ve funkci skončit.

„Tehdy s tím pan Šindelář neměl žádný problém. Měl všechny podklady, proto mi to teď připadá trochu nefér,“ řekl.

S podklady ale opoziční zastupitel zcela spokojený není. Dostal je prý až po několika urgencích, a to v listopadu nebo prosinci loňského roku.

„Byly to jen fragmenty - výpisy z účtu a jednoduchá excelová tabulka, komu příspěvky šly. Pan Červený mi řekl, že fond asi směřuje k zániku a chtěl po mně ještě právní pomoc. Odmítl jsem s tím, že na to nemám kapacity, “ řekl Petr Šindelář.

V rezignačním dopise se přitom zmínil o tom, že veřejně deklaroval, že pokud získá pocit, že nadační fond neslouží svému účelu, na svou funkci rezignuje. Onen pocit prý i nabyl.

Na závěr připojil politování nad tím, že byl naivní a spojil veřejně svou osobu s exhejtmanovým nadačním fondem. Ten během existence rozdal peníze čtyřem postiženým dětem. Šly na nákup pomůcek a léčbu.

Nyní je fond v likvidaci a vše se tak vrací do doby, než vnikl, kdy Josef Novotný podle svého vyjádření z loňského října přispíval z platu na dobročinné účely nemalými částkami.

Bývalý hejtman ohlásil svou rezignaci v polovině loňského února a dlouho neřekl přesné datum, kdy skončí. Nakonec se rozhodl odejít k 31. lednu.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Najdete na iDNES.cz