Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kritika Mattonky za devastaci domů v Kyselce byla podle soudu oprávněná

  7:58aktualizováno  7:58
Zástupci asociace bojující za obnovu památek v Kyselce se radují. Potěšily je výroky soudce, který v říjnu v podstatné části zamítl žalobu ředitele Karlovarských minerálních vod na ochranu osobnosti. Soud mimo jiné uznal, že nazvat Alessandra Pasquale dobytkem bylo oprávněnou kritikou.

Mattoniho vila v Kyselce. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zástupci Karlovarských minerálních vod (KMV) i Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD) získali písemné vyhotovení říjnového rozsudku Městského soudu v Praze koncem prosince.

Asociace na základě rozhodnutí soudu například nemusí ze svých webových stránek odstranit článek, ve kterém je šéf minerálních vod Alessandro Pasquale označený za "devastátora" kulturního dědictví a za "dobytek".

Pro žalovaného viceprezidenta památkové asociace Martina J. Kadrmana není sice znění rozsudku nic nového, ale nad jeho písemnou verzí si začal libovat až den před Vánoci.

"To není čtení, to je koncert! Označit Karlovarské minerální vody (KMV) za devastátory kulturního dědictví bylo trefné! Nazvat Pasqualeho dobytkem bylo oprávněně kritické," radoval se nad rozsudkem Kadrman.

Vše ale může být nakonec po rozhodnutí druhoinstačního soudu jinak. Karlovarské minerální vody totiž ve čtvrtek podaly proti říjnovému rozsudku odvolání.

"Písemný rozsudek jsme dostali 20. prosince. Absolutně s ním nesouhlasíme. Panu Kadrmanovi dochází střelivo. Místo toho, aby uznal, že obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka opravuje za peníze KMV budovy v Kyselce, tak jenom dští síru a oheň," uvedl mluvčí KMV Michal Donath.

Připomenul i hotovou rekonstrukci domu Stallburg za 35 milionů korun. Tato ještě nedávno zchátralá stavba je majetkem společnosti KMV.

Soudce: KMV se snaží, ale až poslední dobou

Za své vítězství považuje žalovaná asociace i fakt, že soudce Tomáš Novosad zamítl bod žaloby, v němž Alessandro Pasquale požaduje omluvu za slova o devastátorovi dědictví v souvislosti s článkem o návštěvě Václava Klause v září 2011 v Kyselce. Kadrman tam tehdy Pasqualeho z očí do očí nazval dobytkem, generální ředitel KMV mu za to na oplátku uštědřil facku.

Soudce v rozsudku napsal, že žaloba je převážně neodůvodněná. Vedení asociace je nadmíru spokojené. "Pan Pasquale nám totiž dal obrovskou šanci vysvětlit soudu i veřejnosti, v čem spočívá případ Kyselka. Lidé, kteří pro její záchranu mohli něco udělat, s tím čekali 20 let. A mezi ně patří i rodina Pasquale," sdělil Martin Kadrman.

Poukázal na rozsudek. Soudce v něm napsal, že KMV nelze upřít, že se v poslední době snaží zorganizovat záchranu některých zdevastovaných objektů.

To ovšem podle soudu nic nemění na skutečnosti, že kulturní památky KMV vlastněné chátraly téměř dvacet let z důvodu nezájmu a nečinnosti právě KMV.

U soudu se zástupci obou stran sejdou opět 5. února, kdy se očekává rozsudek v případu pražských tramvají. Památková asociace si na nich předloni zaplatila anti kampaň na minerálku Mattoni a její výrobce podal žalobu (více čtěte zde).Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Najdete na iDNES.cz