V Karlovarském kraji se podařilo sehnat několik nových lékařů pro interní oddělení nemocnic.

V Karlovarském kraji se podařilo sehnat několik nových lékařů pro interní oddělení nemocnic. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Krize na internách končí. Lékaře našli i v Hroznětíně

  • 2
Krize na interních odděleních krajských nemocnic pomalu ustupuje. Po půl roce speciálního náborového programu se přihlásilo šest nových doktorů. Díky jejich nástupu se podaří stabilizovat lékařskou péči v regionu.

S šesticí nových lékařů, kteří jsou připraveni nastoupit do krajských nemocnic, zbývá už jen podepsat smlouvu. Uleví se především zdravotnickému personálu, který nyní na úkor volného času pracuje na tom, aby byla kvalita péče zajištěna.

Kritický nedostatek personálu například omezil provoz v Karlovarské krajské nemocnici (KKN) na polovinu a téměř uzavřel celé oddělení v sokolovském špitále. „Pokud vím, interní oddělení vždy zajišťovalo veškerou potřebnou péči o pacienty. Pouze tak muselo činit v omezeném rozsahu,“ vysvětlil mluvčí KKN Vladislav Podracký.

Přesto je i podle něho současný nábor vítanou posilou, která pomůže stabilizovat oddělení. „Nic to ale nemění na faktu, že interny patří dlouhodobě ve všech nemocnicích k těm pracovištím, kde je největší nedostatek personálu. Snažíme se proto ve spolupráci s lékařskými fakultami i středními zdravotnickými školami získávat nový personál i nadále,“ uvedl mluvčí.

Noví lékaři přicházejí i ze zahraničí

Nové posily pocházejí jak z tuzemska, tak i Slovenska či Ukrajiny. „Kromě jedné lékařky všichni vystudovali naši českou lékařskou fakultu. Český jazyk by jim tak neměl dělat problém,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jakub Pánik s tím, že ani u ukrajinské lékařky není problém s ovládnutím jazyka.

Přilákat nové zdravotníky pomohla především částka 14,5 milionu korun, kterou kraj uvolnil pro zvýšení platu na interních odděleních a také na náborové příspěvky.

Pomohli náborové příspěvky

Nová sestra dostane při nástupu až 150 tisíc korun a lékař až 400 tisíc korun, pokud se zavážou pro práci v nemocnicích v kraji po dobu tří až pěti let.

„Zásadní podmínkou ale bude, že nově příchozí zdravotnický personál nesmí přicházet z nemocnic v kraji,“ okomentoval Pánik podmínky, které zabraňují případnému zneužití náborových příspěvků.

Finanční pomoc platí ve všech čtyřech nemocnicích v kraji - jak v Chebu a Karlových Varech, tak i v Ostrově a Sokolově.

Nástupy nových posil ale problémy s nedostatkem personálu definitivně nevyřeší. „Pokud jde o lékaře, oddělení v naší nemocnici jsou saturována. Někde ale chybějí jednotliví lékaři. Potřebujeme například lékaře na plicní oddělení nebo patologii v Karlových Varech, případně na dětské oddělení v Chebu. U středního zdravotnického personálu sice mírně převažují příchody nad odchody, ale celkově se za poslední měsíce situace víceméně nemění,“ sdělil mluvčí nemocnice.

V celém kraji chybí přibližně 120 sester a přes 20 lékařů, ale právě na interním oddělení je situace nejkritičtější. Jak lékaři, tak i politici se shodují na příčině. Důvodem je problematický systém vzdělávání sester, který trvá sedm let, dále systém profesního vzdělávání lékařů, nízké finanční ohodnocení a v případě Karlovarského kraje i pracovní příležitosti v sousedním Německu.

V Hroznětíně už zase mají praktického lékaře

Nedostatkovým „zbožím“ jsou i praktičtí lékaři v malých městech regionu. Mezi ně patří i Hroznětín, který téměř tři čtvrtě roku hledal svého obvodního lékaře, a to dokonce i v Řecku, neboť se inspirovali v Aši, kde ordinuje právě lékař ze Středomoří.

Ale nyní už si mohou lidé i vedení města oddychnout. Od prvního září budou mít Hroznětín i blízká podkrušnohorská města opět k dispozici zdravotnickou péči.

„Je to velká úleva,“ uvedl starosta Hroznětína Martin Maleček. Když Hroznětínští o svého lékaře přišli, věřili, že jim pomůže nová vyhláška VZP. Ta umožňuje poskytnout finanční pobídky, ale až po vypsání tří kol výběrového řízení. I proto bylo zdržení tak dlouhé.

Pomyslnou záchranou Podkrušnohoří se stal mladý lékař Jan Jedelský z Mostu.

„O našem problému slyšel z rádia a sám se ozval, že by měl zájem. Pochází z Mostu a nyní se sem stěhuje s celou svojí rodinou. Jeho manželka je dokonce zdravotní sestra, tak budou spolu i v ordinaci,“ pochvaloval si starosta.

Podle prvního muže Hroznětína je mládí lékaře velkou předností. „Zná všechny moderní postupy. Práce s novou technikou mu nedělá problémy. Navíc má moderně vybavenou ordinaci, takže řadu vyšetření bude moci zvládnout sám. Lidé už nebudou muset jezdit do nemocnic v Ostrově či v Karlových Varech,“ dodal starosta.

Přiblížil, že zoufalá situace dohnala Hroznětínské i k tomu, že lovili lékaře až v Řecku. „Už jsme byli připraveni i na tuto možnost, ta ale nakonec nebude potřeba,“ dodal starosta.