Koně v péči občanského sdružení Macík, které se stará o opuštěná a týraná...

Koně v péči občanského sdružení Macík, které se stará o opuštěná a týraná zvířata, kdosi schválně krmí chlebem. | foto: archiv o.s. Macík

Koně z útulku někdo schválně krmí chlebem, zvířata po něm trpí kolikou

  • 13
Lidé z útulku pro týraná a handicapovaná zvířata Ostrovský Macík na Karlovarsku řeší problémy s koňmi, které jim někdo neustále krmí chlebem. Kobylka Bříza a další koně pak dostávají koliku a potřebují péči i dlouho do noci.

Zvířata kdosi krmí na naučné stezce, kterou lidé z Macíka sami vybudovali. Odstranili z ní zdarma tuny odpadu a zajistili informační tabule.

„Břízu, jednu z nejstarších kobylek s hodně velkými zdravotními problémy, se snažíme zachránit, aby si ještě užila alespoň jedno jaro, léto a podzim. Jenže naši snahu nám neustále kazí lidé, kteří dávají kobylce chleba, takže se nafoukne,“ řekla majitelka útulku Hana Šimkova.

S kobylkou, která má bolavá záda, proto chodí s ostatními pracovníky Macíku venku v mrazu. Sotva ale Břízu po probdělé noci vyléčí, lidé ji zase na naučné stezce schválně nakrmí chlebem. A tak je to stále dokola.

Zvířata mohou lidé nevhodnou stravou i zabít

Přitom na Facebooku Macík prosí lidi, kteří chodí na ranč Šídlovák, aby nekrmili koně ani jiná zvířata, pokud to nedovolí jejich majitel. „Nikdy se totiž neví, jestli koník není nemocný, nemá dietu, či jestli tohle jídlo zrovna smí. Svým nezodpovědným chováním můžete koníkům způsobit velkou bolest, trápení, ne-li smrt,“ je napsáno na Facebooku.

„A hned pod tím nějaký pán, který má profil inženýr Jaroslav Franc, uvádí, jak chodí na stezku tajně a dává koníkům čerstvý chleba. A to není všechno. Prý nemůže svým dětem vysvětlovat, proč by nemohl koníky krmit,“ uvedla Hana Šimková.

Nejvíce ji pobouřilo, když inženýr na svém profilu diskutuje s přáteli, jak to nejlépe udělat, aby kůň chcípnul.

Macík by se rád obrátil na policii. Jenže na profilu nejsou žádné konkrétní údaje. Inženýr Franz sice o sobě uvádí, že pracuje ve třech společnostech. Z údajů je ale zřejmé, že se jedná o mystifikaci.

Za více než deset let existence útulku Macíku leželi zvířecí záchranáři v žaludku i dalším lidem. V srpnu 2013 čelil útulek lavině udání. Jenže kontroly z ostrovské radnice, veterinární správy, hygieny a dalších institucí nenašly žádnou závadu.

Pracovníkům Macíku se snažil někdo zatopit už před třemi lety. Sponzorům totiž jménem útulku e-mailem posílal žádosti o příspěvek na zvířata. Bankovní účet Macíku byl přitom podvržený. Policie ale autora e-mailů zjistila. Podvodný účet patřil karlovarské firmě, která byla v konkurzu (více čtěte zde).