Podoba ašského kulturního centra a jeho nejbližšího okolí na návrhu architekta Václava Zůny. | foto: Archiv Václava Zůny

Kulturní centrum uvnitř, odpočinkový areál venku. LaRitma se promění

  • 0
Ašské kulturní centrum LaRitma se bude dál proměňovat. A to nejen uvnitř, kam se má po dokončení úprav přestěhovat základní umělecká škola, ale i zvenku. Okolí industriální stavby ozdobí například věže.

Podle slov architekta Václava Zůny, který na úpravách LaRitmy pracuje, by měl objekt navázat na historii města.

„Jako ašského rodáka mě mrzí poválečný vývoj, který se na stavu města dost podepsal. Proto si myslím, že jako místní architekt mám povinnost snažit se tento stav zlepšit. Jedna z výzev, do které jsem šel a které se s drobnými přestávkami už pět let věnuji, je právě LaRitma,“ vypráví Václav Zůna.

Ten vypracoval studii budoucího využití bývalé tovární haly a vyhrál výběrové řízení na dokončení rekonstrukce objektu.

Vedle toho se také věnuje úpravě okolí LaRitmy, kde by mělo vzniknout moderní odpočinkové místo určené především pro setkávání lidí.

„Když jsem o společenském a kulturním centru přemýšlel, musel jsem se vrátit do historie. Město Aš se vine údolím a právě tady kdysi bývalo výstavní centrum historické Aše. S náměstím, které kdysi lemovaly nejkrásnější domy v Aši, jako je například dnešní radnice. Nedaleko LaRitmy býval i evangelický kostel, který do základů vyhořel. Ten prostor má ohromný potenciál. Mohl by opět ožít, znovu se stát centrem setkávání a vzdělanosti,“ pokračuje architekt.

Zůna poukazuje na to, že v současné době fungují jako centrum města Masarykovo a Poštovní náměstí. Zásadní proměna LaRitmy se podle něj uskuteční uvnitř, kdy se dosud volné prostory postupně přizpůsobí potřebám mladých umělců. Ale změní se i vizuální charakter budovy. Směrem k páteřní městské komunikaci vyrostou u LaRitmy věže, které budou se zemí propojeny lávkami.

„Parčík kolem je navržen jako síť cest v pravidelném rastru, kde v každém křížení vznikne miniaturní náměstíčko vybízející k posedu a rozjímání s výhledem na symbol Aše, sochu Goetha. Park bude v budoucnu jistě doplňován dalšími uměleckými díly z rukou žáků i pedagogů umělecké školy. Naplánoval jsem zde výsadbu ovocných stromů, z nichž si lidé budou moci ovoce utrhnout,“ vzpomíná architekt.

Také vstupní prostory LaRitmy se rozšíří a vytvoří foyer, kde by se mohly konat výstavy žákovských prací. Vznikne zde malé náměstíčko, kde by lidé při čekání na své ratolesti mohli posedět.

„Proto jsem do návrhu zakomponoval i umělecké dílo v architektuře. Mohla by to být socha, kašna nebo cokoli, co bude tuto část města symbolizovat,“ doplňuje architekt Zůna.

Jako první změny lidé už letos na podzim uvidí kovovou konstrukci nového únikového schodiště na fasádě, která ještě více zdůrazní industriální charakter budovy. Únikové trasy za sedm milionů korun vzniknou podle požadavků hasičů. Do konce října je vybuduje společnost Bauing KV.

„Vánoční provoz kulturního centra by tak už stavební práce rušit neměly. Co se týče rekonstrukce interiérů pro potřeby Základní umělecké školy Aš nebo úprav okolí, radnice pro tento účel hledá zdroje financování,“ uvedl mluvčí města Milan Vrbata.

Objekt sloužil až do roku 2009 jako výukový prostor Střednímu odbornému učilišti Aritma Aš. Odtud také později vznikl název LaRitma.