Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli chybě v projektu Hazlovu hrozí, že přijde o dotaci na tělocvičnu

  8:58aktualizováno  8:58
Hazlov na Chebsku bojuje kvůli stavbě tělocvičny o evropskou dotaci. Kvůli chybě v projektu se práce prodraží, a pokud obec nedostane více času, bude muset vše zaplatit ze svého.

Nebezpečná přístavba tělocvičny v Hazlově. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Když bývalý starosta Hazlova Josef Čapek v polovině března oslovil statika, že potřebuje rozhodnout, kam a jak ukotvit nářadí v nově vznikající tělocvičně, čekal ho šok. Odborníci odhalili, že stavba má vážné statické nedostatky a při silném větru či zemětřesení hrozí zřícením.

Stavební úřad práce zastavil. Následoval souboj s časem. Na tělocvičnu za více než sedmnáct milionů korun totiž Hazlovští chtějí čerpat evropské peníze. Aby je dostali, musí splnit přísné podmínky. Například neměnit projekt a stavbu dokončit včas. Ani jedno se v Hazlově dodržet nepodaří.

Přestože stavební úřad v Aši povolil pracovat na přístavbě tělocvičny, kde bude sociální zázemí, samotná stavba se zatím z místa příliš nepohnula. Obec několik měsíců čekala na to, až odborníci vypracují náhradní řešení. To se podařilo až v těchto dnech.

„Zdi zpevní řada ocelových profilů, které budou pevně svázány vespod se základy a nahoře s železobetonovými věnci. Několik železných táhel vyztuží také střechu. V podstatě se dá říct, že z tělocvičny uděláme takovou železnou klec,“ vysvětlila starostka Lenka Dvořáková, která před dvěma měsíci nahradila ve funkci dosavadního starostu Čapka.

Práce navíc má pokrýt pojistka projektanta

Peníze nad rámec projektu by podle jejích slov měla pokrýt pojistka projektanta.

„Ten se odpovědnosti nezříká. Náklady na dodatečné zpevnění stavby za 1,7 milionu korun zatím hradíme z obecního rozpočtu,“ uvedla starostka obce, která ročně hospodaří s rozpočtem 23 milionů korun. A ještě ji čeká boj o dotaci.

„Požádali jsme o změnu projektu a o prodloužení termínu dokončení. Namísto 2. července bychom skončili 16. října. Stavba by tak neměla dvě, ale tři etapy. Byli jsme ujištěni, že to možné je. Snad to dopadne dobře a o dotaci nepřijdeme,“ doufá starostka. Povinnost zaplatit za stavbu tělocvičny celou sumu by byla pro obec nepříjemná.

Podle mluvčí ROP Severozápad Elišky Štádlerové však příliš důvodů k optimismu není. Posunutí termínu dokončení regionální rada zatím u žádného projektu nedovolila. A to ani v případě, že o něj žádala Karlovarská krajská nemocnice.

„O tělocvičně Hazlov se bude jednat v pondělí,“ nechtěla mluvčí předjímat rozhodnutí rady.

„Oznámení o změně v projektu jsme od obce Hazlov obdrželi v pátek. Na zpracování stanoviska máme 10 pracovních dní. Z důvodu prověřování údajů uvedených v předmětném oznámení ke změně se tedy zatím vyjádřit nemůžeme. Dle naší dokumentace je možné takovéto oznámení o změně podat, ovšem podmínkou je, aby po rozdělení etap nepřesahovalo datum ukončení projektu podmínky výzvy, ve které je projekt podaný,“ doplnil bez dalších podrobností vedoucí kanceláře ředitelky úřadu Pavel Žinčík.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz