Zakladatel vs. zřizovatel. Kvůli záměně slov přišel Loket o pět milionů

  12:21aktualizováno  12:21
Stačila záměna jediného slůvka ve formuláři a město Loket rázem přišlo nenávratně o šanci na pětimilionovou evropskou dotaci. Chtělo za ni vybudovat na svém hradě depozitář, aby bylo kam uložit osm tisíc cenných sbírkových předmětů, které teď Lokti vrací stát.

Zaměstnanci správy hradu Pavel Wystrach (vlevo) a Roman Kvak nesou dobový štít z počátku 20. století se znakem města Sokolov, který se na hrad vrátil ze sokolovského muzea. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Titěrný nedostatek spočíval v tom, že obecně prospěšná společnost Hrad Loket do jedné z mnoha kolonek v žádosti o peníze zaškrtla, že město je jejím zřizovatelem. Správně mělo být zakladatelem.

To úředníkům na dotačním úřadě ROP Severozápad stačilo, aby Loket z žadatelského seznamu vyřadili. Přitom k žádosti byl přiložen i výpis z obchodního rejstříku, kde figuroval správný pojem.

"Je to neskutečná nesmyslná byrokracie," hromoval minulý týden starosta Zdeněk Bednář na setkání s vedením kraje. Právě krajští zastupitelé totiž sedí ve výboru regionální rady ROP Severozápad.

Po nečekaném vyřazení musel Loket projekt depozitáře okleštit, zmenšit na čtyři miliony korun a tuto částku vyčlenit ze svého rozpočtu. Městskou pokladnu to velmi zatížilo. Prostory pro uložení starých soch, obrazů, zbraní a porcelánu už se staví, hotovy budou za dva měsíce.

Loket je obvykle v žádostech o dotace úspěšný

"Slova zakladatel a zřizovatel jsou jasná synonyma, která se dají ve všech případech vzájemně nahradit. Stojí to v každém češtinářském slovníku," zlobí se ředitel hradu Václav Lojín. Za neseriozní pokládá, že nikdo z úředníků nezvedl telefon a nezavolal loketským, aby chybu opravili. Rovnou následovalo vyřazení.

"Ať se pak nikdo nediví, že Česká republika nečerpá evropské dotace, když takhle končí smysluplné projekty. Jedno slovo nemohlo mít žádný vliv. Odrazuje nás to od podávání jakékoliv další žádosti. Máme riskovat, že se zase někdo špatně vyspí a necitlivě nás vyškrtne?" ptá se ironicky Lojín.

Vzpomíná, jak kraj a dotační úřad nutily Loket, aby se o eurodotace ucházel, protože volných peněz bylo více než podaných projektů.

Ředitel hradu nad přístupem úředníků kroutí hlavou. Zvlášť proto, že město je jinak dlouhodobě úspěšné při čerpání státních dotací na obnovu památek, bez problémů bralo i peníze z Norských fondů a dříve z programu Phare.

Předseda výboru ROP Severozápad Petr Navrátil kritiku lidsky chápe. Tvrdí ale, že pravidla jsou takhle přísná a nedá se s nimi na poslední chvíli nic dělat. "Loket si mohl preventivně nechat žádost zkontrolovat ještě před odevzdáním. Pak už bylo pozdě," řekl.

Autor:

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Při nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec, řidič jel na letních gumách

Při tragické nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec.

Při noční nehodě na dálnici D6 na Sokolovsku přišel o život osmadvacetiletý spolujezdec. Řidič, který měl zákaz řízení...

Čerpadlářka pomohla chytit zloděje, který třináctkrát ujel bez placení

Čerpadlářka pomohla dopadnout zloděje, který ujížděl bez placení od benzinek

Duchapřítomná pracovnice benzinky pomohla dopadnout zloděje, který třináctkrát odjel bez placení od různých čerpacích...

Osobní vlak vrazil do nákladního. Chybu strojvedoucího České dráhy vylučují

Na karlovarském dolním nádraží se srazily osobní a nákladní vlak.

Srážka osobního vlaku Regioshark s nákladním vlakem zastavila dopravu mezi horním a dolním nádražím v Karlových Varech....

Další z rubriky

Talentovaná zpěvačka vnímá trému jako motivaci, s prvním tónem vždy zmizí

Patnáctiletá zpěvačka Kristina Kůtková během vystoupení na letošních vánočních...

Na vánočních trzích, na akcích města či kraje, ale i na koncertech nebo třeba v ulicích. Všude tam je možné vidět a...

Chystal comeback Věry Bílé, teď její dvorní kapelník stojí před soudem

Dušan Čonka u chebského okresního soudu.

Měl to být comeback snů. Romskou zpěvačku Věru Bílou, nad kterou už mnozí zlomili hůl, prý čekal návrat na světová...

V Činově hoří skládka, plameny se šíří ve spodních vrstvách odpadu

Požár skládky v Činově u Doupovského Hradiště.

S rozsáhlým požárem skládky v Činově u Doupovského Hradiště na Karlovarsku bojují už od pátku hasiči. Zásah komplikuje...

Najdete na iDNES.cz