Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zakladatel vs. zřizovatel. Kvůli záměně slov přišel Loket o pět milionů

  12:21aktualizováno  12:21
Stačila záměna jediného slůvka ve formuláři a město Loket rázem přišlo nenávratně o šanci na pětimilionovou evropskou dotaci. Chtělo za ni vybudovat na svém hradě depozitář, aby bylo kam uložit osm tisíc cenných sbírkových předmětů, které teď Lokti vrací stát.

Zaměstnanci správy hradu Pavel Wystrach (vlevo) a Roman Kvak nesou dobový štít z počátku 20. století se znakem města Sokolov, který se na hrad vrátil ze sokolovského muzea. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Titěrný nedostatek spočíval v tom, že obecně prospěšná společnost Hrad Loket do jedné z mnoha kolonek v žádosti o peníze zaškrtla, že město je jejím zřizovatelem. Správně mělo být zakladatelem.

To úředníkům na dotačním úřadě ROP Severozápad stačilo, aby Loket z žadatelského seznamu vyřadili. Přitom k žádosti byl přiložen i výpis z obchodního rejstříku, kde figuroval správný pojem.

"Je to neskutečná nesmyslná byrokracie," hromoval minulý týden starosta Zdeněk Bednář na setkání s vedením kraje. Právě krajští zastupitelé totiž sedí ve výboru regionální rady ROP Severozápad.

Po nečekaném vyřazení musel Loket projekt depozitáře okleštit, zmenšit na čtyři miliony korun a tuto částku vyčlenit ze svého rozpočtu. Městskou pokladnu to velmi zatížilo. Prostory pro uložení starých soch, obrazů, zbraní a porcelánu už se staví, hotovy budou za dva měsíce.

Loket je obvykle v žádostech o dotace úspěšný

"Slova zakladatel a zřizovatel jsou jasná synonyma, která se dají ve všech případech vzájemně nahradit. Stojí to v každém češtinářském slovníku," zlobí se ředitel hradu Václav Lojín. Za neseriozní pokládá, že nikdo z úředníků nezvedl telefon a nezavolal loketským, aby chybu opravili. Rovnou následovalo vyřazení.

"Ať se pak nikdo nediví, že Česká republika nečerpá evropské dotace, když takhle končí smysluplné projekty. Jedno slovo nemohlo mít žádný vliv. Odrazuje nás to od podávání jakékoliv další žádosti. Máme riskovat, že se zase někdo špatně vyspí a necitlivě nás vyškrtne?" ptá se ironicky Lojín.

Vzpomíná, jak kraj a dotační úřad nutily Loket, aby se o eurodotace ucházel, protože volných peněz bylo více než podaných projektů.

Ředitel hradu nad přístupem úředníků kroutí hlavou. Zvlášť proto, že město je jinak dlouhodobě úspěšné při čerpání státních dotací na obnovu památek, bez problémů bralo i peníze z Norských fondů a dříve z programu Phare.

Předseda výboru ROP Severozápad Petr Navrátil kritiku lidsky chápe. Tvrdí ale, že pravidla jsou takhle přísná a nedá se s nimi na poslední chvíli nic dělat. "Loket si mohl preventivně nechat žádost zkontrolovat ještě před odevzdáním. Pak už bylo pozdě," řekl.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Najdete na iDNES.cz