Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čokoláda jako terapie. Vyrábí ji i bývalí narkomani či prostitutky

  12:18aktualizováno  12:18
Před třemi lety byl Lukáš Fučila na dně. Po návratu z léčebny neměl kam jít a zakotvil v Domě na půli cesty v Kynšperku na Sokolovsku. Nejdřív se tu s ostatními klienty zapojil do výroby korálků, ale teď už povýšil na mistra sladkých pochoutek v nové čokoládové dílně.

Děti sledují Lukáše Fučilu z kynšperského Domu na půli cesty, který předvádí výrobu cukrovinek. | foto: ČTK

Čokoládovnu otevřela obecně prospěšná společnost Pomoc v nouzi. Ta kynšperský Dům na půli cesty provozuje a snaží se do práce zapojit jeho obyvatele, většinou lidi propuštěné z věznic, výchovných ústavů, dětských domovů.

„Baví mě to. Nejtěžší je zvládnout proces krystalizace čokolády. Jinak se srazí a je pak nepoužitelná,“ vyprávěl Lukáš Fučila. „Jsem vyučený kuchař, takže k čokoládě nemám zase až tak daleko,“ dodal.

Ředitelka neziskové společnosti Čoky (pobočka Pomoci v nouzi) Miriam Žáková vsadila na výrobu čokolády proto, že jen málokdo ji nemá rád. Od bývalého klienta, jemuž prý pomohla z dluhů, se nechala zasvětit do tajů produkce bonbonů, pralinek, tabulek, figurek, lanýžů a lízátek nejrůznějších tvarů a chutí.

„Tři dny jsme z toho byli opravdu nešťastní. Ale potom jsme zjistili, že to opravdu funguje. Nejsložitější je totiž správné zahřívání a zchlazování,“ popsala počáteční trable Miriam Žáková. Z šéfky se proměnila i v technologa výroby. Nakupuje jen kvalitní suroviny z Itálie a Belgie. Nepoužívá rostlinné tuky, náhražky ani umělé náplně. Základ tvoří kakaové máslo.

Rezervy ještě Žáková vidí ve zdobení. Čokoládovnu jako sociálně terapeutickou dílnu založila proto, aby klienti Domu na půli cesty měli smysluplnou práci a vrátili se co nejdříve k běžnému životu. Často jde i o bývalé narkomany, prostitutky. „Potřebují vidět, že umí vyrobit kvalitní pochoutky, aby si mohli sami sebe vážit,“ vysvětlila ředitelka neziskovky.

Laskominy začne společnost prodávat v Kynšperku ve svém krámku nazvaném Kocábka, kde jsou k mání i další výrobky od šikovných lidí z Domu na půli cesty. Třeba odlévané svíčky, vinuté perle ze skla, šátky. Sladkosti se Čoky pokusí nabízet i do běžných obchodů, hotelů a do Německa, kde má také kontakty.

Čoky je schopna vyrábět čokoládu i na zakázku. První už má za sebou. Městu Sokolov dodala v dárkovém balení cukrovinky ve tvaru briket.

Pomoci se společnost dočkala od města a Místní akční skupiny Sokolovsko. Dotaci na vybavení dílny dostala od německé nadace Hermanna Gutmanna. Nadaci zřídili rodáci odsunutí po válce do Německa. „Cítí se stále jako Češi, chtějí investovat do své vlasti a podporovat zdejší mládež,“ řekl zástupce nadace Josef Hofbauer.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz