Kyselku ještě lze zachránit, říká pravnuk zakladatele zubožených lázní

  18:38aktualizováno  18:38
Do boje za záchranu bývalých lázní Kyselka na Karlovarsku se zapojil i Američan Rudi Mattoni, pravnuk Heinricha Mattoniho, který je vystavěl. Do Kyselky v pátek přijel na pozvání Asociace sdružení na ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR. Ta chce budovy získat přes krajský úřad.

Rudi Mattoni je pravnukem zakladatele lázní v Kyselce Heinricha Mattoniho. Rudi Mattoni je emeritním profesorem kalifornské univerzity. Jeho babičce Anně dříve patřil karlovarský Grandhotel Pupp, kde vznikla i tato fotografie. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Poprvé po Listopadu 1989 navštívil Rudi Mattoni Kyselku v roce 1991. "Tehdy byl stav relativně dobrý a odpovídal době. Pak jsem viděl Kyselku po šesti letech a její zmar byl obrovský. Zejména Ottova kolonáda, která bývala nádherná, je ve špatném stavu," řekl Rudi Mattoni. "Komplex budov je možné obnovit. Jde jen o to, jestli je člověk pro věc dost zapálený," dodal.

Do republiky pozvala potomka rodiny Mattoni Asociace sdružení na ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORD). Její zástupci při setkání s hostem ze zámoří vysvětlili, jak si představují záchranu památkově chráněných budov.

"Při minulém jednání s hejtmanem Josefem Novotným jsme nabídli možné řešení, a to že Karlovarský kraj převezme od současných majitelů budovy, které nejsou považovány za památkově chráněně či chybí peníze na jejich rekonstrukci," uvedl prezident ASORD Pavel Ries.

Poté měla asociace podepsat smlouvu o smlouvě budoucí, podle které by kraj objekty, pokud je získá od vlastníků, převedl asociaci a ta by začala s jejich záchranou.

Reis však smlouvu podepsal už v pátek. Prý aby zmizela obava, že kraj památky převezme, ale na jejich opravu nebude mít peníze. Asociace totiž tvrdí, že ví, jak finance získat. Spoléhá například na veřejné sbírky a dary od Čechů žijících po celém světě, kteří se podle Reise již nyní ptají, kam mohou příspěvky posílat.

Podpis smlouvy narušil naši spolupráci asociací, říká hejtman

Hejtman Novotný však považuje jednostranný podpis smlouvy asociací za hrubé porušení, byť jen ústně potvrzené dohody. A také za gesto, které narušuje dosavadní spolupráci Karlovarského kraje a ASORD ve snaze o záchranu lázní Kyselka.

Hejtman totiž oznámil, že to on přišel s myšlenkou, že by kraj požádal současné vlastníky budov lázní Kyselka o převedení objektů. Poté, na základě uzavření smlouvy o smlouvě budoucí, by byly budovy převedeny na asociaci. "Prvotní a základní podmínkou této myšlenky však bylo, že nejprve nechám celou záležitost posoudit a prověřit právníky, aby jednoznačně stanovili, zda je možné takto postupovat," vysvětlil hejtman.

Viceprezident asociace Martin Kadrman je ale i tak spokojený. "Návštěva pana Mattoniho je pro nás obrovskou morální posilou. Zároveň se boj o záchranu Kyselky dostává do jiné roviny. Dosud se snažila asociace a stovky lidí. Nyní k nim přibyla i rodina zakladatele značky Mattoni," řekl Kadrman.

Společnosti Karlovarské minerální vody patří v Kyselce sedm ze dvou desítek budov. Většina z nich je určena k demolici. To ale například neplatí o Löschnerově pavilonu. Čeká ho rekonstrukce, která by mohla začít už na podzim.

V dalším objektu, původní historické stáčírně, plánují minerální vody otevřít muzeum značky Mattoni i historie využívání podzemních pramenů v celé České republice.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Hoch přišel na skluzavce o článek prstu. Město nepochybilo, říká policie

Dvouletý chlapec přišel o část prstu

Nešťastná událost, při níž přišel dvouletý chlapec o část prstu, se stala na hřišti v Mariánských Lázních. Rodiče teď...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Vláda podpoří testovací centrum BMW na Sokolovsku pobídkou za půl miliardy

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá automobilka BMW získá na vybudování testovacího centra na Sokolovsku investiční pobídku od státu až 528,75...

Další z rubriky

Fotit události v roce 1989 mělo příchuť zakázaného ovoce, říká fotograf

Fotograf David Kurc dokumentoval vypůjčeným fotoaparátem život v 80. letech i...

Na konci 80. let minulého století David Kurc z Mariánských Lázní nepředpokládal, že se z jeho koníčku – fotografování,...

Za advent utratí města miliony, nejdražší Vánoce v kraji bude mít Cheb

Herec chebského divadla Jindřich Skopec se o adventu změnil v ponocného.

Slavnostně osvětlená města, tradiční vánoční trhy, pohoda, klid. Na druhé straně miliony vynaložených korun a někde...

VIDEO: Podvodníci měnili falešné dolary, trhovci jednoho z nich chytili

Cizinci měnili na tržnici falešné dolary

Dvojice cizinců udávala na tržnici v Chebu padělané dolary. Napoprvé se jim to povedlo, podruhé je ale jeden z trhovců...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz