VIDEO: Lávka nad karlovarským nádražím má dva výtahy a hlídají ji kamery

  14:59aktualizováno  14:59
Poslední drobné úpravy v nejbližším okolí udělaly definitivní tečku za výstavbou nové lávky spojující centrum Karlových Varů a sídliště Růžový vrch. Zavěšená konstrukce, která se klene nad kolejištěm horního nádraží, je v dokonalé kondici včetně dvou výtahů, které zajišťují její bezbariérovost.

Nová lávka nahradila provizorní konstrukci ze 70. let minulého století. Ta tehdy měla jen dočasně nahradit původní ocelovou lávku, nakonec ale vydržela na místě déle než 40 let.

„Její konstrukce však byla v tak špatném stavu, že musela být v roce 2015 uzavřená,“ uvedl náměstek primátor Čestmír Bruštík. Někdy v té době začalo město uvažovat o lávce nové. Bylo ovšem nutné sladit její výrobu a montáž se Správou železniční dopravní cesty, která provádí kompletní rekonstrukci karlovarského vlakového nádraží.

Město na novou konstrukci vyhradilo 30 milionů korun. Na podzim 2016 se podařilo zakázku vysoutěžit za 25 milionů.

Ocelovou konstrukci, jednu z posledních zakázek, kterou dělali ve Vítkovických železárnách, odborníci usadili za velkého zájmu Karlovaráků na místo v noci na 27. května letošního roku.

A byla to velkolepá podívaná. Vždyť ocelová konstrukce, kterou na místo usazovali specialisté, váží včetně schodiště 120 tun. Celá lávka i s betonovou mostovkou má hmotnost 230 tun. Původní lávka skončila ve šrotu. Město za ni inkasovalo 200 tisíc korun.

Usazování nové lávky v Karlových Varech (27. 5. 2018)

Zajímavostí má nová stavba hned několik. Třeba dva výtahy. „Jeden patří městu, druhý Správě železniční dopravní cesty. Ten nebyl součástí stavby lávky, ale rekonstrukce nástupišť,“ upřesnil náměstek Bruštík.

Novou stavbu hlídají hned dvě kamery. Jedna ze sídliště Růžový vrch, druhá ze stožáru těsně u lávky. „Po dokončení přednádražního prostoru pak přibudou další kamery, které budou zabírat i lávku,“ řekl náměstek.

Fotogalerie

I když tomu zatím nic nenasvědčuje, práce na úpravách prostranství před horním nádražím už začaly. „Staveniště jsme dodavateli předali 1. října,“ potvrdil Bruštík. Vítěz zadávacího řízení na dodavatele stavby uspěl s cenou 30 milionů bez DPH. Dokončení úprav je naplánované na 31. červenec příštího roku.

„Většinu z nákladů chce město získat z dotačních prostředků Integrovaného plánu rozvoje území,“ naznačil možnost financování stavby náměstek karlovarského primátora.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

Další z rubriky

Pacienti marně hledají praktické lékaře, v kraji nejvíc chybí na Chebsku

Ilustrační snímek

V Karlovarském kraji je nedostatek praktických lékařů. Vzhledem k tomu, že jejich věk je v průměru zhruba 58 let, snaží...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Pes utekl ze zahrady a pokousal dítě, majitelku stíhá policie

Služebna Policie ČR

Ne příliš důsledně hlídala svého psa žena ze Sokolovska a to se jí vymstilo. Zvíře uteklo ze zahrady a pokousalo dítě....

Najdete na iDNES.cz