Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Varech o víkendu začne už 656. lázeňská sezona v řadě

  16:44aktualizováno  16:44
V sobotu odstartuje v Karlových Varech 656. lázeňská sezona. Přestože městští představitelé dělali, co mohli, aby ulice zářily a vše bylo připravené, nedostatky se našly. Například lavička pohozená do říčky Teplá, posprejovaný sloup vévodů z Cambridge či žebráci ve Dvořákových sadech.

V Karlových Varech o víkendu zahájí lázeňskou sezonu. | foto: Stanislav Petele

"Město sice není úplně vymydlené, ale je hezké a uklizené," řekl spokojený náměstek primátora Jaroslav Růžička po středeční inspekční cestě vedení magistrátu lázeňským územím.

Momentů, které narušily lázeňskou idylku, bylo poskrovnu. Nějací vandalové v noci na středu přehodili přes zábradlí u řeky lavičku. Skončila v korytu Teplé nedaleko Mlýnské kolonády. Ředitel Správy lázeňských parků Jiří Kučera byl rád, že ve vodě vidí "jenom" lavičku.

"V řece jsme mívali i celé palmy. Proto na nábřeží dáváme jen ty menší, které vandalové tak snadno neunesou. Ročně v řece skončí až patnáct laviček, odpadkové koše a nějaké dopravní značky," konstatoval ředitel.

Celkem promenádní prostory Karlových Varů zkrášlí v nadcházející lázeňské sezoně čtyři stovky palem. Jiřímu Kučerovi neunikly ani pavučiny na zábradlí u řeky. Poslal proto na místo své lidi s průmyslovými vysavači.

Vyčistili "kamenolom" u Vřídla

Při cestě Dvořákovými sady narazil inspekční průvod na žebráka s čepicí v ruce. Žebráka míjeli primátorovi náměstci, vedoucí odborů a další lidé z magistrátu. Žebrající muž se ale nemusel ničeho bát. "Vykázat žebráky mohou jen strážníci městské policie," vysvětlil náměstek primátora.

A strážníci budou o nastávajícím víkendu v pohotovosti.

Další náměstek primátora, Jiří Klsák, měl ve středu dovolenou, ale s kolegy z magistrátu se náhodou setkal u Vřídelní kolonády. Vysvětlil tak, proč zůstane při zahájení lázeňské sezony posprejovaný sloup vévody a vévodkyně z Cambridge, kteří lázně často navštěvovali.

Sloup z roku 1834 stojí nad Mlýnskou kolonádou ve Skalníkových sadech. Barva ze spreje je do sloupu tak zažraná, že nešla chemicky dolů ani po dvou pokusech.

Snad nejspokojenější byl první náměstek primátora, Petr Bursík, který se na konci inspekční cesty pochlubil proměnou místa, kterému lidé po desetiletí říkají kamenolom u Vřídla. Ještě před měsícem zde za prkennou ohradou přebývali bezdomovci a narkomané po sobě zanechávali použité injekční stříkačky.

Centrum lázní se mění. Na místě známém jako kamenolom nedaleko Vřídelní

Na místě známém jako kamenolom nedaleko Vřídelní kolonády se zdržovali bezdomovci a narkomané.

"Po dlouhých šestadvaceti letech zmizela z místa ohrada. Prostory jsou vyčištěné. Ve vzniklém parku slouží lavičky k sezení. Prostory ještě více zvelebíme," slíbil náměstek. Například léta nepřístupný divoký termální vývěr u jezírka tak dostane průhledný poklop.

Primátor Petr Kulhánek upozornil na některé zajímavosti, které Karlovy Vary nabídnou při letošním zahájení lázeňské sezony.

Například v sobotu ve 20 hodin začíná večerní prohlídka města s průvodcem. Sraz je u infocentra na třídě TGM. V neděli si vyjdou vyznavači nordic walkingu na první organizovaný výlet do lázeňských lesů. "Vyvrcholením bude nedělní akce Frank Sinatra v Karlových Varech," uvedl primátor.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Najdete na iDNES.cz