Podle ředitele lázeňských lesů Evžena Krejčího zatím lesníci třikrát stáčeli a vytočili několik desítek kilogramů lesního medu. Ilustrační foto

Podle ředitele lázeňských lesů Evžena Krejčího zatím lesníci třikrát stáčeli a vytočili několik desítek kilogramů lesního medu. Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Becherovka, oplatky a nově i med. Vary nabídnou další sladký suvenýr

  • 2
Světoznámé Karlovy Vary mají další symbol. Po likéru Becherovka a karlovarských oplatkách si budou moci turisté koupit pravý karlovarský med. První kilogramy už stočili pracovníci lázeňských lesů.

S nápadem začít včelařit přišli pracovníci městské organizace Lázeňské lesy Karlovy Vary. Jejich ředitel Evžen Krejčí s návrhem souhlasil, a tak se v lázeňských lesích letos v dubnu objevil včelín pro dvacet úlů.

"Včely se nám dvakrát vyrojily. Z toho jsme jeden roj odchytili, takže v tuhle chvíli máme prvních osm včelstev. Podařilo se nám třikrát stáčet a vytočili jsme několik desítek kilogramů lesního medu," řekl Evžen Krejčí.

Lesníci zakládají i sad

V majetku společnosti jsou i rybníky, takže zaměstnanci i trochu rybaří. Nyní se pustili i do sadařství. Letos zakládají první ovocný sad u obce Cihelny, která patří pod Karlovy Vary.

Na nevyužitých pozemcích tam roste dvanáct starých jabloní. Přibude k nim 68 hrušek, švestek a jabloní a třešní. Další sad chtějí lesníci založit u golfového hřiště. "Ovoce poslouží jako krmivo pro zvěř. S nadsázkou říkám, že bychom si mohli otevřít městskou palírnu," usmíval se Evžen Krejčí.

Letos společnost prodej městského medu neplánuje. Zatím si ho koupí jen její zaměstnanci. Ale pokud bude příští rok slušná úroda, tak by si jej lidé mohli koupit v prostorách rozsáhlého infocentra na místě výletní restaurace Svatý Linhart. Ta se díky několika milionům začala měnit na rozsáhlé návštěvnické a vzdělávací středisko. Zájemci se v něm dozvědí i něco o včelařství a včelách.

O odbyt medu zřejmě nebudou mít městští včelaři nouzi. "Z návštěvy Karlových Varů si ráda domů vozím becherovku a oplatky. S chutí si jako originální vzpomínku na lázně přibalím pro zdraví celé své rodiny i domácí karlovarský med," těší se Iveta Ruczová z České Lípy, která do Karlových Varů jezdí za babičkou.

Lesní med od svatého Linharta?

Pracovníci lázeňských lesů přemýšlejí o obchodní značce. Jasné zatím je, že ve hře není název Lázeňský med, protože by mohly být problémy s ochrannou známkou. "Přijatelný je například název Lesní med od svatého Linharta v Karlových Varech," uvedl Evžen Krejčí s tím, že etiketa se už vyrábí.

Lázeňské lesy spolupracují s Českým včelařským svazem. A včelaři jsou za to rádi. Aby totiž byla právnická organizace členem včelařského svazu, to v Karlovarském kraji nikdo nepamatuje.

"Každá včela je dobrá, proto včelaře z lázeňských lesů jenom vítáme," řekl jednatel základní organizace Českého svazu včelařů Pavel Krapáč. Má radost z toho, že v poslední době přibylo v regionu včelařů díky dotacím z krajského úřadu. Za poslední dva roky je to desítka lidí, zejména mladých.

"Každý úl je užitečný pro včelaře, ale každé včelstvo je užitečné pro přírodu a celý ekosystém. Známý je citát Alberta Einsteina o tom, že kdyby vymřely včely, tak stejný osud do roka, nejpozději do dvou, potká veškerý život," připomenul Pavel Krapáč důležitost včelařství.

O včely se v lázeňských lesích starají dva mladí technicko-hospodářští pracovníci. Jak jejich ředitel Evžen Krejčí říká, lidem v dělnických profesích tak nepřibyla práce navíc.