Řadu františkolázeňských památek čekají opravy.

Řadu františkolázeňských památek čekají opravy. | foto: MF DNES

Lázeňské památky zkrásní, městu pomohou peníze od státu

  • 0
Hned v několika historických stavbách v centru Františkových Lázní odstartovaly zásadní stavební úpravy. V rekonstrukci je například zadní trakt dvorany Glauberových pramenů, která patří k nejnavštěvovanějším pavilonům. Stavba by měla skončit nejpozději v říjnu.

„Pracuje se v celé zadní části historické dvorany. Kompletně se obnovují obklady oken a omítky. Především se ale dvorana už nebude muset stydět za šedesát let staré sociální zázemí a toalety. Ty by se měly po rekonstrukci dostat na úroveň jednadvacátého století,“ vysvětluje františkolázeňský místostarosta Jan Kuchař.

Cena oprav dosáhne k částce 600 tisíc korun, na akci čerpá město dotaci z ministerstva kultury, která může činit až padesát procent investičních nákladů. Dvorana Glauberových pramenů stojí ve Františkových Lázních od roku 1930. Byla postavena ve stylu neoklasicismu s empírovými prvky. Její interiéry zdobí obrazy s výjevy z období založení lázní.

Dvorana zastřešuje prameny Kostelní, Glauber III a Glauber IV, které jsou díky vysokému obsahu Glauberovy soli celosvětovou přírodní raritou.

Altán projde zásadní rekonstrukcí

Další stavbou, která si uprostřed sezony vyžádala rekonstrukci, je dřevěný hudební pavilon u sadové kavárny. Z původně plánované opravy podlahy se totiž vyklubala zásadní rekonstrukce unikátní stavby, která od roku 1992 patří mezi chráněné památky.

Dřevěný, bohatě vyřezávaný pavilon, vystavěný roku 1882 podle návrhu Gustava Wiedermana, má kruhový půdorys se dvěma symetricky umístěnými sloupy. Střechu nese osm párů sloupů a hlavní průčelí zdobí busty Mozarta a Beethovena.

„Loni se v podlaze pavilonu usídlili sršni. To si vyžádalo zásah profesionálů, ale poškodila se při tom dřevěná podlaha. Předpokládali jsme, že se nám v průběhu jara podaří podlahu opravit, ale když jsme prostor odkryli, ukázalo se, že problém je vážnější, než jsme čekali,“ vysvětluje místostarosta Kuchař s tím, že z původních nákladů ve výši 400 tisíc bude nutné do pavilonu investovat přibližně 1,5 milionu.

Vzhledem k tomu, že i na tuto akci získalo město dotaci, čekají nyní zástupce radnice jednání s poskytovatelem o jejím navýšení.

„Novou podlahu nepůjde položit na starý základ, navíc jsme zjistili, že ve špatném stavu je celá spodní část dřevěné památky. Celé se to musí za dozoru památkářů předělat. Což je ale složité, protože památkáři trvají na tom, že je nutné zachovat co nejvíce původních, originálních částí. Takže třeba zdravé části původních trámů se odřezávají a nastavují novými,“ vysvětluje Kuchař.

Podle jeho slov rekonstrukci zpomalily a prodražily také průzkumy všech dřevěných částí pavilonu.

„V současné době se s památkáři bavíme o tom, jakou barvu bude mít pavilon po rekonstrukci. Původně byl červenohnědý, začátkem minulého století však byl přetřen na bílo. Někteří historici jsou toho názoru, že by se stavba měla vrátit k původní barevnosti. S tím se však moc neztotožňujeme. Myslíme si, že by měl zůstat tak, jak jsme zvyklí, vždyť i veškerý mobiliář města je bílý,“ doplňuje Kuchař.

Úpravy začaly i v další významné památce ve městě. V nejstarším pravoslavném chrámu na území České republiky, v chrámu sv. Olgy, odstartovala první etapa rekonstrukce věže.