Lázeňské centrum Karlových Varů.

Lázeňské centrum Karlových Varů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Personál karlovarských hotelů pobouřilo zdražení vjezdu do lázeňské zóny

  • 11
Vjezd do lázeňské zóny v Karlových Varech se od Nového roku prodraží, a to až dvojnásobně. Nelíbí se to především zaměstnancům lázeňských hotelů, kteří tak přijdou o možnost dopravy do práce. Proto vznikla petice, pod níž se za týden podepsalo 434 zdravotních sestřiček, číšníků nebo pokojských.

„Měli jsme na sběr podpisů jen jeden týden, přesto si myslím, že se nám jich podařilo sehnat dost. Zvýšení poplatku je pro některé z nás tak zásadní, že někteří kolegové a kolegyně v lázeňských službách přemýšlí o tom, že raději skončí. Přece jen poplatek sedm tisíc korun za rok není malá částka,“ uvedla za petiční výbor Adéla Kuželková.

Na sedm tisíc korun vyjde roční povolenka pro jedno auto. Přenosná pro čtyři vozy na dvojnásobek. Nejčastěji používaná jednodenní pak podraží z dvaceti na padesát korun.

„Cílem tohoto opatření je snížit počet vozidel, která denně do lázeňské zóny zajíždějí,“ konstatoval náměstek primátora Čestmír Bruštík. Cena za povolenky se podle jeho slov naposledy měnila v roce 1991. Od té doby byla regulovaná, nyní ale regulace skončila.

„Kde máme parkovat a jak se máme dostat do práce? Někteří zaměstnavatelé už nám dovolili využívat jejich parkoviště, ale my se do nich nyní nemůžeme dostat,“ zoufá si Kuželková.

Parkujte na okraji města, vzkazuje zaměstnancům magistrát

Město ale argumentuje tím, že lidé mohou využívat parkování na okrajích města a do práce se dostat pomocí městské hromadné dopravy.

„To je nesmysl. Pracujeme na směny a někteří z nás dojíždí z okolních měst. Často v hodiny, kdy se my potřebujeme dostat do práce či z práce, nic nejezdí,“ odmítají názor města někteří signatáři.

Petice už putovala na magistrát, kde se jí bude zabývat vedení města. „Co bude dál, rozhodne rada města na svém zasedání. Jak rozhodne, či jestli se případně některé výjimky dostanou až k zastupitelstvu, o tom bych zatím nerad polemizoval,“ uvedl Bruštík.

Mnozí motoristé podle náměstka Jiřího Klsáka povolenky zneužívali. Z lázeňské zóny se tak podle jeho zkušeností stávalo nejlevnější karlovarské parkoviště. Povolenka přitom motoristu neopravňuje k parkování v této části města. Nový ceník se nedotkne lidí, kteří ještě v lázeňské části města bydlí.

Do celé problematiky se rázně zapojila i Asociace hotelů a restaurací České republiky, která chce co nejdříve vyvolat jednání na magistrátu města.

„Už dnes se horko těžko shání personál do hotelů a tímto krokem se vše jen zhorší. Proto chceme, aby vznikla výjimka pro zaměstnance lázeňských rezortů, kteří by dál platili jednorázový poplatek ve výši 20 korun denně. Týká se to především těch rezortů, které nabízí svým zaměstnancům parkování. K němu se ale musí projet lázeňskou zónou,“ vysvětlil krajský předseda Asociace hotelů a restaurací Jan Kronika.

Další ranou je podle předsedy i zvýšení poplatků za parkování u letního kina a u městské galerie, i tady by asociace ráda nastartovala jednání.

„Už dlouho voláme po tom, aby se vjezd do lázeňské zóny ještě více zdražil. I současných 50 korun nám přijde málo, opravdu tam jezdí lidi, kteří tam nemají co dělat. Nebránili bychom se ani poplatku 100 korun, ale ne pro zaměstnance, ale opravdu pro ty, co tam nemají co dělat,“ dodal Kronika s tím, že k jednání s vedením města by mělo dojít co nejdříve, aby se stihly případné úpravy do konce roku.