Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Jak žili legionáři, prozradí Legiovlak v Mariánských Lázních

  15:48aktualizováno  15:48
Co legionáři jedli, jak vypadaly jejich uniformy, jakým nemocem čelili nebo jaký byl dostřel jejich zbraní. Ale i lidské příběhy a zajímavosti o mužích původem z Československa, o jejich životě a statečnosti. To vše vypráví Legiovlak, který přijel do Mariánských Lázní.

„Je to vlastně takové legionářské muzeum na kolejích. Lidem zde představujeme 13 zrestaurovaných vagonů, které jsou věrnými kopiemi těch, jež v Rusku skutečně jezdily,“ vypráví velitel posádky Legiovlaku bratr desátník Zdeněk Votava.

Fotogalerie

Právě těmito vlaky s celkem 11 tisíci vagony se 70 tisíc československých legionářů přepravovalo v letech 1918 – 1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále. Průjezd si často museli vynutit bojem s bolševiky.

Stávající kopie Legiovlaku se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech čeká na návštěvníky vybavení, které tehdy legionáři běžně využívali, ukázky stejnokrojů, ale i originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii československých legií. 

„Každý si zde najde něco. Máme tu historickou techniku, šlapací šicí stroje, zbraně. Je zde jediná promítačka, které se dochovala, nebo korespondenční lístek napsaný na březové kůře. Lidé často přiznávají, že se ve vlaku dozvídají novinky, o kterých neměli tušení nebo které si nedokázali dát do souvislostí,“ pokračuje Votava s tím, že velmi zajímavá je pro návštěvníky i databáze legionářů.

Návštěvníci si mohou vyhledat své předky

Každý, kdo přijde a zná jméno svého předka, popřípadě jeho datum narození, si zde může vyhledat, kde sloužil, a případně se dozvědět další informace o jeho jednotce. „My jsme na oplátku velmi rádi, když nám lidé nosí dokumenty, dopisy či deníky, které mají doma. Kopie těchto unikátů nám pomáhají sbírky obohatit,“ říká Votava.

Vzpomíná, že v této souvislosti dochází i k úsměvným situacím. „Jedna z návštěvnic si vyhledala svého prapředka, věděla, kde sloužil a že se vrátil domů v roce 1920. Jenže když se zamyslela, přišla na to, že jeho dcera a její babička se narodila už v roce 1914,“ přibližuje se smíchem Votava.

Podle jeho slov byli legionáři, kteří strážili Transsibiřskou magistrálu, nejen statečnými vojáky, ale i schopnými obchodníky a zručnými řemeslníky. „Kolem magistrály tehdy stály opuštěné fabriky. A právě naši legionáři je tehdy dokázali rozběhnout, vyrábět zboží a dostat jej k zákazníkům. Nakonec bylo těch továren kolem tří set,“ dodává.

Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory ministerstva obrany a řady dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a Slovensko. V Mariánských Lázních zakotvila až do 1. dubna, od 3. do 8. dubna ji bude možné navštívit v Sokolově a od 10. do 15. dubna v Ostrově nad Ohří. Legiovlak je pro návštěvníky otevřen zdarma ve všední dny od 8 do 18 hodin a o víkendech od 9 do 19 hodin.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...U Varů se sesulo 50 metrů železniční trati, závadu objevil traťmistr

Na trati mezi Chebem a Kláštercem nad Ohří od soboty nejezdí kvůli sesuvu...

Na železničním koridoru z Chebu do Klášterce nad Ohří se v sobotu sesul kus železniční trati. Závadu objevil traťmistr...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Doubský most ve Varech bude úplně zavřený, řidiče čekají omezení

Doubský most v karlovarské městské části Doubí čeká uzavírka.

Úplná několikaměsíční uzavírka Doubského mostu přes Ohři v západní části Karlových Varů začne v nejbližších dnech. ...

Práce na sesuté trati ztížilo počasí, vlaky tam pojedou nejdřív v květnu

Na trati Cheb - Klášterec nad Ohří od soboty nejezdí vlaky kvůli sesuvu tzv....

Obnovení provozu alespoň na jedné koleji na trati z Chebu do Klášterce nad Ohří, kde se o víkendu sesunul svah, se...

Muž vyhrožoval na radnici, že zbije úřednici i jejího manžela

Služebna Policie ČR

Nepříjemnou situaci zažila úřednice na radnici v Horním Slavkově na Sokolovsku. Přišel jí vyhrožovat rozčílený muž,...

Najdete na iDNES.cz