VIDEO: Jak žili legionáři, prozradí Legiovlak v Mariánských Lázních

  15:48aktualizováno  15:48
Co legionáři jedli, jak vypadaly jejich uniformy, jakým nemocem čelili nebo jaký byl dostřel jejich zbraní. Ale i lidské příběhy a zajímavosti o mužích původem z Československa, o jejich životě a statečnosti. To vše vypráví Legiovlak, který přijel do Mariánských Lázní.

„Je to vlastně takové legionářské muzeum na kolejích. Lidem zde představujeme 13 zrestaurovaných vagonů, které jsou věrnými kopiemi těch, jež v Rusku skutečně jezdily,“ vypráví velitel posádky Legiovlaku bratr desátník Zdeněk Votava.

Fotogalerie

Právě těmito vlaky s celkem 11 tisíci vagony se 70 tisíc československých legionářů přepravovalo v letech 1918 – 1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále. Průjezd si často museli vynutit bojem s bolševiky.

Stávající kopie Legiovlaku se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech čeká na návštěvníky vybavení, které tehdy legionáři běžně využívali, ukázky stejnokrojů, ale i originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii československých legií. 

„Každý si zde najde něco. Máme tu historickou techniku, šlapací šicí stroje, zbraně. Je zde jediná promítačka, které se dochovala, nebo korespondenční lístek napsaný na březové kůře. Lidé často přiznávají, že se ve vlaku dozvídají novinky, o kterých neměli tušení nebo které si nedokázali dát do souvislostí,“ pokračuje Votava s tím, že velmi zajímavá je pro návštěvníky i databáze legionářů.

Návštěvníci si mohou vyhledat své předky

Každý, kdo přijde a zná jméno svého předka, popřípadě jeho datum narození, si zde může vyhledat, kde sloužil, a případně se dozvědět další informace o jeho jednotce. „My jsme na oplátku velmi rádi, když nám lidé nosí dokumenty, dopisy či deníky, které mají doma. Kopie těchto unikátů nám pomáhají sbírky obohatit,“ říká Votava.

Vzpomíná, že v této souvislosti dochází i k úsměvným situacím. „Jedna z návštěvnic si vyhledala svého prapředka, věděla, kde sloužil a že se vrátil domů v roce 1920. Jenže když se zamyslela, přišla na to, že jeho dcera a její babička se narodila už v roce 1914,“ přibližuje se smíchem Votava.

Podle jeho slov byli legionáři, kteří strážili Transsibiřskou magistrálu, nejen statečnými vojáky, ale i schopnými obchodníky a zručnými řemeslníky. „Kolem magistrály tehdy stály opuštěné fabriky. A právě naši legionáři je tehdy dokázali rozběhnout, vyrábět zboží a dostat jej k zákazníkům. Nakonec bylo těch továren kolem tří set,“ dodává.

Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory ministerstva obrany a řady dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a Slovensko. V Mariánských Lázních zakotvila až do 1. dubna, od 3. do 8. dubna ji bude možné navštívit v Sokolově a od 10. do 15. dubna v Ostrově nad Ohří. Legiovlak je pro návštěvníky otevřen zdarma ve všední dny od 8 do 18 hodin a o víkendech od 9 do 19 hodin.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

Šéfka Puppu převzala primátorský řetěz, radní budou stát o dva miliony víc

Ustavující jednání Zastupitelstva města Karlovy Vary v sále Lidového domu v...

Karlovy Vary mají novou vládu. Primátorkou se stala bývalá dlouholetá ředitelka Grandhotelu Pupp Andrea Pfeffer...

VIDEO: Poutník ležel desítky let pod zemí, teď putuje do muzea

Archeolog Jiří Klsák při vykopávání sochy Poutníka na Dianě

Přibližně metr pod zemí a rozdělená na kusy odpočívala desítky let litinová socha Poutníka pod rozhlednou Diana v...

Další z rubriky

Pes utekl ze zahrady a pokousal dítě, majitelku stíhá policie

Služebna Policie ČR

Ne příliš důsledně hlídala svého psa žena ze Sokolovska a to se jí vymstilo. Zvíře uteklo ze zahrady a pokousalo dítě....

Hasiči v kraji potřebují nové lidi, nemůžou ale slíbit náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje potřebuje příští rok získat až deset nových členů. Proto se rozhodl doplnit...

Ostrov má neuvolněného starostu. Město si to nezaslouží, říká opozice

Město Ostrov leží mezi lázeňskými Karlovými Vary a krušnohorskými lyžařskými...

S neuvolněným starostou vstupuje do dalšího čtyřletého volebního období radnice v Ostrově na Karlovarsku. Její...

Najdete na iDNES.cz