Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Jak žili legionáři, prozradí Legiovlak v Mariánských Lázních

  15:48aktualizováno  15:48
Co legionáři jedli, jak vypadaly jejich uniformy, jakým nemocem čelili nebo jaký byl dostřel jejich zbraní. Ale i lidské příběhy a zajímavosti o mužích původem z Československa, o jejich životě a statečnosti. To vše vypráví Legiovlak, který přijel do Mariánských Lázní.

„Je to vlastně takové legionářské muzeum na kolejích. Lidem zde představujeme 13 zrestaurovaných vagonů, které jsou věrnými kopiemi těch, jež v Rusku skutečně jezdily,“ vypráví velitel posádky Legiovlaku bratr desátník Zdeněk Votava.

Fotogalerie

Právě těmito vlaky s celkem 11 tisíci vagony se 70 tisíc československých legionářů přepravovalo v letech 1918 – 1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále. Průjezd si často museli vynutit bojem s bolševiky.

Stávající kopie Legiovlaku se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech čeká na návštěvníky vybavení, které tehdy legionáři běžně využívali, ukázky stejnokrojů, ale i originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii československých legií. 

„Každý si zde najde něco. Máme tu historickou techniku, šlapací šicí stroje, zbraně. Je zde jediná promítačka, které se dochovala, nebo korespondenční lístek napsaný na březové kůře. Lidé často přiznávají, že se ve vlaku dozvídají novinky, o kterých neměli tušení nebo které si nedokázali dát do souvislostí,“ pokračuje Votava s tím, že velmi zajímavá je pro návštěvníky i databáze legionářů.

Návštěvníci si mohou vyhledat své předky

Každý, kdo přijde a zná jméno svého předka, popřípadě jeho datum narození, si zde může vyhledat, kde sloužil, a případně se dozvědět další informace o jeho jednotce. „My jsme na oplátku velmi rádi, když nám lidé nosí dokumenty, dopisy či deníky, které mají doma. Kopie těchto unikátů nám pomáhají sbírky obohatit,“ říká Votava.

Vzpomíná, že v této souvislosti dochází i k úsměvným situacím. „Jedna z návštěvnic si vyhledala svého prapředka, věděla, kde sloužil a že se vrátil domů v roce 1920. Jenže když se zamyslela, přišla na to, že jeho dcera a její babička se narodila už v roce 1914,“ přibližuje se smíchem Votava.

Podle jeho slov byli legionáři, kteří strážili Transsibiřskou magistrálu, nejen statečnými vojáky, ale i schopnými obchodníky a zručnými řemeslníky. „Kolem magistrály tehdy stály opuštěné fabriky. A právě naši legionáři je tehdy dokázali rozběhnout, vyrábět zboží a dostat jej k zákazníkům. Nakonec bylo těch továren kolem tří set,“ dodává.

Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory ministerstva obrany a řady dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a Slovensko. V Mariánských Lázních zakotvila až do 1. dubna, od 3. do 8. dubna ji bude možné navštívit v Sokolově a od 10. do 15. dubna v Ostrově nad Ohří. Legiovlak je pro návštěvníky otevřen zdarma ve všední dny od 8 do 18 hodin a o víkendech od 9 do 19 hodin.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

VIDEO: Trio chytrých laviček dobije mobil i čtečky a připojí k internetu

Chytrá lavička na náměstí Milady Horákové v Karlových Varech

V centru Karlových Varů se objevily tři chytré lavičky, které do svého okolí vysílají wi-fi signál s vysokorychlostním...

Na trati u Dalovic, kde se na jaře sesunul svah, je opět omezený provoz

Po opravě byl 6. srpna 2018 obnoven provoz osobních vlaků na trati mezi...

Krokem musí od úterý jezdit vlaky na trati mezi Karlovými Vary a Ústím nad Labem v úseku mezi stanicemi Hájek a...

Tesařský mistr z Německa věnoval Chebu modely unikátních krovů

Tesařský mistr z německého Parksteinu Josef Hauer věnoval Chebu dva modely...

Když v Chebu začali s podrobným průzkumem dřevěných krovů na chebském historickém náměstí, netušili, že objevují...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz