Roman Sýkora, ředitel krajské záchranky, chce legislativní změnu, která by posvětila čtyřiadvacetihodinové směny pro lékaře záchranek.

Roman Sýkora, ředitel krajské záchranky, chce legislativní změnu, která by posvětila čtyřiadvacetihodinové směny pro lékaře záchranek. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lékaři ze záchranky chtějí delší směny. Vyplatí se i pacientům, tvrdí

  • 1
Krajské záchrance hrozí, že kvůli práci v dvanáctihodinových směnám odejdou lékaři. Tomu chce vedení zabránit, i ve spolupráci s radou kraje. Cestu vidí v zavedení čtyřiadvacetihodinových směn, což podle nich bude přínosné i pro pacienty. To ale odporuje nynějším předpisům. Kraj se tak chce zasadit o jejich změnu.

V současné době slouží ve Zdravotnické záchranné službě Karlovarského kraje celkem 29 lékařů a jeden koroner ve dvanáctihodinových směnách.

„Nese to riziko odchodu některých lékařů, kteří buď z časových nebo finančních důvodů nemají zájem o dvanáctihodinové směny. Jelikož jsme několik takových impulsů již od našich lékařů dostali, požádali jsme radu kraje o podpoření legislativní změny v této problematice,“ řekla mluvčí krajských záchranářů Petra Bakurová. Dodala, že se záchranáři společně s krajem snaží situaci vyřešit dříve, než začne být neúnosná.

Zákoník v této chvíli umožňuje lékařům maximálně dvanáctihodinové služby. Některým to ovšem komplikuje život, protože na pracoviště dojíždějí sloužit z větší dálky.

„Například k nám dojíždí velká část lékařů z plzeňské záchranky. Slouží v Karlových Varech, Jáchymově nebo Teplé. Žádný doktor ze záchranky neřekne, že nestojí o 24hodinové směny a chce jenom dvanáctihodinové. Opravdu hrozí, že někteří od nás odejdou. Jezdit z Plzně na dvanáctihodinové služby se jim totiž finančně nevyplácí,“ uvedl dlouholetý člen karlovarské záchranky Milan Chlapovič.

A má i další argumenty. Jak obecně říká, papír snese všechno, takže se na něj třeba v nemocnici dají napsat dvě dvanáctihodinové služby, jen aby se obešel zákon. Přitom se ve skutečnosti jedná o směnu 24hodinovou. „Až začne platit nový zákoník práce, nikdo už nebude muset lhát a vedoucí pracovníci mohou být při kontrolách mnohem klidnější,“ dodal lékař.

Ředitel krajských záchranářů Roman Sýkora tak požádal vedení kraje, aby podpořilo legislativní změnu, která by umožnila 24hodinové pracovní směny pro lékaře na záchrance tak, jak to mají například hasiči povoleno výjimkou ve služebním zákoně.

„Kraj samozřejmě nemůže posvětit protizákonný postup a udělit zdravotníkům výjimku v přesčasové práci, ale lze využít zákonodárnou iniciativu. Proto se připojí k jinému kraji, který novelizaci zákoníku práce pro lékaře zdravotnických záchranných služeb připraví. Tím bude mít tento návrh větší váhu,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Miloslav Čermák.

Situace podle něj není u nás v regionu - na rozdíl od jiných krajů - tak kritická, ale řešení nikdo nechce zbytečně odkládat. Když mohou sloužit 24hodinové směny policisté a hasiči, ale zdravotníci ne, je to podle lidí ze záchranky blázinec.

Mluvčí Petra Bakurová vysvětlila, že 24hodinová směna má pro pacienty kladný dopad. A tím je dostatek lékařů, kteří budou na záchrance pracovat.

„Čtyřiadvacetihodinová směna byla vždy pro lékaře standardní dobou, po kterou byl doktor plně soustředěný. Vytížení našich lékařů navíc není nepřetržité. To znamená, že nepracují po celou dobu trvání směny a mají prostor k odpočinku. Naopak 12hodinová směna s sebou přináší různé problémy, jako je prodlužování doby převzetí služby, časté střídání, větší riziko v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,“ říká Bakurová.