Tisícovka lidí demonstrovala 10. ledna 2008 před krajským úřadem proti novému vedení krajské nemocnice. Čtvrtina lékařů a sester sepsala výpovědi.

Tisícovka lidí demonstrovala 10. ledna 2008 před krajským úřadem proti novému vedení krajské nemocnice. Čtvrtina lékařů a sester sepsala výpovědi. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lékaři ve Varech budou dnes demonstrovat, nelíbí se jim vyhazov primáře ARO

  • 4
Výpověď, kterou dostal od vedení Karlovarské krajské nemocnice primář oddělení ARO Roman Brázdil, vyvolala mezi jeho kolegy vlnu nevole. Muže s pověstí skvělého doktora, ale zároveň věčného rebela, přijdou podpořit dnes v 16 hodin na protestní akci před krajský úřad.

Těžko nahraditelný. Taková je profesní pověst a jedna tvář odvolaného primáře Brázdila.

"Způsob jeho odvolání je nepochopitelný. Za život mu vděčí tisíce lidí v kraji. Doktor Brázdil je odbornou i mravní autoritou. Pokouší se holýma rukama zastavit povodeň," obdivuje ho například primář interny Jaroslav Žák.

Druhá tvář Roman Brázdila vypadá následovně: Neřízená střela, rebel, který neuznává autority. Nestará se jen o medicínu, ale zajímá se také o hospodaření, osud a budoucnost nemocnice. Na vše má názor, většinou jiný než vedení špitálu. A nebojí se ho říkat nahlas i do médií. I přes nejrůznější zákazy.

Patřil mezi osobnosti, které statečně poukazovaly na nekalé praktiky někdejších nemocničních manažerů z České zdravotní, která v minulosti karlovarské zdravotnické zařízení vedla. Najatí manažeři museli pod tlakem zmizet a dodnes chodí jako obžalovaní k soudu kvůli nevýhodným nákupům materiálu přes spřízněné firmy.

Brázdil byl i náměstkem pro lékařskou péči

Aktivita v boji proti České zdravotní vynesla Brázdila po krajských volbách v prosinci 2008 do funkce náměstka pro lékařskou péči v karlovarské nemocnici. Na post ho dosadila tehdejší nová krajská vláda ČSSD, KSČM a hnutí Doktoři.

Brzy se ale začal dostávat do střetů s generálním ředitelem Jiřím Fojtíkem. Tvrdě totiž prosazoval (stále prosazuje) názor, že karlovarský špitál má mít krajský statut, aby se tu soustředila největší porce péče. A to na úkor ostatních nemocnic, které by tím o některá svá oddělení přišly.

V únoru 2010 přišel pád - musel se z postu lékařského náměstka poroučet.

Protesty v karlovarské nemocnici

14. 11. 2005 - primáři v karlovarské nemocnici varují krajské zastupitele před sloučením tří okresních nemocnic do jedné akciové společnosti. O den později o tom bylo rozhodnuto.

6. 9. 2007 - primáři žádají odchod manažerů nemocnice. Vyzvali krajské zastupitele, aby na konci roku už neprodlužovali smlouvu s firmou Česká zdravotní, která nemocnici řídí.

13. 12. 2007 - primáři poslali hejtmanu Josefu Pavlovi dopis. Jsou odhodláni odstoupit z funkcí, když firma Česká zdravotní a její manažeři zůstanou v představenstvu nemocnice. 

20. 12. 2007 - krajští radní neprodloužili smlouvu manažerům z České zdravotní a vybrali nové vedení nemocnice.

Vzápětí ale z představenstva odstoupil šéf karlovarské nemocnice Jiří Štefan a zdravotní ředitel Stanislav Kubín. Na protest proti tomu, že šéfkou představenstva se stala Věra Procházková, kterou považují za spjatou s Českou zdravotní.

4. 1. 2008 - čtrnáct ze sedmnácti primářů odstoupilo z funkcí. Protestují proti novému vedení krajské nemocnice. Špitál je podle nich rozkrádán.

10. 1. 2008 - tisícovka lidí přišla před krajský úřad demonstrovat proti novému vedení krajské nemocnice. Čtvrtina lékařů a sester sepsala výpovědi.

15. 1. 2008 - výpověď sepsalo už 263 zdravotníků. Vyhlásili hodinovou demonstrativní stávku, žádají odvolání managementu.

O týden později politici tlaku podlehli, z dozorčí rady nemocnice odstoupil hejtman Josef Pavel a další radní.

24. 2. 2010 - zdravotníci protestují proti plánovanému snižování platů o 3 až 5 procent. V polední přestávce se lékaři a sestry sešli před ředitelstvím.

O den dříve už přitom management rozhodl, že platy snižovat nebude. Krajská rada vzápětí odvolala z funkce generálního ředitele krajské nemocnice Jiřího Fojtíka - kvůli špatnému hospodářskému výsledku (-60 milionů korun).

6. 5. 2010 - celkem 37 lékařů vypovědělo dohodu o přesčasové práci. Žádají zvýšení hrubé mzdy o 20 procent, odměn za pohotovost o 10 procent a protestují proti porušování zákoníku práce.
Krize končí až 21. května. Lékaři dostali přidáno, rozdělí si platy dvou kolegů, kteří odcházejí.

Únor 2011 - k akci Děkujeme odcházíme se výpovědí připojilo 77 ze 184 lékařů v karlovarské a chebské nemocnici.