Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékárna v Hranicích končí. Lidem bude léky možná vozit vůz radnice

  14:49aktualizováno  14:49
Lékárna v centru městečka Hranice v ašském výběžku končí. Nejbližším místem, kde je možné medikamenty vyzvednout, je dva kilometry vzdálená lékárna u hraničního přechodu. Pro nemocné je ale tato cesta nad jejich síly.

Lékárník Rudolf Kubenka končí. Na podzim mu bude osmdesát let. Lékárna patrně zůstane zavřená. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Magistr Rudolf Kubenka, který v hranické lékárně pracuje od sedmdesátých let minulého století, přiznává, že už touží po odpočinku. 

„Letos mi bude osmdesát. Každé ráno musím vstát a v lékárně zatopit. A v půl sedmé už buší na dveře dodavatelé,“ vysvětluje, proč lékárnu na Masarykově náměstí opouští.

„Nového provozovatele sháníme už delší dobu. Marně,“ posteskl si hranický starosta Miroslav Picka. „Jednal jsem se zástupci České lékárnické komory, ale výsledek je nula. Lékárníků je málo a sem k nám nikdo nechce. A přitom si myslím, že ve městě se dvěma tisíci obyvatel by se lékárna uživila.“

Podle starosty žije v Hranicích velké množství seniorů, kteří mají spotřebu léků vysokou. Odběratelem hranické lékárny by se mohl stát i tamní domov důchodců, který pro léky svých klientů zatím jezdí do Aše. 

„Už jsme to s ředitelem předjednali,“ potvrzuje starosta, který se chystá oslovit i lékárnické řetězce s požadavkem na otevření lékárny. Jak snahy města dopadnou, si ale netroufá odhadnout.

Zatím nejbližší lékárna pro lidi z města funguje až na státní hranici. Tam ale vede špatná cesta a navíc do kopce. Starší lidé se tam pěšky nedostanou. 

„To je dálka. Kdepak já bych tam došla. Ven chodím jen málo. Pro léky mi jezdí syn do Aše,“ řekla Terezie Hrůzová, kterou k procházce na Masarykovo náměstí vylákalo z domova sluníčko. 

Během chvilky, co opřená o hůlku vychutnává na náměstí první sluneční paprsky, se do uzavřené provozovny pana Kubenky dobývají s receptem v ruce hned tři lidé. 

Neodradila je ani cedule na dveřích, podle které je lékárna krátkodobě uzavřena. Za slovem „krátkodobě“ je však připsaný otazník.

Léky bude vozit radnice

Starosta nevylučuje, že především seniorům by mohl jejich léky vozit služební vůz radnice. „Když se lékárnu nepodaří otevřít a budeme požádáni například skupinou důchodců, určitě je neodmítneme,“ tvrdí starosta Picka.

Město Hranice se zajištěním provozu lékárny zatím nikdy v minulosti problém nemělo. Také díky Rudolfu Kubenkovi. „Přestože mám tuhle práci rád, už bych se chtěl také víc věnovat sobě, mít trochu jiný denní režim,“ vysvětluje Rudolf Kubenka.

Teď se těší, že se stane pravidelným návštěvníkem ašského bazénu. „Obecně je lékárníků málo. I v mém věku jsem měl několik nabídek. Kdybych však chtěl ještě pracovat, tak to tady nezavírám,“ dodává Rudolf Kubenka.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Najdete na iDNES.cz